Wilgotne dłonie, pot zalewający oczy, nieprzyjemny zapach stóp czy nieestetyczne plamy pod pachami - aktywność gruczołów potowych zmienia się w zależności od wielu czynników. Co jednak w sytuacji, gdy problem występuje ciągle, a nam coraz trudniej sobie z nim poradzić? Nadmierna potliwość może mieć wiele przyczyn. Ich prawidłowe rozpoznanie i wyeliminowanie przyniesie najlepsze efekty w usunięciu problemu nadmiernej potliwości.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie mogą być przyczyny nadmiernej potliwości,
- w jaki sposób nadmierne pocenie wpływa na stan zdrowia,
- jak zniwelować nieprzyjemny zapach potu,
- jakiej wybrać kosmetyki, by ograniczyć pocenie się.
Dlaczego się pocimy?
Pocenie się jest w pełni naturalną reakcją organizmu na podwyższenie jego ciepłoty. W ten sposób ciało oddaje ciepło na zewnątrz i obniża swoją temperaturę. Pocenie zawsze towarzyszy gorączce, kiedy to chroni organizm przed przegrzaniem. Zwiększenie wydzielania potu jest naturalne, a nawet jest pożądane podczas upałów, jedzenia gorących czy ostrych posiłków oraz wysiłku fizycznego. To jak bardzo się wtedy pocimy i które z gruczołów potowych są najaktywniejsze, jest kwestią indywidualną, często opartą na czynnikach genetycznych.
Gruczoły potowe są zlokalizowane na całej powierzchni ciała człowieka, poza wargami. Tutaj warto zaznaczyć, że usta wymagają szczególnego traktowania między innymi ze względu na ten brak. Więcej o pielęgnacji tej delikatnej strefy przeczytasz w naszym artykule zawierającym 5 sprawdzonych porad na pękające spierzchniętą skórę na ustach. Gruczoły potowe występują w skórze właściwej i dzielą się na dwa rodzaje:
- ekrynowe - występują na całym ciele, wydzielany przez nie pot nie ma zapachu, biorą udział w procesie termoregulacji, mogą również zostać aktywowane przez wydzielaną podczas stresu adrenalinę,
- apokrynowe - znajdują się pod pachami, w okolicach sutków oraz genitaliów i uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania, odpowiadają za wydzielanie potu o charakterystycznym zapachu, są stymulowane przez hormony i czynniki emocjonalne.
W normalnych warunkach nasze ciało wydziela ok. 0,8 litra potu dziennie. Oczywiście podczas upałów czy intensywnego treningu ta ilość może się zwiększyć nawet kilkukrotnie. Czasem zdarza się jednak, że nasze gruczoły potowe reagują nadmiernym wydzielaniem potu również w innych sytuacjach albo bez wyraźnej przyczyny.
Nadmierna potliwość - dlaczego się pojawia?
Nadmierne wydzielanie potu może pojawić się przy wielu schorzeniach i chorobach. Jak pisaliśmy wyżej, wzmożona potliwość towarzyszy nam naturalnie, gdy temperatura naszego ciała jest zbyt wysoka i grozi nam przegrzanie. Tego procesu ochronnego nie należy przerywać czy blokować popularnymi blokerami potu. Jeśli jednak nadmierne pocenie pojawia się w innych sytuacjach albo zauważasz również inne niepokojące objawy, może to świadczyć o zaburzeniach zdrowia. Co powinno dodatkowo zwrócić Twoją uwagę, gdy zauważysz nadmierną potliwość?
- kołatanie serca,
- ogólne osłabienie,
- zmiany skórne,
- ochłodzenie kończyn,
- zaburzenia ostrości widzenia,
- utrata masy ciała,
- powiększenie węzłów chłonnych.
Nadmierne pocenie może pojawić się również równocześnie z bólem, szczególnie tym, zlokalizowanym w jamie brzusznej czy okolicach kręgosłupa. Najczęściej jest wtedy połączone z problemami trawiennymi czy wadami postawy. Pocenie związane bezpośrednio z odczuwaniem silnego bólu jest często określane jako "zimne poty". To również częsty objaw występujący podczas menopauzy i andropauzy.
[blog_products_carousel]
Nadmierna potliwość towarzyszy również niektórym schorzeniom. W takim przypadku trzeba przede wszystkim sprawdzić swój stan zdrowia i rozpocząć leczenie, jeśli jest taka potrzeba. Jakie choroby łączą się z nadmierną potliwością?
- otyłość,
- choroby endokrynologiczne, np. nadczynność tarczycy,
- choroby układu krążenia,
- cukrzyca,
- guz chromochłonny nadnerczy,
- choroba Parkinsona atakująca układ nerwowy,
- nowotwór układu chłonnego.
Skutki nadpotliwości
Warto zaznaczyć, że zbyt duże wydzielanie potu to przede wszystkim wynik konkretnych zaburzeń, stylu życia czy sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Sam w sobie jednak również może prowadzić do konkretnych problemów. Przede wszystkim rzuca się w oczy jeden aspekt - to, że widzimy wilgotne dłonie, czoło czy plamy pod pachami. Ten problem, choć uciążliwy i utrudniający codzienne funkcjonowanie, możemy dość szybko zniwelować. Na przykład biorąc prysznic, zmieniając ubranie czy przecierając skórę chusteczką. Oczywiście to działanie doraźnie, wystarczające na chwilę. Przyniesie szybką ulgę, ale nie zniweluje problemu.
Nadmierne pocenie może prowadzić do rozwoju chorób skóry. Wilgotna od potu, ciepła skóra stwarza doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i baterii. W ten sposób dochodzi do infekcji, która łatwo się rozprzestrzeni i może się okazać trudna do wyleczenia. Dodatkowo nadmierna potliwość przyczynia się do podrażnień skóry, która będąc wilgotną, jest bardziej podatna na otarcia czy odparzenia.
Silne pocenie się wpływa negatywnie na samopoczucie osoby dotkniętej problemem. Może stać się wycofana i unikać kontaktu fizycznego z innymi. W skrajnych przypadkach ten wydawałoby się głównie estetyczny problem, może doprowadzić nawet do depresji.
Nadmierne wydzielanie potu - jak sobie z tym radzić?
Na wilgotnej od potu skórze łatwiej namnażają się szkodliwe patogeny czy powstają infekcje bakteryjne. Leczenie nadmiernej potliwości powinno opierać się przede wszystkim na znalezieniu jej przyczyn. Jeśli dotyka Cię problem nadmiernego pocenia, wprowadź kilka zmian, które pomogą go zmniejszyć:
- nie jedz gorących i ostrych potraw,
- podczas upałów wybieraj zacienione miejsca,
- dużo pij! - zmniejszona podaż wody wcale nie ograniczy potliwości, a jedynie sprawi, że pot będzie miał intensywniejszy zapach, dodatkowo może prowadzić do groźnego dla organizmu odwodnienia,
- wybieraj ubrania z naturalnych, oddychających tkanin, jak bawełna czy len i często je zmieniaj,
- zawsze dobieraj ubiór do temperatury otoczenia,
- znajdź sposób na wyciszenie i radzenie sobie ze stresem,
- bierz regularny prysznic i dokładnie osuszaj ciało,
- w ostateczności zastosuj kosmetyki blokujące nadmierne wydzielanie potu.
Ciekawostka! Jednym ze sposobów leczenia nadmiernej potliwości jest wstrzykiwanie botoksu w miejsca największej aktywności gruczołów potowych. Toksyna botulinowa blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy. Warto jednak wiedzieć, że zbyt częste stosowanie botoksu może doprowadzić do degradacji struktur anatomicznych blokowanych tkanek i tym samym ich paraliżu.
Higiena ciała przy nadmiernej potliwości
Najważniejszym aspektem zmniejszającym ryzyko pojawienia się długotrwałych skutków nadmiernej potliwości jest odpowiednia higiena ciała. Idealnym rozwiązaniem byłoby branie prysznica za każdym razem, gdy nasze ciało jest spocone. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że jest to wręcz nierealne. Zwiększona potliwość to powód do codziennej higieny i mycia ciała.
Nie bez znaczenia jest również fakt, czym się myjemy. Sama woda nie oczyści dokładnie skóry, więc kosmetyk jest konieczny. Zwalczając nadmierną potliwość, wybierz taki zawierający delikatne substancje myjące, które nie będą podrażniały skóry nawet przy częstym kontakcie. Warto by był wzbogacony również o składniki pielęgnujące i odżywcze. Właśnie takie są żele pod prysznic Organique. Spośród bogatej oferty wybierz taki, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania pod kątem pielęgnacji i zapachu. My proponujemy te o delikatnym i pełnym świeżych nut zapachu:
- żel pod prysznic Feel Up - zawiera ekstrakt z zielonej herbaty, który tonizuje skórę,
- żel pod prysznic Naturals Anti Age - ma w składzie oleje naturalne, które odżywiają skórę,
- żel pod prysznic Bloom Essence z ekstraktami z miłorzębu i babki lancetowatej łagodzi i wzmacnia skórę, przyśpieszając jej regenerację.
Ciekawą alternatywą dla żeli pod prysznic są pianki do mycia ciała. Ich lekka konsystencja wzbogacona odżywczym olejem kokosowym i nawilżającym sorbitolem dokładnie myje skórę i jednocześnie ją pielęgnuje. To doskonałe rozwiązanie na podróż lub siłownię czy basen. Stała konsystencja pianek nie grodzi wylaniem i zabrudzeniem bagażu.
Do łagodnego mycia ciała, które nie naruszy bariery hydrolipidowej, możesz również wybrać mydło naturalnie pielęgnujące. Jego pielęgnujące składniki pozwalają na delikatne mycie ciała i usunięcie niechcianego potu. Naturalne mydło bez SLS jest niezawodne również, kiedy nadmierne pocenie dotyka głównie Twoich dłoni. Taki objaw często zdarza się w sytuacjach stresowych lub kiedy jesteśmy pod wpływem dużych emocji. To niezwykle ważne, by myć ręce regularnie, ponieważ możesz nieświadomie przenieść bakterie, dotykając innych obszarów ciała.
Bloker potu czy antyperspirant - co wybrać?
Nadmierna potliwość skłania nas często do odwiedzenia drogeryjnej półki z kosmetykami blokującymi aktywność gruczołów potowych. Do wyboru mamy dezodoranty, antyperspiranty oraz blokery potu. By zmniejszyć nadmierne pocenie, można sięgnąć po produkt zawierający substancje blokujące wydzielanie potu. Najczęściej w leczeniu nadpotliwości stosuje się kosmetyki zawierające chlorek glinu znany powszechnie jako aluminium. Wokół tego składnika istnieje wiele kontrowersji. Może powodować podrażnienia, pieczenie czy swędzenie skóry, a dodatkowo istnieją teorie, które mówią o jego możliwości gromadzenia się w skórze. Aluminium w wysokich dawkach jest toksyczne dla człowieka, dlatego niezwykle ważne jest by antyperspiranty czy blokery potu były stosowane rozsądnie. Mimo że przy wzmożonej potliwości możesz czuć potrzebę używania ich codziennie, nie rób tego. Zwykle na opakowaniach podana jest informacja, na ile godzin wystarczają lub jak często ich używać. Kieruj się nią, by blokery potu czy antyperspiranty zawierające chlorem glinu nie gromadziły się w Twoich gruczołach potowych.
Na rynku dostępne są również produkty oparte na składnikach mineralnych. Zwykle są słabsze w działaniu, ale można je stosować częściej. W przypadku umiarkowanych problemów z poceniem są wystarczające i w pełni bezpieczne. Dobrym przykładem naturalnego antyperspirantu jest ałun, który ma postać kryształu. Ałun warto mieć w łazience również dlatego, że jest doskonałym antyseptykiem i przydaje się do dezynfekcji drobnych ran czy miejsc po ukąszeniu owadów. Ma też zdolność niwelowania nieprzyjemnych zapachów, więc przyda się do rąk po gotowaniu.
Jak używać kosmetyków chroniących przed nadmiernym poceniem?
Przede wszystkim, jak w przypadku większości kosmetyków należy zachować umiar. Antyperspiranty czy blokery potu trzeba nakładać na czystą i suchą skórę. W przeciwnym razie nie zadziałają w pełni. Te produkty potrzebują również czasu na wchłonięcie się, więc lepiej stosować je wieczorem. Odpowiednio zaaplikowany antyperspirant skutecznie ograniczy nadmierne pocenie i pozwoli Ci dłużej cieszyć się odświeżoną skórą.
Na koniec, jeszcze raz przypominamy, że pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, której nie można blokować. W pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu pomogą preparaty miejscowe i codzienna higiena. Po mocniejsze kosmetyki lepiej sięgnąć dopiero w przypadku uciążliwego, nadmiernego pocenia.