W okresie dojrzewania, kiedy ciało zmienia się błyskawicznie, skóra narażona jest na wiele nieprzyjemności. Burza hormonalna i nagły wzrost mogą przyczyniać się nie tylko do powstawania trądziku, ale także rozstępów. Choć nie są one bolesne ani groźne dla zdrowia, to mają charakter trwały. Rozstępy samoistnie nie znikną, dlatego warto wcześniej zadbać o skórę, aby była gotowa na nadchodzące zmiany. Sprawdź, jakie są główne przyczyny rozstępów w trakcie dojrzewania, gdzie najczęściej powstają, jak im zapobiegać i zwalczać istniejące.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego rozstępy pojawiają się u nastolatków,
- które partie ciała są najbardziej narażone na powstawanie rozstępów wzrostowych,
- jak zadbać o elastyczność skóry i zmniejszyć widoczność rozstępów,
- jak chronić skórę przed uszkodzeniami w okresie dojrzewania.
Rozstępy u nastolatków - dlaczego powstają?
W wieku nastoletnim ciało gwałtownie się zmienia. Dziecko wchodzi w okres dojrzewania, co wiąże się nie tylko z intensywnym wzrostem, ale również zmianami kształtu sylwetki. U dziewcząt rozszerza się miednica i biodra oraz powiększają się piersi. Z kolei chłopcy bardzo szybko zyskują kilka lub nawet kilkanaście dodatkowych centymetrów wzrostu. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie masy mięśniowej - nastolatki często są aktywne fizycznie.
Niestety skóra najczęściej nie jest gotowa na rozrost tkanek w takim tempie. W wyniku jej osłabienia i ścieńczenia następuje pękanie włókien kolagenowych. Wówczas na jej powierzchni pojawiają się nieregularne linie w różowym, czerwonym lub fioletowym kolorze. Świeżym czerwonym rozstępom towarzyszą także dolegliwości skórne, takie jak uczucie swędzenia, pieczenia czy obrzęk. Dopiero po czasie zaczynają blednąć, a ich widoczność nieco się zmniejsza.
Kolejny istotny czynnik to zmiany hormonalne. Podczas dojrzewania organizm produkuje większe ilości kortyzolu - hormonu stresu wytwarzanego przez nadnercza. Kortyzol osłabia strukturę włókien kolagenowych w skórze, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia i powstawanie rozstępów. Dodatkowo genetyka odgrywa tu dużą rolę – jeśli rodzice mieli skłonność do rozstępów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko również ich doświadczy.
Znaczenie ma także pielęgnacja skóry. U małych dzieci dbają o to rodzice - dodają emolienty do kąpieli i smarują ciało nawilżającym balsamem. Osoby w wieku nastoletnim często pomijają rutynę pielęgnacyjną lub nie wiedzą jak powinna wyglądać. Brak właściwego odżywienia i nawodnienia sprawia, że skóra jest słabsza i bardziej podatna na uszkodzenia.
Dowiedz się więcej: Rozstępy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Rozstępy a szybki wzrost - gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy wzrostowe?
Nowe rozstępy związane z szybkim wzrostem pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej narażona na intensywne rozciąganie. Są to zwykle:
- uda i pośladki - zwiększenie ilości tkanki mięśniowej i tłuszczowej sprawia, że skóra musi się szybko dostosować, co zwiększa ryzyko pęknięć włókien kolagenowych,
- biodra - zmiany sylwetki związane z dojrzewaniem, szczególnie u dziewcząt, mogą powodować rozciąganie skóry w okolicy bioder,
- piersi - u dziewcząt rozwijające się piersi są bardzo częstym miejscem występowania rozstępów,
- plecy - u chłopców w wyniku gwałtownego wydłużania się ciała rozstępy pojawiają się też w dolnej części pleców,
- ramiona - szybki rozwój masy mięśniowej, np. w wyniku ćwiczeń fizycznych, może powodować powstawanie rozstępów na ramionach.
Skuteczne sposoby na rozstępy u nastolatków
Na pewno zastanawiasz się czy i w jaki sposób można usunąć rozstępy. Niestety rozstępy to trwałe uszkodzenia, dlatego nie znikną - ani same ani za sprawą domowej pielęgnacji. Nie należy jednak z niej rezygnować - wręcz przeciwnie. Właściwe dbanie o skórę dotkniętą rozstępami jest bardzo ważne, aby przywrócić jej elastyczność i odpowiednio ją wzmocnić. Dzięki temu masz szansę zmniejszyć widoczność rozstępów i pobudzić produkcję kolagenu, by zapobiec powstawaniu kolejnych. Na jakie działania pielęgnacyjne warto postawić u nastolatka? Sprawdź nasze wskazówki!
Sprawdź również: Czy rozstępy znikają?
Stworzenie rutyny pielęgnacyjnej
Bez tego ani rusz! Jeśli chcesz zatroszczyć się o skórę, musisz opracować swój własny rytuał złożony z oczyszczania, złuszczania i odżywiania naskórka. Za sprawą odpowiednich kosmetyków na każdym etapie możesz dbać o właściwe nawilżenie.
[blog_products_carousel]
Regularne złuszczanie naskórka
Choć peeling nie służy do usuwania rozstępów, to jednak przyspiesza regenerację skóry. Peelingi mechaniczne usuwają martwy naskórek, poprawiając krążenie i ułatwiając wnikanie składników odżywczych z kosmetyków. Warto stosować je 2-3 razy w tygodniu.
Zdrowa dieta i nawadnianie organizmu
Skóra potrzebuje składników odżywczych, takich jak białko, cynk, witaminy C i E, które stymulują produkcję kolagenu. Równie ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, aby zapewnić ciału nawilżenie od wewnątrz.
Systematyczna aktywność fizyczna
Ruch poprawia krążenie krwi i pomaga w dostarczaniu składników odżywczych do komórek skóry. Z kolei utrzymanie właściwej masy ciała zapobiega jej gwałtownym wahaniom, które mogą sprzyjać powstawaniu rozstępów.
Zabiegi medycyny estetycznej
Żeby zlikwidować rozstępy z pomocą zabiegów gabinetowych, niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z dermatologiem. Lekarz oceni stan skóry i podpowie, które z nich będą odpowiednie dla nastolatka.
Jak zapobiegać rozstępom u nastolatków?
Już wiesz, jak wyglądają rozstępy u nastolatków i gdzie najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania. Choć nie da się ich usunąć domowymi sposobami, można zadbać o skórę, aby zapobiec ich powstawaniu. Pomogą Ci w tym aromatyczne kosmetyki Organique. Poznaj odżywcze produkty, które wzmocnią i ujędrnią Twoje ciało!
Żel pod prysznic Naturals Anti-Age - oczyszczaj skórę, dbając o jej nawilżenie i jędrność
Niektóre składniki kosmetyków myjących mogą prowadzić do przesuszenia delikatnej skóry. Brak odpowiedniego nawilżenia osłabia naskórek, co zwiększa jego podatność na powstawanie rozstępów. Żeby temu zapobiec, sięgnij po nasz pachnący i nawilżający żel pod prysznic. Skutecznie oczyszcza i zawiera wiele cennych składników pielęgnujących, np. bogaty w aminokwasy ekstrakt z perły czy łagodzący pantenol. Oleje - arganowy oraz z pestek winogron - wzmacniają naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka. Dzięki temu wilgoć pozostaje w głębi skóry na dłużej.
Płyn do kąpieli z pantenolem i witaminą E - przynieś ukojenie rosnącemu ciału
W okresie intensywnego wzrostu przesuszona i rozciągająca się skóra może swędzieć. Ulgę przyniosą jej kąpiele z dodatkiem składników łagodzących. W składzie płynu do kąpieli Naturals Anti Age znajdziesz pantenol, który przyspiesza regenerację i koi podrażnienia. Jest on również humektantem - ma zdolność wiązania wilgoci w komórkach skóry, chroniąc przed jej nadmiernym odparowywaniem. Witamina E (nazywana "witaminą młodości") to silny antyoksydant, który zwiększa odporność naskórka na uszkodzenia i wspiera jego odbudowę.
Inspirowane naturą masło do ciała - najlepszy sposób na ujędrnianie i odżywianie skóry
Regularne nawilżanie i odżywianie skóry to najlepszy sposób aby zachowała jędrność. Każdego dnia nakładaj na nią kosmetyk do ciała z emolientami i humektantami, np. masło z linii Anti Age. Osobom z wrażliwą skórą polecamy z kolei masło Naturals Sensitive. Każde z nich zawiera oleje roślinne, takie jak masło shea, kakaowe czy olej z pestek winogron. Składy zostały wzbogacone także o składniki nawilżające, odżywcze i łagodzące. Wszystko po to, by wzmocnić skórę dojrzewającego i rosnącego ciała. Znaczenie ma również sam masaż - pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i elastyczna.
Okres dojrzewania to najlepszy czas na to, aby rozpocząć systematyczną pielęgnację ciała. Dostarczanie skórze cennych substancji odżywczych i nawilżających pozwoli jej zachować dobrą kondycję i świetny wygląd. Wypróbuj i pokochaj kosmetyki od Organique - dla każdej skóry, w każdym wieku.