Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż na pozostałych partiach twarzy, dlatego potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Bez właściwej porcji nawilżenia i substancji odżywczych, może stać się sucha, zaczerwieniona i napięta. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny podrażnień wokół oczu i poznaj domowe sposoby na to, by skutecznie im zapobiegać. Podpowiadamy, które produkty ze świata Organique będą Twoim wsparciem w codziennej pielęgnacji.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego na skórze wokół oczu mogą pojawić się podrażnienia,
- jak domowymi sposobami zadbać o delikatną skórę w okolicach oczu,
- jakie kosmetyki warto stosować do pielęgnacji skóry wokół oczu.
Podrażniona skóra wokół oczu – poznaj najczęstsze przyczyny
Czy wiesz, że skóra w okolicach oczu ma nie więcej, niż 5 mm grubości? Wszystko za sprawą tzw. podściółki tłuszczowej, która w tych rejonach jest bardzo cienka. Dlatego pierwsze oznaki starzenia pojawiają się właśnie w tym miejscu. Co więcej, skóra wokół oczu pozbawiona jest gruczołów łojowych, których zadaniem jest produkcja sebum. Jest to naturalna bariera ochronna, która chroni skórę przed przesuszeniem, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz drobnoustrojami.
W skórze wokół oczu nie ma prawie w ogóle wyściółki tłuszczowej, która pełni naturalną funkcję ochronną. Cienka skóra z wiekiem traci swoją elastyczność i staje się jeszcze delikatniejsza z powodu utraty kolagenu. Powstawaniu podrażnień i oznak starzenia sprzyja ekspozycja na słońce, czynniki środowiskowe i palenie papierosów. Z biegiem czasu osłabieniu ulega także tkanka łączna. W efekcie naczynia krwionośne zaczynają prześwitywać, powodując zaczerwienienie i widoczne cienie pod oczami.
Delikatną skórę pod oczami należy pielęgnować w odpowiedni sposób – nawilżać i odżywiać, by była miękka, elastyczna i pełna blasku. Stosowanie źle dobranych kosmetyków, pomijanie niektórych etapów codziennej rutyny pielęgnacyjnej i częste pocieranie wrażliwych okolic powiek? Takie działanie może spowodować przesuszenie skóry i zaczerwienienia pod oczami.
Warto jednak wiedzieć, że podrażnienia skóry wokół oczu nie zawsze muszą być efektem błędów pielęgnacyjnych. Tkliwy, piekący lub swędzący, zaczerwieniony naskórek często bywa wynikiem reakcji uczuleniowej lub infekcji. Jeśli powoduje dyskomfort lub ból i jest często pocierany, następuje zjawisko błędnego koła – ulga jest chwilowa, a problemy stopniowo się nasilają.
Najczęstsze przyczyny powstawania podrażnień w okolicach powiek
Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania podrażnień w okolicach powiek? Czerwona skóra wokół oczu i uciążliwe dolegliwości zwykle spowodowane są przez:
- różnego rodzaju alergie,
- brak odpowiedniego nawilżenia,
- zapalenie powiek i spojówek,
- atopowe zapalenie skóry,
- zbyt małą ilość snu na dobę,
- ekspozycję na promieniowanie UV,
- infekcje i choroby.
Podrażniona skóra wokół oczu – skuteczne sposoby, które polecamy
Jak widzisz, skóra pod oczami może być zaczerwieniona i powodować dyskomfort z różnych powodów. Na szczęście możesz w prosty sposób przywrócić i poprawić jej komfort, stosując odpowiednią pielęgnację oraz domowe sposoby na podrażnienie delikatnego naskórka.
Odpowiednia pielęgnacja okolic oczu
Jeśli zauważyłaś u siebie tendencje do suchej i zaczerwienionej skóry pod oczami, zadbaj o regularne stosowanie kosmetyków nawilżających. W codziennej pielęgnacji idealnie sprawdzą się kremy zawierające takie składniki odżywcze jak kwas hialuronowy, witaminy A i E oraz wzmacniające ceramidy. Przed wyjściem z domu stosuj kosmetyki z filtrami ochronnymi UVA i UVB. Unikaj natomiast ciężkich kremów z parafiną, które mogą utrudnić oddychanie skóry wokół oczu i sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych. Podczas oczyszczania twarzy lub demakijażu zrezygnuj z agresywnych formuł z alkoholem w składzie, gruboziarnistych peelingów i intensywnego pocierania twarzy ręcznikiem. Lepszym wyborem będą łagodne formuły myjące i peelingi enzymatyczne. Po umyciu twarzy zastosuj krem nawilżający lub odżywczą maskę.
Zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia
Dla dobrej kondycji skóry wokół oczu istotne znaczenie ma także dieta i tryb życia. Jeśli zauważysz w okolicach oczu czerwone plamy lub inne objawy podrażnienia, odstaw używki takie jak alkohol i papierosy. Zadbaj również o właściwe nawodnienie organizmu. Najlepiej pij duże ilości niegazowanej wody, dzięki czemu zapewnisz organizmowi naturalne nawilżenie od wewnątrz. Dla dobrej kondycji skóry ważny jest także regularny odpoczynek i odpowiednia ilość snu. Zadbaj o to, aby na Twoim talerzu znalazło się dużo owoców i warzyw, które są źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Wyeliminuj natomiast produkty zawierające cukry proste i niezdrowe tłuszcze. Od razu poczujesz różnicę!
Pielęgnacja okolic oczu – domowe sposoby
Sama pielęgnacja to za mało? Istnieje kilka prostych sposobów na podrażnienia delikatnego naskórka w tych okolicach. Żaden z nich nie wymaga długich czy kosztownych przygotowań. Wystarczy wykorzystać składniki, które na pewno masz w lodówce. Poznaj metody naszych babć i rozpraw się z podrażnieniami raz na zawsze!
Świeży zielony ogórek, by pożegnać suchość skóry na dobre!
Na pewno zdarzyło Ci się zobaczyć w filmie scenę, w której panie w luksusowym salonie SPA leżą wygodnie z plastrami świeżego ogórka na powiekach. Ty też możesz zapewnić sobie taką pielęgnację skóry wokół oczu. Ogórek ma wiele cennych właściwości – nawilża, tonizuje i koi zaczerwienienia, dlatego warto stosować go na powieki. Zredukuje obrzęki, cienie pod oczami i przywróci spojrzeniu świeżość oraz naturalny blask. Wystarczy ukroić dwa plastry tego soczystego warzywa i położyć na oczyszczoną skórę. Teraz czas na 10-15 minut błogiego relaksu!
Wskazówka: jeśli zależy Ci na chłodnym, kojącym efekcie – włóż wcześniej plastry na kilka minut do zamrażalnika.
Okłady z surowego ziemniaka – remedium na cienie i obrzęki pod oczami
Skutecznym sposobem na pozbycie się zaczerwienienia i opuchlizny w okolicach oczu jest także surowy ziemniak. Podobnie jak ogórek, ziemniak koi podrażnienia, łagodzi obrzęki, a dodatkowo ma właściwości rozjaśniające cienie. W jaki sposób możesz skorzystać z dobroczynnego działania ziemniaka? Zetrzyj surowe warzywo na paski i zawiń w czystą gazę, a następnie połóż na powieki. Odpoczywaj, a skóra wchłonie to, co dobre. Po 10-15 minutach ściągnij okłady i delikatnie wklep pozostały na skórze sok.
Kompresy z rumianku – pielęgnacja skóry podrażnionej i zaczerwienionej
Pielęgnacyjne właściwości rumianku znane są od wieków. Napar z koszyczka kwiatu łagodzi podrażnienia, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przynosi ulgę swędzącej skórze. Każdy, kto nie jest uczulony na rumianek, może czerpać korzyści pielęgnacyjne z pachnącego naparu. Wystarczy zaparzyć dwie saszetki z suszem, poczekać aż trochę ostygną i położyć na zamkniętych powiekach. Taka metoda pomaga pozbyć się zaczerwienień, podrażnień i cieni pod oczami.
Wskazówka: nie wylewaj pozostałego naparu z rumianku. Zużyj go do przemywania twarzy lub stosuj jako płukankę do włosów. Możesz też dodać miód i cytrynę, by sporządzić smaczny, zdrowy napój.
Pamiętaj, żeby cały czas obserwować swoją skórę. Jeśli pomimo codziennej troski i pielęgnacji, jej stan nie ulega poprawie, prawdopodobnie związany jest z infekcją lub alergią. W takim przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, najlepiej dermatologa.
[blog_products_carousel]
Zadbaj o skórę wokół oczu z kosmetykami Organique!
Sucha skóra, zaczerwienienia i podrażnienia wokół oczu może dosłownie spędzać sen z powiek. Żeby nie dopuścić do takiego stanu, stosuj odpowiednią pielęgnację. Może to być delikatny żel do mycia twarzy oraz łagodny krem pod oczy, a co jakiś czas nawilżająca maska. Oto nasi kosmetyczni ulubieńcy, którzy na pewno Ci w tym pomogą. Co więcej, sprawią, że codzienna rutyna stanie się prawdziwą przyjemnością!
Żel do mycia twarzy Basic Cleaner – delikatne oczyszczanie to podstawa!
Jeśli masz wrażliwą skórę, skłonną do alergii lub podrażnień, nie myj jej zwykłym, drogeryjnym mydłem. Składniki klasycznej kostki mogą dodatkowo przesuszać i drażnić delikatny naskórek. Dlatego sięgnij po łagodny żel do mycia twarzy z linii Basic Cleaner. Zawiera wyciąg z mącznicy lekarskiej o właściwościach odświeżających, rozświetlających i tonizujących. Chroni przed powstawaniem przebarwień, a dodatkowo odżywia skórę twarzy. W składzie znajduje się także gliceryna, która intensywnie nawilża, zapobiega przesuszeniu oraz poprawia elastyczność delikatnego naskórka. To łagodny i skuteczny sposób na rozpoczęcie porannej lub wieczornej rutyny pielęgnacyjnej!
Krem pod oczy z drobinkami złota –
luksusowa pielęgnacja dla każdego, kto chce zadbać o skórę wokół oczu
Złoto ma nie tylko walory estetyczne, ale również pielęgnacyjne. Drobinki złota koloidalnego docierają do głębokich warstw naskórka i przyspieszają syntezę kolagenu, który uelastycznia skórę. Złoto przyspiesza także regenerację komórek i rozjaśnia przebarwienia. Znajdziesz je w kremie pod oczy Eternal Gold, razem z olejem z hiszpańskiej lawendy o działaniu przeciwzmarszczkowym. Wyciąg z szałwii muszkatołowej hamuje procesy starzenia i chroni przed nadmierną utratą wilgoci. Natomiast pantenol łagodzi podrażnienia, koi zaczerwienienia, a także zmiękcza przesuszoną skórę.
Krem pod oczy, podobnie jak inne produkty z linii Eternal Gold, ma bardzo przyjemny, relaksujący zapach. Kwiaty, owoce oraz drogocenne przyprawy tworzą wspólnie kompozycję, która odpręża i wprawia w doskonały nastrój!
Nawilżający krem pod oczy –
odżywczy miąższ z dyni nie tylko na jesienne dni
Jeśli jesteś miłośniczką dyni, na pewno docenisz fakt, że możesz się nią cieszyć nie tylko jesienią i nie tylko w kuchni! W kremie pod oczy Pumpkin znajdziesz odżywczy miąższ z dyni, który wygładza skórę i przywraca jej naturalny blask. Kwas hialuronowy długotrwale nawilża i chroni przed przesuszeniem, a olej sezamowy zmiękcza oraz poprawia elastyczność naskórka. Zakochaj się w słodkiej i skutecznej, dyniowej pielęgnacji!
Maska do twarzy – porcja nawilżenia i odrobina relaksu w jednym
Potrzebujesz porządnej dawki nawilżenia? Rozpieść skórę maską z linii Basic Care! Dzięki dodatkowi kwasu hialuronowego dba o odpowiednie nawodnienie i elastyczność naskórka. Wyciąg z aloesu łagodzi podrażnienia i niweluje zaczerwienienia. Podobnie jak olej ze słodkich migdałów – emolient o właściwościach odżywczych. Maska składa się w 96% z substancji pochodzenia naturalnego! To świetna wiadomość dla każdego, kto uwielbia kosmetyki z drogerii matki natury.
Już wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja delikatnego naskórka. Stosuj ulubione kosmetyki od Organique na skórę wokół oczu. Do tego wypróbuj domowe sposoby na zaczerwienienia, cienie i obrzęki, a Twoje spojrzenie odzyska swój naturalny blask!