Czy 10-etapowa, koreańska pielęgnacja twarzy to już przeszłość? Najnowsze trendy wskazują na to, że tak!
Choć mogłoby się wydawać, że świadoma pielęgnacja twarzy powinna składać się z wielu kroków, to nic bardziej mylnego. Skinimalizm udowadnia, że stawiając na minimalizm w kosmetyczce, możemy zaobserwować równie zadowalające efekty! Wystarczy tylko wybrać odpowiednie dla rodzaju skóry, uniwersalne i skuteczne w działaniu kosmetyki naturalne. Jakie?
Czytaj dalej i odkryj tajniki gorącego trendu, jakim jest skinimalizm!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy codzienna pielęgnacja musi być skomplikowana, by przynosiła efekty,
- czym jest skinimalizm i dlaczego ciągle zyskuje na popularności,
- jakie są najważniejsze zasady minimalistycznej pielęgnacji skóry,
- jak skomponować minimalistyczną kosmetyczkę.
Skinimalizm - czym jest ten trend?
Choć określenie skinimalizm w pierwszej chwili może brzmieć nieco tajemniczo, wyjaśnienie jest prostsze, niż myślisz! To połączenie angielskich słów "skin", czyli skóra oraz "minimalism", czyli minimalizm. W praktyce jest to po prostu minimalistyczna pielęgnacja twarzy i ciała. Głównym założeniem skinimalizmu jest zasada "mniej znaczy więcej".
Przeczytaj również: "Minimalizm kosmetyczny. Zadbaj o siebie ekonomicznie i ekologicznie".
Skinimalizm jest odpowiedzią na wymagania obecnych czasów. Żyjemy szybko, mamy wiele spraw i obowiązków, a przy tym coraz mniej czasu dla siebie. Nic więc dziwnego, że odczuwamy potrzebę upraszczania rytuałów pielęgnacyjnych! Choć w teorii wieloetapowa pielęgnacja brzmi ciekawie, to w praktyce często brakuje nam czasu lub wiedzy, by wykonać ją odpowiednio. Szukamy prostych, szybkich i wygodnych rozwiązań - i właśnie taki jest skinimalizm.
Skinimalizm - jakie są jego zalety?
Mimo że o rozbudowanej pielęgnacji mówi się sporo, to w rzeczywistości nie zawsze okazuje się ona najlepszym rozwiązaniem. Wbrew pozorom mnogość kosmetyków i składników aktywnych może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Na skórze mogą wystąpić problemy takie jak trądzik, zaskórniki czy nadmierne przesuszenie. Zwiększa się również ryzyko uszkodzenia bariery hydrolipidowej.
Zbyt duża ilość kosmetyków utrudnia także zbudowanie sensownego, dopasowanego do potrzeb skóry planu pielęgnacyjnego. Gdy nasze półki uginają się od produktów, często o nich zapominamy i stosujemy je sporadycznie. Sięgamy po nie dopiero monecie, gdy się nam o nich przypomni. Pomijamy przy tym regularność stosowania czy dopasowanie ich do pozostałych kosmetyków.
Warto pamiętać, że w pielęgnacji nie liczy się ilość, a jakość! Lepiej postawić na kilka dobrze dopasowanych do skóry produktów i zachować regularność w ich stosowaniu. W końcu kosmetyki też potrzebują czasu, byś zauważyła pierwsze efekty.
Oprócz tego, że pielęgnacja w duchu skinimalizmu jest o wiele prostsza (i często bardziej skuteczna!), to na tym nie kończą się jej zalety. Oto jeszcze kilka z nich:
- Składniki aktywne mają więcej czasu, by odpowiednio zadziałać na skórę. Gdy stosujesz dany produkt regularnie, zwiększasz jego skuteczność i zauważasz lepsze efekty. Pamiętaj, że kosmetyk to nie lek. Rezultaty nie będą widoczne od razu, a już na pewno nie po jednorazowej aplikacji.
- Możesz rzetelnie ocenić efekty pielęgnacji, bądź ich brak. Mniejsza ilość kosmetyków znacznie ułatwi Ci obserwację skóry i jej reakcję na określone składniki aktywne. Gdy jest ich zbyt dużo, nie jesteś w stanie sprawdzić czy coś działa na Twoją skórę, czy też nie.
- Minimalizujesz ryzyko podrażnień i "wysypu" trądziku. Łącząc różne preparaty o wiele łatwiej doprowadzić do niepożądanych reakcji między składnikami aktywnymi. Nadmierne miksowanie produktów może powodować problemy skórne (między innymi powstawanie wyprysków i podrażnień) lub dodatkowo je zaostrzać.
- Oszczędzasz pieniądze i... czas. Minimalizm w codziennej pielęgnacji to nie tylko świetny sposób, by znacznie zmniejszyć wydatki na kosmetyki. To również spora oszczędność czasu, a ten przecież jest bezcenny! Mniejsza ilość produktów sprawi, że codzienna pielęgnacja stanie się o wiele szybsza i prostsza, a w Twoim portfelu będzie więcej pieniędzy. Przeczytaj również: "Sposób na tanie kosmetyki".
- Dbasz o środowisko naturalne. Chyba nie musimy dodawać, że wszechobecna konsumpcja, w tym również nadmiar kosmetyków, mają negatywny wpływ na naszą planetę? Dokonując bardziej świadomych zakupów, minimalizujesz ryzyko wyrzucenia niewykorzystanych lub przeterminowanych produktów. Generujesz również choć odrobinę mniej śmieci, ponieważ zmniejsza się także ilość opakowań po stosowanych przez Ciebie kosmetykach.
Skinimalizm - od czego zacząć świadomą pielęgnację twarzy?
Jak włączyć minimalizm kosmetyczny do codziennej rutyny pielęgnacyjnej? Przede wszystkim zacznij od przeglądu Twojej kosmetyczki i łazienkowej półki! Przyjrzyj się produktom, które już masz i posegreguj je. W ich uporządkowaniu mogą pomóc Ci te pytania:
- Czy któreś z kosmetyków są już przeterminowane?
- Czy jesteś w stanie zużyć wszystkie produkty, zanim upłynie ich termin ważności?
- Czy posiadasz produkty o podobnym działaniu, które się dublują? Może niektóre z nich bazują na bardzo zbliżonych składnikach aktywnych?
- Czy posiadasz kosmetyki, których już nie stosujesz lub które nie współgrają z potrzebami Twojej skóry? Czy naprawdę potrzebujesz ich w łazience? Może jest ktoś, komu mogłabyś je oddać?
- Czy na łazienkowej półce znajdziesz uniwersalne, wielozadaniowe produkty? Może posiadasz już kosmetyki, które wykorzystasz na wiele sposobów?
Oprócz tego pamiętaj, że Twoja skóra nie lubi eksperymentów! Skinimalizm zakłada, że od ilości kosmetyków ważniejsza jest ich jakość i odpowiednie dopasowanie do potrzeb cery.
[blog_products_carousel]
Skinimalizm z kosmetykami Organique
Codzienna pielęgnacja w duchu skinimalizmu powinna opierać się na kilku sprawdzonych produktach, najlepiej o prostym, naturalnym składzie. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie absolutne must-haves minimalistycznej kosmetyczki!
Minimalistyczna pielęgnacja twarzy - jak zrobić to dobrze?
Świadoma pielęgnacja twarzy wcale nie musi składać się z wielu etapów, by była skuteczna. Przeciwnie! Częste zmiany w rutynie pielęgnacyjnej czy stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków może przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry.
Czego tak naprawdę potrzebujesz, by zobaczyć zadowalające efekty? Twoja cera wymaga przede wszystkim regularnego i dokładnego oczyszczania, kremu nawilżającego oraz produktu z filtrem przeciwsłonecznym. Do absolutnego minimum możesz dołączyć również serum dopasowane do potrzeb i aktualnych problemów Twojej skóry. Kolejne etapy są opcjonalne. Choć mogą przynieść zadowalające efekty, wcale nie są niezbędne do utrzymania skóry w dobrej kondycji.
Żel do mycia twarzy Basic Cleaner - Twoja baza pielęgnacyjna
Skuteczne oczyszczanie skóry powinno być pierwszym, podstawowym krokiem każdej rutyny pielęgnacyjnej! Jeżeli stawiasz na minimalizm, wybierz produkt, który sprawdzi się zarówno podczas wieczornej, jak i porannej pielęgnacji.
Doskonałym wyborem będzie na przykład żel do mycia twarzy Basic Cleaner. To produkt o łagodnej formule, który sprawdzi się dla każdego typu cery - również wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Nie musisz martwić o mikrobiom skóry! Żel nie zawiera potencjalnie drażniących, silnych składników myjących, ale mimo tego naprawdę dokładnie oczyszcza cerę.
Sprawdzi się zarówno do porannego oczyszczania, gdy zależy Ci na łagodnym odświeżeniu skóry, jak i podczas wieczornego demakijażu. Skutecznie usunie zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych (także wodoodpornych!).
Krem nawilżający - jak wybrać najlepszy?
Przygodę z minimalistyczną pielęgnacją twarzy warto rozpocząć również od wyboru dobrego kremu nawilżającego. Ale co właściwie oznacza stwierdzenie "dobrego"? Taki kosmetyk powinien nie tylko nawilżać, ale również (o ile nie przede wszystkim!) być dopasowany do Twojego typu skóry. To, co będzie służyć cerze dojrzałej, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku innych typów skóry.
Najważniejsze jednak, by zapamiętała jedną zasadę! Mitem jest, że powinnaś używać kremu nawilżającego, tylko jeśli posiadasz cerę suchą. W przypadku cery tłustej i mieszanej jest on równie ważny!
Oto kilka propozycji kremów nawilżających dla różnych rodzajów cery:
- Pumpkin - krem nawilżający dla cery suchej. Zawiera niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, który wiąże wodę i doskonale nawadnia. Wspiera regenerację skóry i skutecznie chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dba o poziom elastyczności i jędrności. Równocześnie pozwala na komfortową aplikację, bez efektu obciążenia.
- Dermo Expert - krem nawilżający dla cery tłustej i mieszanej. W swoim składzie zawiera silnie nawadniające składniki, takie jak kwas hialuronowy czy olej z awokado. Ich działanie wzbogacają surowce o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i normalizującym. Doskonale koi stany zapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych i oczyszcza cerę.
- Eternal Gold - krem nawilżający dla cery dojrzałej. Jego bazowym składnikiem jest wyciąg z szałwii muszkatołowej, który zapewnia natychmiastowy, 24-godzinny efekt nawilżenia. Dzięki zawartości roślinnego kompleksu bogatego w witaminę C, skutecznie chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i starzeniem się skóry. Ujędrnia, napina i wygładza zmarszczki.
Kosmetyki wielozadaniowe - jak stosować produkty na kilka sposobów?
Minimalistyczna pielęgnacja stwarza również przestrzeń dla uniwersalnych, wielozadaniowych kosmetyków. Na rynku znajdziesz coraz więcej produktów, które można wykorzystać na wiele sposobów. Jeżeli uśmiechnęłaś się pod nosem na samą myśl o produktach 10w1, nieco żartobliwie utożsamianych przede wszystkim z męską pielęgnacją, to pora zmienić nastawienie. To jedna z prężnie rozwijających się kategorii kosmetyków. I nic w tym dziwnego! Jak się okazuje, stosując jeden produkt, bardzo często możemy osiągnąć równie wiele benefitów, co przy rozbudowanej pielęgnacji.
Jeśli idea skinimalizmu jest Ci bliska, oto kilka multifunkcyjnych produktów, które mogą Cię zainteresować!
Mydło Aleppo - naturalny skarb, który zastosujesz w pielęgnacji i nie tylko
Miałaś już okazję, by poznać drogocenne mydło Aleppo? To naturalny produkt wytwarzany już od ponad 2000 lat! Jego głównymi składnikami są oliwa z oliwek i olej laurowy. Prosty skład oraz brak kompozycji zapachowej, barwników czy konserwantów sprawiają, że możesz wykorzystać je na wiele sposobów. Mydło Aleppo znajduje zastosowanie zarówno w pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów, co doskonale wpisuje się w ideę kosmetycznego minimalizmu. Sprawdzi się jako produkt myjący, pianka do golenia czy szampon przeciwłupieżowy. Co więcej, może być stosowane również do zapierania tkanin! Brzmi intrygująco? Więcej na temat jego właściwości i możliwości zastosowania znajdziesz w artykule: "Mydło Aleppo - poznaj jego niezwykłe właściwości".
Olej do kąpieli i masażu i jego (nie)oczywiste zastosowania
Choć nazwa wskazuje, że olej jest przeznaczony tylko do kąpieli i masażu, to nic bardziej mylnego! W rzeczywistości jego zastosowań jest znacznie więcej. Przede wszystkim możesz wykorzystać go zamiast balsamu. Po prostu nałóż produkt na oczyszczoną, jeszcze wilgotną skórę i gotowe! W tej formie olejek sprawdzi się również podczas golenia. Wystarczy, że rozprowadzisz produkt na mokrym ciele tak, by skóra była widocznie tłusta. Następnie możesz przejść do depilacji. Taka baza to świetny sposób, by uniknąć podrażnień! Olejek znajdzie zastosowanie także w pielęgnacji włosów - będzie doskonałym wyborem do olejowania. Skinimalizm pełną parą!
Balsamy z masłem Shea - produkt pielęgnacyjny dla każdej skóry
W zestawieniu uniwersalnych kosmetyków nie mogło zabraknąć również bestsellerowych produktów z naszej oferty, czyli balsamów z masłem Shea. Ich formuła w 98% opiera się na składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego. Bazę stanowi 55% czystego masła Shea oraz trzy odżywcze oleje - sojowy, z awokado i pestek winogron. Balsamy możesz stosować w pielęgnacji ciała - sprawdzą się doskonale szczególnie dla skór suchych i wrażliwych. Z powodzeniem mogą być stosowane również w walce z cellulitem i rozstępami, także przez kobiety w ciąży. Ale na tym nie kończą się ich dobroczynne właściwości! Balsamy z masłem Shea znajdują zastosowanie w pielęgnacji ust, włosów oraz dłoni i stóp. Ta multifunkcyjność sprawia, że po prostu nie może zabraknąć ich w minimalistycznej pielęgnacji! O wszystkich możliwościach dowiesz się w artykule: "Poznaj 6 sprawdzonych zastosowań masła Shea".
Skinimalizm to obecnie gorący temat w kosmetyce. I nic w tym dziwnego! Trend ten udowadnia, że mniej znaczy więcej. Skuteczna, świadoma pielęgnacja twarzy i ciała wcale nie musi wiązać się z masą kosmetyków i wieloma etapami. Większości z nas w zupełności wystarczy dobrze dobrane minimum pielęgnacyjne - żel oczyszczający, nawilżający krem i produkt z SPF. Tylko tyle i aż tyle!