Idealnie gładka i promienna cera to cel wielu osób. Tymczasem nadmierne wydzielanie sebum może utrudnić jego osiągnięcie.
Gdy dochodzi do wzmożonej produkcji sebum, ujścia mieszków włosowo-łojowych mogą się zablokować, co może prowadzić do pojawienia problemów skórnych. To powszechne zjawisko, z którym boryka się wiele osób.
Mimo że sebum jest naturalną wydzieliną gruczołów łojowych, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania skóry, to jego nadmiar jest kłopotliwy. Jest jednak dobra wiadomość – wprowadzając zmiany w stylu życia i codziennej pielęgnacji, możesz zmniejszyć wydzielanie sebum. Jak to zrobić? Czytaj dalej!
Dowiedz się:
- czym jest sebum na twarzy i jaką pełni rolę,
- kiedy mamy do czynienia z nadmiarem sebum na twarzy,
- jak uregulować pracę gruczołów łojowych, by poradzić sobie z nadmiarem sebum,
- jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy pozwolą Ci ograniczyć nadmierne wydzielanie łoju.
Co to jest sebum?
Zastanawiasz się czym właściwe jest sebum? Być może spotkałaś się też z inną, powszechnie funkcjonującą nazwą – łój skórny.
Najprościej mówiąc, sebum na twarzy to mieszanina substancji lipidowych produkowanych przez gruczoły łojowe. Wydzielina ta jest elementem płaszcza hydrolipidowego skóry. Łój skórny jest czymś naturalnym, a jego głównym zadaniem jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład przed zagrożeniami chemicznymi.
Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, głowie, plecach oraz klatce piersiowej. To właśnie te miejsca są najbardziej narażone na nadmiar sebum. Z kolei w ogóle nie występują one na wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp. Jest ich bardzo niewiele również na skórze wokół oczu.
Sebum - z czego się składa?
Skład łoju skórnego to mieszanka tłuszczów, wosku i steroli. Zawartość poszczególnych związków jest różna. W skład sebum wchodzą:
- glicerydy (monoglicerydy, diglicerydy, triglicerydy) – ok. 50 proc. substancji,
- woski – ok. 20 proc. składu,
- skwalan – ok. 10 proc. wydzieliny,
- cholesterol – ok. 1,5 proc. składu,
- pozostałe substancje, np. węglowodory – ok. 20 proc. składu.
[blog_products_carousel]
Dlaczego sebum jest potrzebne Twojej skórze?
Nadmierne wydzielanie sebum to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Jednak sam łój skóry jest niezbędny, ponieważ wchodzi w skład płaszcza lipidowego skóry. To właśnie on chroni nas przed promieniowaniem UV, bakteriami i uszkodzeniami mechanicznymi. Obecność sebum powoduje też, że naskórek lepiej radzi sobie ze zmianami temperatury i utrzymuje prawidłowe pH.
Gdyby sebum nie było produkowane przez gruczoły łojowe, to skóra nie byłaby w żaden sposób chroniona przed zewnętrznymi zagrożeniami. Niedobór sebum – podobnie jak jego nadmiar – również negatywnie wpływa na kondycję skóry.
Co ciekawe, ludzki organizm z wiekiem wytwarza coraz mniej sebum, dlatego osoby starsze mają często matową i cienką skórę, wrażliwą na działanie czynników zewnętrznych.
Wydzielanie sebum - jakie czynniki mają na nie wpływ?
Wśród czynników wpływających na pracę gruczołów łojowych wymienia się:
- Hormony – niektóre z hormonów mają wpływ na aktywność gruczołów łojowych i mogą zarówno hamować, jak i wzmagać ich pracę. Oddziałują na nie między innymi estrogen, progesteron czy testosteron. Z łojotokiem bardzo często mamy też do czynienia w okresach nazywanych burzą hormonalną - nie tylko w trakcie dojrzewania, ale też podczas menstruacji i menopauzy.
- Wiek – nasza skóra, podobnie jak i my, zmienia się wraz z wiekiem. Wygląda zupełnie inaczej, gdy jesteśmy dziećmi i nastolatkami. Ewoluuje także na różnych etapach dorosłości. Najwięcej sebum obserwuje się na skórze noworodków i nastolatków w okresie dojrzewania. Z kolei u osób, które ukończyły 40 lat, łoju skórnego jest coraz mniej. To właśnie dlatego wraz z wiekiem cera jest bardziej podatna na przesuszenie i potrzebuje kosmetyków o odżywczych formułach.
- Niedobór witamin – bezpośredni wpływ na wygląd naszej skóry mają również codzienne nawyki. Czy wiedziałeś, że źle zbilansowana dieta może mieć wpływ na wzmożoną pracę gruczołów łojowych? Szczególną uwagę warto zwrócić na witaminy A oraz z grupy B (B2, B6) - ich niedobór może doprowadzić do nadmiernego wydzielania sebum.
- Uwarunkowania genetyczne - to jeden z elementów, który ma bardzo duży wpływ na ogólny wygląd i stan naszej cery. Jeżeli Twoi rodzice lub dziadkowie zmagali się z łojotokiem, istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz mogła zaobserwować jego objawy. Łojotok może mieć podłoże genetyczne,, ale oczywiście nie musi.
Ilość sebum uzależniona jest też od czynników zewnętrznych, takich jak: temperatura otoczenia czy pora dnia. W gorące dni gruczoły łojowe pracują intensywniej, a według specjalistów produkcja sebum wzrasta około godziny 10 rano. Dodatkowo skóra reaguje nadmiarem sebum na jej częste dotykanie.
Negatywny wpływ na pracę gruczołów łojowych może mieć także nieodpowiednia pielęgnacja. To, jakie kosmetyki stosujemy na co dzień mocno oddziałuje na ogólny wygląd cery. Dobrze dobrane produkty potrafią zdziałać dla niej prawdziwe cuda, a te źle dopasowane - przynieść sporo szkód i pogłębić dotychczasowe problemy. Do najczęstszych błędów pielęgnacyjnych należy nadmierne przesuszanie skóry czy używanie zbyt mocnych kosmetyków o działaniu oczyszczającym. Więcej "grzeszków" znajdziesz w dalszej części artykułu. Koniecznie czytaj dalej, by upewnić się, czy nie popełniasz któregoś z tych błędów!
Kiedy możemy mówić o nadmiarze sebum?
Nadprodukcja sebum, często nazywana też łojotokiem, to bardzo powszechny problem pielęgnacyjny. Choć zwykle dotyka posiadaczy cery tłustej, mieszanej lub trądzikowej, to jego nadmierne wydzielanie może dotyczyć też skór suchych.
Jak to możliwe? To bardzo proste! W momencie kiedy skóra jest odwodniona, odpala swoje mechanizmy obronne. Gruczoły łojowe zostają pobudzone do intensywniejszej pracy, by naturalnie natłuścić cerę i zagwarantować jej odpowiednią ochronę. W efekcie nawet na suchej skórze możemy zaobserwować nadmiar łoju skórnego.
Ale jak właściwie rozpoznać, że faktycznie zmagamy się z nadprodukcją sebum? Wzmożona aktywność gruczołów łojowych jest dość łatwa do rozpoznania.
Najczęstszym objawem nadmiaru sebum jest mocne świecenie się i błyszczenie skóry. Cera zwykle jest wówczas tłusta i "lepka" w dotyku.
Objawów jest jednak więcej. Rozszerzone pory, które ciężko zakamuflować nawet makijażem również mogą wskazywać na nadprodukcję sebum. Ponieważ wydzielina ta może zatkać ujścia gruczołów łojowych, na skórze mogą pojawić się także stany zapalne, zaskórniki oraz trądzik.
Nadmierne wydzielanie sebum – skutki
Nadmiar sebum jest widoczny i kłopotliwy. Jeżeli Twoja skóra wydziela za dużo łoju skórnego, to najprawdopodobniej przez większość dnia wyczuwasz na niej niekomfortową, tłustą warstwę. Na twarzy problem ten zauważalny jest głównie w strefie T (czoło, nos, broda), ale nie tylko.
Skóra zmagająca się z nadmiarem sebum zwykle nie reaguje na działanie kosmetyków matujących i zaczyna wyświecać się zaledwie kilka godzin po ich użyciu. Wzmożona praca gruczołów łojowych może wpływać też na trwałość makijażu. Gdy cera wydziela zbyt dużo łoju, make up zaczyna się błyszczeć, a kosmetyki kolorowe nie trzymają się skóry tak, jak powinny. W efekcie makijaż stosunkowo szybko traci na świeżym wyglądzie.
Zbyt duża ilość łoju to też idealna pożywka dla bakterii żyjących na powierzchni naszej skóry. O wiele łatwiej więc o różnego rodzaju niedoskonałości - drobne zmiany zapalne oraz zaskórniki otwarte i zamknięte.
Co ważne, nadmiar sebum występuje się nie tylko na twarzy - może dotyczyć również skóry głowy lub nawet całej powierzchni skóry. Efektem są między innymi szybko przetłuszczające się włosy i ich nieświeży wygląd.
Nadmiar sebum na twarzy - błędy pielęgnacyjne
Praca gruczołów łojowych zależy od wielu czynników. Wśród błędów, których skutkiem jest nadmierna produkcja sebum należy również wymienić stosowanie kosmetyków, które zwiększają wydzielanie łoju skórnego.
Często mając tłustą cerę staramy się za wszelką cenę pozbyć sebum. Regularne i agresywne oczyszczanie powierzchni skóry może powodować odwrotny efekt. Skóra pozbawiona naturalnej ochrony w postaci łoju skórnego, reaguje nadprodukcja sebum. Zmiana pielęgnacji i stosowanie delikatniejszych kosmetyków przyniesie szybkie efekty. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Poniżej zabraliśmy dla Ciebie listę kluczowych nawyków, dzięki którym nadmierne wydzielanie sebum pójdzie w zapomnienie!
Jak zmniejszyć nadmiar sebum?
Gdy nadmierne wydzielanie sebum nie jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (u mężczyzn rolę odgrywa zwłaszcza nadmiar testosteronu, a w przypadku kobiet - nadmiar progesteronu przy jednoczesnym niedoborze estrogenów), możesz wypróbować różne wskazówki pielęgnacyjne.
Jak ograniczyć nadmiar sebum? Rozwiązaniem Twoich kłopotów może okazać się:
- Ograniczenie kosmetyków myjących na bazie alkoholu, które wysuszają skórę - jeżeli korzystasz z płynu do demakijażu, pamiętaj, by wybrać kosmetyk o delikatnym, ale skutecznym działaniu. Do codziennego oczyszczania doskonale sprawdzi się na przykład łagodzący żel do mycia z Terapii Basic Cleaner. Jeżeli zaobserwujesz nadmiar sebum na twarzy, koniecznie przetestuj również dwuetapowe oczyszczanie.
- Odkażenie skóry - użyj specjalistycznego kremu dla skóry trądzikowej, który zawiera kwas azelaionowy o właściwościach antybakteryjnych. Kosmetyk ten reguluje procesy złuszczania naskórka oraz pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pozwoli Ci wyeliminować nadmiar sebum na twarzy. Oprócz tego działa matująco, więc z pewnością polubią go wszystkie posiadaczki cery tłustej i mieszanej.
- Stosowanie glinek, maseczek i peelingów – w dogłębnym oczyszczeniu skóry może pomóc Ci na przykład glinka Ghassoul lub detoksykująca maska do twarzy Dermo Expert. Jeżeli jednak zależy Ci przede wszystkim na uregulowaniu pracy gruczołów łojowych i efekcie zmatowienia, wybierz normalizującą maskę do twarzy Dermo Expert. W pielęgnacji cery tłustej i niwelacji nadmiaru sebum pomocny może okazać się również peeling enzymatyczny Basic Cleaner, najlepiej stosowany 1-2 razy w tygodniu.
- Nawilżanie skóry – tłusta skóra wymaga nawilżenia i ukojenia, które możesz jej zapewnić, stosując nasz krem do twarzy Pumpkin z ekstraktem z miąższu dyni. Dzięki lekkiej formule, doskonale sprawdza się również jako baza pod makijaż.
Pamiętaj, że sebum wydzielane jest w zwiększonej ilości, gdy myjesz twarz ciepłą wodą - letnia jest lepsza. Zaszkodzić może Ci też zbyt częste mycie twarzy i mechaniczne pocieranie skóry po jej umyciu.
Jak uniknąć nadmiaru sebum na głowie?
W przypadku skóry głowy dość łatwo zauważyć nadmierną produkcję sebum. Nadaktywność gruczołów łojowych powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów, które w efekcie wyglądają nieświeżo.
Jak zmniejszyć wydzielanie sebum, jeżeli Twoim głównym problemem jest nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy? Prawidłowa pielęgnacja włosów opiera się przede wszystkim na stosowaniu niedrażniących kosmetyków, w których SLS-y zostały zastąpione delikatnymi substancjami myjącymi, jak te pozyskiwane z oleju kokosowego i arganowego. Lepiej zrezygnować z ciężkich masek do włosów, a te lżejsze nakładać na włosy od wysokości ucha, tak, by produkt nie dotykał skóry głowy. Możesz sięgnąć też po naturalne metody, np. stosując napar (wywar) z pokrzywy na włosy.
Jak ograniczyć nadmiar sebum? Dodatkowe wskazówki
Nie tylko optymalna pielęgnacja skóry pozwala widocznie ograniczyć nadmierne wydzielanie łoju skórnego. Możesz zastosować też wszechstronną i kompleksową pielęgnację, wdrażając zmiany w swoim stylu życia. Wykluczenie lub ograniczenie ilości spożywanej czekolady, żywności typu fast food z jednoczesnym dbaniem o odpowiednie nawadnianie organizmu może spowodować, że w krótkim czasie zaobserwujesz korzystne zmiany.
Twoja cera zyska również, gdy porzucisz szkodliwe nałogi, np. palenie papierosów. Jeżeli z kolei odchudzasz się, skonsultuj się z dietetykiem w kwestii przyjmowania suplementów diety, w szczególności witaminy B2.
Jak widzisz, uniknięcie nadmiaru sebum jest łatwiejsze, niż mogłoby Ci się wydawać! Odpowiednia pielęgnacja oraz zdrowy styl życia to klucz do prawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych. Jeżeli zmagasz się z nadmiernym wydzielaniem sebum, przetestuj nasze porady i przekonaj się o efektach na własnej skórze!