Piękna i zdrowa skóra to podstawa dobrego wyglądu. Zauważasz, że Twoja cera ma skłonność do podrażnień i mimo pielęgnacji pozostaje nieprzyjemnie napięta? To znak, że jej płaszcz hydrolipidowy wymaga większej uwagi. Ta niewidoczna warstwa ochronna pełni bardzo ważne role w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Zabezpiecza ją przed odparowywaniem wody z naskórka oraz negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.
Jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową? Jak odpowiednio zadbać o warstwę ochronną naskórka? Przestawiamy najważniejsze informacje i podpowiadamy jak dbać o skórę.
Czytając ten artykuł dowiesz się:
- czym jest płaszcz hydrolipidowy i jaką pełni funkcję,
- po czym rozpoznać uszkodzony płaszcz hydrolipidowy,
- co może przyczyniać się do osłabienia warstwy lipidowej naskórka,
- jak odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry,
- które produkty ze świata Organique pomogą Ci odbudować barierę hydrolipidową i przywrócić skórze naturalną równowagę.
Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?
Skóra to nasz największy narząd, który pełni liczne funkcje. Do jej głównych zadań należy ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz regulacja temperatury ciała. Jest zbudowana z trzech warstw – tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. To właśnie ostatnia z nich jest pokryta naturalną warstwą ochronną.
Bariera hydrolipidowa, zwana również barierą lipidową naskórka, to naturalny płaszcz, który odpowiada za ochronę naszej skóry. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy ją przede wszystkim woda oraz lipidy wytwarzane przez gruczoły łojowe. Na barierę ochronną skóry składają się białka strukturalne (kolagen, elastyna i filagryna), wolne kwasy tłuszczowe, naturalny czynnik nawilżający, skwalan i mieszanka lipidów naskórkowych (ceramidy, cholesterol, fosfolipidy i trójglicerydy). Na ich proporcje i jakość oddziałuje między innymi dieta oraz elementy dostarczane z różnego rodzaju preparatów, jak na przykład kosmetyki lub leki.
Zachowanie warstwy hydrolipidowej skóry w dobrej kondycji ma ogromne znaczenie dla procesów regeneracji naskórka oraz ochrony jej głębszych warstw.
Jakie funkcje pełni bariera hydrolipidowa skóry?
- chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, zmiany temperatur czy promieniowanie UV lub smog,
- zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (więcej o tym zjawisku dowiesz się w artykule na temat TEWL) i odpowiada za prawidłowy poziom nawilżenia,
- utrzymuje stabilne, kwaśne pH na powierzchni skóry, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów jak bakterie, wirusy lub grzyby,
- pomaga utrzymać odpowiedni poziom elastyczności i wilgotności skóry, zapewniając jej zdrowszy i młodszy wygląd.
Zaburzona bariera hydrolipidowa – o co chodzi w tym stwierdzeniu?
Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest stosunkowo łatwa to rozpoznania. Twoja skóra sama zacznie sygnalizować Ci, że doszło do zaburzenia jej funkcji ochronnych.
Wśród objawów, które mogą zwiastować osłabioną warstwę lipidową naskórka znajdują się:
- odczuwalna suchość i szorstkość skóry,
- uczucie ściągnięcia i swędzenia, szczególnie po umyciu twarzy,
- skłonność do zaczerwienień,
- łuszczenie się naskórka,
- nadprodukcja sebum,
- nadwrażliwość skóry na wcześniej stosowane kosmetyki oraz na zmiany temperatur,
- skłonność do częstych alergii i podrażnień,
- utrata zdrowego kolorytu.
Co może przyczyniać się do osłabienia warstwy lipidowej naskórka?
Istnieje wiele czynników, które mogą uszkodzić warstwę lipidową naskórka. Najczęściej jednak do jej osłabienia dochodzi poprzez nieodpowiednią pielęgnację oraz działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Wśród przyczyn osłabienia warstwy lipidowej naskórka znajdują się między innymi:
- zbyt agresywna pielęgnacja, w tym: stosowanie produktów z alkoholem wysoko w składzie, zbyt częste złuszczanie naskórka, używanie mydła do mycia twarzy czy demakijaż preparatami, które wysuszają skórę,
- pielęgnacja niedostosowana do panujących warunków atmosferycznych, w tym: narażenie skóry na działanie niskich temperatur, mrozu i wiatru czy na nadmierną ekspozycję na słońce przy braku odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej,
- stosowanie niektórych leków oraz leczenie dermatologiczne w tym przyjmowanie preparatów używanych w leczeniu dolegliwości skórnych,
- wiek, starzenie się skóry w naturalny sposób obniżają odporność naskórka i naturalne procesy odbudowy,
- niewłaściwa dieta, brak ważnych mikroelementów dostarczanych wraz z pożywieniem,
- zbyt wysokie stężenie nowego składnika aktywnego w pielęgnacji.
Zaburzona bariera hydrolipidowa, a jej odbudowa
Czy uszkodzona bariera hydrolipidowa może zostać odbudowana? Oczywiście, że tak, a gdy masz odpowiednią wiedzę, jest to proste do wykonania. W tym zadaniu pomoże Ci świadoma pielęgnacja. Dzięki niej uzupełnisz ubytki i sprawisz, że naturalna bariera ochronna skóry znów będzie funkcjonowała prawidłowo.
Odbudowa bariery hydrolipidowej jest możliwa przede wszystkim poprzez odpowiednie nawilżenie naskórka. Dlaczego? Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, woda jest jednym z najważniejszych budulców w warstwie rogowej naskórka. A ta wspomaga naturalny proces odbudowy. Sprawdź więc po kremy nawilżające na dzień i na noc. Zwróć także uwagę na ich skład. Ważne, aby preparaty zawierały w swoim składzie humektanty, czyli składniki mineralne nawilżające jak m.in. mocznik, miód, aloes, glicerynę, kwas hialorunowy czy NMF (naturalny czynnik nawilżający).
[blog_products_carousel]
Czym jest naturalny czynnik nawilżający?
Żeby odbudować barierę hydrolipidową skóry niezbędny jest tzw. naturalny czynnik nawilżający (NMF – natural moisturizing factor). Jest to mieszanina aminokwasów, mocznika, soli kwasu mlekowego, PCA, cukrów oraz jonów magnezu, sodu, potasu, wapnia i innych pierwiastków. NMF jest jednym ze składników bariery hydrolipidowej. To właśnie on wspiera i ułatwia wnikanie substancji aktywnych z kosmetyków w głąb skóry. Warto wiedzieć, że naturalny czynnik nawilżający działa jak humektant, czyli wiąże wodę w komórkach naskórka i zapobiega jej nadmiernemu oraz zbyt szybkiemu odparowywaniu. Dzięki temu, chroni skórę przed przesuszeniem i uszkodzeniami.
Żeby Twoje działania przyniosły oczekiwane efekty, nie wystarczą jedynie kosmetyki nawilżające. Do kuracji lipidowej najlepiej sprawdzą się przede wszystkim produkty bogate w odpowiednie substancje tłuszczowe (lipidy), odżywcze i ochronne. Z tego względu warto sięgać po kosmetyki, zawierające także emolienty, czyli oleje roślinne, takie jak masło shea, olej z pestek winogron, awokado, czy sojowy. Zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, wiele witamin i antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Tym samym, spowalniają procesy starzenia skóry. Emolienty wzmacniają naturalną barierę hydrolipidową i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza organizmu niekorzystnych mikroorganizmów przez naskórek.
Pamiętaj jednak, że kluczem przy odbudowie warstwy ochronnej skóry jest nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale również regularność i cierpliwość! Zastanawiasz się, ile trwa odbudowa bariery hydrolipidowej? Czas regeneracji to bardzo indywidualna kwestia. Zależy między innymi od stopnia, w jakim została uszkodzona bariera lipidowa. W tym przypadku nie bez znaczenia są czynniki, które miały wpływ na osłabienie naturalnej warstwy ochronnej naskórka oraz czas, przez który skóra była narażona na ich negatywne działanie. Jeżeli regularnie stosowałaś drażniące kosmetyki lub omijałaś etap ochrony przeciwsłonecznej – regeneracja może trwać nawet kilka miesięcy. Jeżeli jednak powodem uszkodzenia była na przykład zbyt intensywna, krótkotrwała kuracja retinolem – zaledwie kilka tygodni.
Produkty, które pomogą Ci odbudować barierę hydrolipidową skóry
Gdy dojdzie do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, podstawowym elementem jej odbudowy jest codzienna, prawidłowa pielęgnacja, dopasowana do aktualnych potrzeb skóry. Oczyszczanie twarzy powinno być bardzo delikatne, natomiast codzienne rytuały – oparte na produktach, które zadbają o nawodnienie, nawilżenie i natłuszczenie skóry.
Jakie kosmetyki wybrać, by odbudowa bariery hydrolipidowej przebiegła szybko i skutecznie? Podpowiadamy!
Po pierwsze: delikatne, ale skuteczne oczyszczanie i demakijaż
Pierwszym etapem pielęgnacji jest oczyszczanie skóry. Niezależnie od tego, czy szukasz produktów do pielęgnacji skóry suchej, czy cery tłustej, unikaj kosmetyków, które mogą powodować podrażnienia i naruszenie bariery hydrolipidowej, a przez to silnie przesuszać cerę. Są to produkty z alkoholem, mydłem, mocnymi detergentami czy SLS i SLES w składzie. Pamiętaj, że proces oczyszczania powinien być delikatny, a jednocześnie skuteczny. To możliwe z łagodnymi, inspirowanymi naturą kosmetykami od Organique.
Z demakijażem i codziennym oczyszczaniem doskonale poradzi sobie Terapia Oczyszczająca Basic Cleaner, w której to tradycyjne detergenty zostały zastąpione surowcem Proteol APL. Składnik ten ma doskonałe właściwości myjące i nie narusza bariery hydrolipidowej skóry. Zawierają również wyciąg z mącznicy lekarskiej o działaniu łagodzącym, odświeżającym i rozświetlającym cerę. Jest on bogaty w antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki.
Jeżeli na co dzień się malujesz, zacznij od płynu dwufazowego, a następnie umyj skórę twarzy żelem. Na koniec zamknij cały proces tonikiem delikatnie nakładanym na całą twarz. W składach kosmetyków z linii Basic Cleaner znajdują się także humektanty, takie jak wyciąg z aloesu, pantenol, czy gliceryna. Każdy z nich wiąże wodę w głębi skóry, chroniąc ją w ten sposób przed przesuszeniem. Oczyszczanie bez podrażnień gwarantowane!
Po drugie: codzienna pielęgnacja
Po odpowiednim oczyszczeniu Twoja skóra jest gotowa, by w pełni skorzystać z działania kosmetyków, które odbudowują naturalny płaszcz hydrolipidowy i wspierają jego prawidłowe funkcjonowanie. W tej roli Terapia Nawilżająca Pumpkin nie ma sobie równych! Zawarte w niej kosmetyki charakteryzują się lekkimi, nieobciążającymi formułami i bogatym składem. Dzięki temu doskonale sprawdzą się zarówno podczas porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.
Zaburzona bariera hydrolipidowa skóry to sygnał, że naskórek potrzebuje intensywnego odżywienia i nawilżenia. O poranku świetnym wyborem będzie krem do twarzy, który wytworzy na jego powierzchni niewidzialną warstwę ochronną, zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kwas hialuronowy pomoże zatrzymać nawilżenie we wnętrzu komórek, zadba o elastyczność, jędrność i młody wygląd skóry. Krem zawiera też natłuszczający olej z awokado, który stymuluje produkcję kolagenu, a także intensywnie odżywczy wyciąg z miąższu dyni.
Kosmetyk bez wątpienia zadba o odpowiedni poziom nawilżenia przez cały dzień. Wieczorem natomiast możesz pozwolić sobie na bogatszą pielęgnację, aplikując kolejno koncentrat do twarzy, a następnie maskę-krem na noc. To prawdziwa emolientowa bomba. W składzie znajdziesz masło shea oraz trzy cenne oleje: z pestek winogron, sezamowy i sojowy. Produkt zawiera również betainę cukrową. To aminokwas, który wykazuje właściwości wiążące wilgoć w skórze i zapobiegające TEWL – transepidermalnej utracie wody. To połączenie, które pokocha uszkodzona bariera hydrolipidowa.
Po trzecie: dodatkowa pielęgnacja
Niezawodnym wsparciem podczas kuracji lipidowej są również maski do twarzy, które zawierają składniki aktywne, wspierające odnowę skóry. Świetnym wyborem będzie nawilżająca maska do twarzy Basic Care. To kosmetyk o lekkiej, kremowej konsystencji, polecany do pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Maska została wzbogacona o składniki aktywne, które pomagają w odbudowie naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry i tworzą delikatny film ochronny. Wśród nich znajdują się między innymi: nawilżający kompleks HYDROMANIL™, kompleks prebiotyczny, który wspomaga rozwój przyjaznej mikroflory bakteryjnej czy gliceryna roślinna (humektant chroniący cerę przed utratą wody). Wyciąg z aloesu poprawia jej elastyczność, przywraca miękkość i naturalną gładkość, a olej ze słodkich migdałów intensywnie odżywia, nie obciążając naskórka. Zabezpiecza skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i łagodzi podrażnienia, spowodowane uszkodzeniami bariery hydrolipidowej. Kosmetyk nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, dlatego nadaje się także dla wegan.
Maskę warto włączyć do codziennej pielęgnacji i stosować regularnie 1-2 razy w tygodniu. Możesz pozostawić ją na skórze na około 20 minut lub na całą noc. Pozwól, aby ten domowy zabieg stał się czasem Twojego relaksu. Gdy składniki maski dbają o Twoją cerę, Ty odpręż się przy dobrej książce lub ulubionej muzyce. W czasie, gdy Ty będziesz odpoczywać, Twoja skóra skorzysta z całego bogactwa substancji aktywnych!
Jak odbudować barierę hydrolipidową?
Wiesz już jak ważną funkcję pełni bariera hydrolipidowa oraz jakie działania warto podjąć, by ją wzmocnić lub odbudować. Czas na podjęcie odpowiednich działań. By ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie artykułu, które możesz zachować na później!
1. Do oczyszczania i demakijażu wybieraj łagodne kosmetyki myjące, pozbawione alkoholu, mydła, SLS czy innych drażniących detergentów.
2. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy, skoncentruj się przede wszystkim na produktach nawilżających. Dobieraj produkty, które w swoim składzie zawierają substancje mające zdolność wiązania wody w warstwie rogowej naskórka (np. kwas mlekowy czy kwas hialuronowy) oraz lipidy wspomagające warstwę hydrolipidową (np. skwalan czy masło shea).
3. Pamiętaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej! Krem z filtrem SPF50 to absolutne minimum przez cały rok, nie tylko latem.
4. Jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji stosuj maseczki do twarzy, które zawierają składniki aktywne wspomagające odnowę skóry.
5. Zrezygnuj z peelingów mechanicznych na rzecz peelingów enzymatycznych, które są dużo delikatniejsze dla skóry.
Zaburzona bariera hydrolipidowa – podsumowanie
Skóra to jeden z najważniejszych narządów naszego ciała. Do jej głównych funkcji należy ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i regulacja temperatury organizmu. Jest zbudowana z trzech warstw – tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka pokrytego barierą hydrolipidową, która odpowiada za jego ochronę.
Na płaszcz hydrolipidowy składają się białka strukturalne, wolne kwasy tłuszczowe, woda, skwalan oraz lipidy wytwarzane przez gruczoły łojowe. Gdy naturalna równowaga bariery hydrolipidowej zostaje zachwiana, może pojawić się odczuwalna suchość i szorstkość skóry. A także uczucie ściągnięcia, łuszczenie się naskórka i skłonność do podrażnień.
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować osłabienie warstwy lipidowej naskórka. Wśród nich można wymienić m.in. zbyt agresywną pielęgnację, narażanie skóry na działanie niskich temperatur, czy nadmierną ekspozycję na słońce. Do zaburzenia płaszcza hydrolipidowego może prowadzić także nieprawidłowa dieta i przyjmowanie niektórych leków.
Naruszona bariera hydrolipidowa – co robić? Gdy bariera hydrolipidowa skóry została zaburzona, konieczna jest jej odbudowa. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie naskórka. Pomogą Ci w tym kremy nawilżające na dzień i na noc. Kosmetyki powinny zawierać w swoim składzie humektanty, czyli mineralne składniki nawilżające. Są o to m.in. miód, mocznik, aloes, kwas hialuronowy i gliceryna. Przed nałożeniem kosmetyku, sięgnij po łagodne kosmetyki myjące, pozbawione alkoholu i SLS. Pamiętaj także o stosowaniu kremu z filtrem.
Trudno o promienny wygląd bez zadbanej bariery hydrolipidowej skóry. Kiedy działa ona prawidłowo, Twoja skóra jest miękka, elastyczna i pozbawiona podrażnień. Pamiętaj, by zapewnić jej skuteczną ochronę przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dokonasz tego, troszcząc się o barierę hydrolipidową podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy.