Czy wiesz, że rozstępy występują u około 70% dorosłych kobiet? Co więcej, charakterystyczne, wrzecionowe zmiany dotyczą również mężczyzn i nastolatków. Wniosek jest jeden: rozstępy są normalne, naturalne i bardzo powszechne! Mimo że nie powinny być powodem do wstydu czy kompleksów, to dla wielu z nas mogą stanowić problem natury estetycznej. Jeżeli należysz do tej grupy, mamy dobrą wiadomość - istnieją sposoby, by zmniejszyć widoczność rozstępów. Zebraliśmy je w tym artykule!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym są rozstępy i gdzie występują,
- jakie są najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów,
- czy można zapobiegać rozstępom z pomocą pielęgnacji i dobrych nawyków,
- jakie kosmetyki i domowe zabiegi przyczynią się do zmniejszenia widoczności rozstępów.
Co to są rozstępy?
Rozstępy to blizny, które powstają na skutek mocnego rozciągnięcia skóry w krótkim czasie. Przybierają formę nieregularnych, wrzecionowatych pasm, które mogą występować zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Wyróżnia się dwie fazy rozwoju rozstępów - zapalną i zanikową. W każdej z nich wyglądają one nieco inaczej. Na początku zmiany są czerwone lub lekko fioletowe i mogą powodować pieczenie i swędzenie. Z czasem jednak zaczynają blednąć i przybierają białą barwę.
Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicy ud, pośladków, brzucha oraz piersi. Skóra w miejscach ich występowania jest słabsza i cieńsza. Jej uszkodzone fragmenty są pozbawione mieszków włosowych oraz gruczołów potowych i łojowych.
Rozstępy na udach i rozstępy na pośladkach - skąd się biorą?
Powstawaniu rozstępów sprzyjają wszelkie zmiany zachodzące w naszym ciele - szybki wzrost, wahania wagi czy przyrost masy mięśniowej. To właśnie dlatego bardzo często pojawiają się one u nastolatków, kobiet w ciąży lub sportowców. Gdy skóra nie nadąża za gwałtownymi przemianami, włókna kolagenowe zaczynają pękać i pojawiają się zmiany w postaci rozstępów.
Powstawanie rozstępów najczęściej jest spowodowane przez:
- nagły przyrost masy ciała i/lub wahania wagi,
- intensywne budowanie masy mięśniowej,
- szybki wzrost w okresie dojrzewania,
- rozciąganie skóry u kobiet w ciąży,
- słabe nawilżenie i kondycję skóry,
- czynniki hormonalne,
- czynniki genetyczne,
- leki sterydowe.
Jak zapobiegać rozstępom?
Zapobieganie rozstępom jest zdecydowanie prostsze, niż ich leczenie. Oto 5 nawyków, które mogą pomóc Ci ich uniknąć:
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry - wypielęgnowana, nawilżona i jędrna skóra ma mniejszą tendencję do powstawania rozstępów. By utrzymać ją w dobrej kondycji, warto sięgnąć po naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, bogate w natłuszczające masła (shea, kakaowe) i oleje (ze słodkich migdałów, arganowy, sojowy).
- Wykonuj domowe masaże - masowanie ciała pobudza krążenie krwi i sprzyja odnowie skóry. Podczas nakładania balsamu, masła czy olejku, warto wykonywać delikatne, ale stanowcze ruchy ku górze, które pobudzą przepływ krwi i limfy.
- Ćwicz regularnie - aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi i stymuluje produkcję kolagenu. Spacer, bieganie czy jazda na rowerze to prosty sposób, by ujędrnić skórę i uniknąć wahań wagi.
- Zadbaj o dietę - zdrowa, zbilansowana dieta to klucz, by utrzymać ciało w dobrej kondycji. Powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, ryby, chude mięso i wędliny.
- Nawadniaj się - picie wody ma korzystny wpływ na kondycję całego organizmu i wygląd naszego ciała. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczności skóry.
Co ważne, działania prewencyjne warto wdrożyć nawet jeśli rozstępy są już widoczne. Oczywiście nie usuną one powstałych już zmian, ale pomogą utrzymać ciało w dobrej kondycji i zniwelować ryzyko powstania nowych pasm.
[blog_products_carousel]
Rozstępy na udach i rozstępy na pośladkach - sposoby, by je zminimalizować
Zmniejszenie widoczności rozstępów jest możliwe, ale wymaga konsekwencji i czasu. Efekty kuracji pielęgnacyjnej są zależne od nasilenie zmian i ich fazy.
Warto zacząć działać, gdy tylko rozstępy pojawią się na skórze, czyli w fazie zapalnej. Trwa ona około pół roku od momentu pojawienia się zmian. Świeże rozstępy są czerwone lub lekko fioletowe, a praca z nimi jest o wiele prostsza. Z pomocą odpowiednich działań, można łatwo zmniejszyć widoczność powstałych uszkodzeń i zahamować powstawanie nowych.
W momencie gdy rozstępy wejdą w fazę zanikową, zaczynają bliznowacieć i przybierają perłowe zabarwienie. Na tym etapie ich usunięcie może okazać się trudne, nawet przy pomocy profesjonalnych zabiegów. Mimo wszystko nie warto ich ignorować, a… pielęgnować! Dbając o intensywne nawilżenie i odżywienie skóry, jej kondycja się poprawi, a tym samy rozstępy staną się mniej widoczne.
Podczas domowej kuracji przeciw rozstępom pomocne może okazać się:
- regularne złuszczanie skóry peelingiem,
- masaże i szczotkowanie ciała na sucho,
- codzienne odżywianie i nawilżanie skóry.
Kosmetyki od Organique na rozstępy na udach i pośladkach
Teorię mamy za sobą, więc pora na praktykę! Poniżej zebraliśmy dla Ciebie listę naturalnych kosmetyków do pielęgnacji, które pomogą Ci zniwelować rozstępy, a oprócz tego będą miały korzystny wpływ na kondycję i zdrowy wygląd skóry.
Peeling na rozstępy - jak może Ci pomóc?
Jeżeli zmagasz się z rozstępami, spróbuj peelingów do ciała. Już wyjaśniamy dlaczego! Ten domowy zabieg to świetny sposób, by poprawić mikrokrążenie, ujędrnić ciało i przyspieszyć regenerację skóry. Niesie za sobą liczne korzyści, które przekładają się na zdrowy wygląd i mniejszą widoczność rozstępów na udach, pośladkach czy brzuchu.
Bardzo ważne, by był to peeling mechaniczny, czyli taki, który zawiera składniki złuszczające. Doskonałym wyborem będzie na przykład peeling cukrowy Spicy, który zawiera aż trzy eksfoliatory - drobinki cukru, cynamonu i imbiru. To właśnie one łagodnie masują skórę, pobudzając przy tym mikrokrążenie i przepływ limfy. Ich działanie wspierają składniki, które poprawiają elastyczność skóry - olej sojowy oraz bioaktywny kompleks z ryżu i soi.
Masaż na rozstępy z użyciem balsamu? To możliwe!
Domowy masaż zapobiega powstawaniu nowych rozstępów, ale też zmniejsza widoczność powstałych już zmian. Jak to możliwe? To proste! Taki zabieg poprawia krążenie krwi, przyspiesza metabolizm komórkowy i pobudza produkcję kolagenu. Dzięki temu ma korzystny wpływ na jędrność, elastyczność i ogólną kondycję skóry.
Wbrew pozorom nie potrzebujesz wiele, by go wykonać. Możesz wykorzystać masło, balsam lub olejek, który już masz w swojej kosmetyczce. Warto jednak, by jego formuła była tłusta i gwarantowała odpowiedni poślizg.
Świetną bazą do masażu będzie balsam zawierający masło shea. Charakteryzuje go stała, zbita konsystencja, która po rozgrzaniu w dłoniach zmienia się w płynny olejek. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko jego formuła, ale też skład! Balsam zawiera aż 55% czystego masła shea i trzy odżywcze oleje - sojowy, z awokado i pestek winogron. Surowce te sprawiają, że silnie nawilża i uelastycznia skórę. Oprócz tego wzmacnia naturalny płaszcz hydrolipidowy i wspiera jego odbudowę.
TOP 3 masła na rozstępy do codziennej pielęgnacji
Oprócz masaży i peelingów, w pielęgnacji rozstępów bardzo ważne są codzienne, regularne zabiegi. Podstawą powinien być balsam lub masło do ciała, które nawilży, natłuści i zregeneruje skórę pokrytą zmianami. Oto nasze trzy propozycje:
- Krem do ciała Sea Essence - w jego składzie znajdziesz wyciąg z glonów wakame, który stymuluje produkcję kolagenu oraz witaminę E, która jest sprzymierzeńcem w walce z bliznami i rozstępami.
- Masło do ciała Feel Up - zawiera olej ze słodkich migdałów, olej sojowy oraz masło shea, które doskonale wspierają skórę dotkniętą rozstępami.
- Masło do ciała Naturals Argan Shine - jego bazowym składnikiem jest olejek arganowy, który pomaga w likwidacji blizn i rozstępów, a oprócz tego regeneruje skórę.
By podkręcić działanie balsamu, zwróć uwagę również na produkty myjące, które stosujesz na co dzień. To mit, że ich jedynym zadaniem jest oczyszczenie całego ciała. Gdy są bogate w naturalne składniki, mogą dbać o pielęgnację skóry już podczas mycia. Nasza propozycja to żel pod prysznic Naturals Anti-Age. W jego składzie znajdziesz ekstrakt z perły, który rozjaśnia skórę oraz olej z pestek winogron, który niweluje rozstępy. Jeżeli jednak jesteś fanką kąpieli, idealnym wyborem będą płyny do kąpieli. W ich składzie znajdziesz pantenol znany ze swoich właściwości regenerujących i naprawczych.
Rozstępy są naturalną i bardzo powszechną zmianą. Zamiast zaciekle z nimi walczyć, warto je zaakceptować, a może nawet... polubić! "Białe tatuaże" opowiadają historię tego, co przeszło Twoje ciało. Podobnie jak linie papilarne, mają swój indywidualny charakter i są po prostu częścią Ciebie.
Oczywiście zawsze zachęcamy Cię do wdrożenia zdrowych nawyków i odpowiedniej pielęgnacji. Wierzymy jednak, że celem powinna być troska o siebie, o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, a nie chęć wpasowania się w powszechnie przyjęte kanony piękna. Rozstępy naprawdę są okej!