Jeżeli w ostatnich miesiącach zmagałaś się z trądzikiem lub wysypką w dolnej części twarzy - na brodzie, policzkach, w okolicach ust czy linii żuchwy, najprawdopodobniej miałaś do czynienia z maskne. Co oznacza ten termin?
MASKNE, CZYLI PRYSZCZE OD MASECZKI OCHRONNEJ - JAK PRZECIWDZIAŁAĆ WYPRYSKOM SKÓRNYM?
Maskne to niedoskonałości oraz pryszcze, które są spowodowane noszeniem maseczki ochronnej. Obowiązek zakrywania ust oraz nosa w miejscach publicznych, choć niezbędny, może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry i prowadzić do podrażnień, zaczerwienienia i przesuszenia skóry. Ponadto może również uszkadzać naturalną barierę skóry i zaostrzać choroby już istniejące, takie jak AZS, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty czy trądzik.
Czy da się uniknąć problemu jakim jest maskne? Jak przeciwdziałać wypryskom skórnym oraz stanom zapalnym powstałym na skutek noszenia maseczki?
JAK POWSTAJE MASKNE?
Maskne, czyli trądzik od maseczki ochronnej, powstaje na skutek wielu czynników. Jakie są przyczyny zmian skórnych wywołanych przez noszenie maseczki i przede wszystkim - jak skutecznie im przeciwdziałać?
Jednym z głównych czynników, które mogą przyczynić się do powstawania trądziku jest tarcie. Maska ochronna ma bezpośredni kontakt z delikatną skórą twarzy, a w wyniku ucisku oraz przemieszczania się, może doprowadzić do nasilenia podrażnień oraz powstania reakcji alergicznych.
Co więcej, szczelna ochrona jaką gwarantuje prawidłowo dopasowana maska ochronna, znacznie ogranicza dopływ powietrza i stwarza wilgotne oraz ciepłe środowisko, w którym dobrze rozwijają się bakterie wywołujące trądzik. Makijaż, który dodatkowo ogranicza oddychanie skóry, może jedynie pogłębić ten problem.
Kondycji cery nie pomaga również nadmierne wydzielanie potu oraz sebum pod maseczką - czynniki te bezpośrednio oddziałują na zapchanie porów, a w konsekwencji na powstawanie zaskórników oraz trądziku. W dłuższej perspektywie mogą pojawić się problemy skórne jak trądzik różowaty czy atopowe zapalanie skóry.
Zmagając się z maskne należy więc przeciwdziałać zarówno trądzikowi i wypryskom, jak i powstałym podrażnieniom.
Z pomocą kilku prostych porad w kwestii pielęgnacji twarzy i codziennej higieny, o wiele łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę Twojej skóry.
JAK PRZECIWDZIAŁAĆ MASKNE? TRĄDZIK OD MASECZKI OCHRONNEJ, A PIELĘGNACJA TWARZY.
Skóra zmagająca się z maskne podczas codziennej pielęgnacji twarzy wymaga wyjątkowej troski - z jednej strony należy przeciwdziałać powstałym zmianom skórnym, z drugiej zaś, używając wysuszających kosmetyków przeciwtrądzikowych, łatwo o dodatkowe podrażnienia. Zbudowanie kosmetyczki, która odpowiednio zatroszczy się o skórę podczas noszenia maseczki ochronnej to prawdziwe wyzwanie! Szczególnie wtedy, gdy dotychczasowe, dobrze znane kosmetyki pielęgnacyjne nie zdają egzaminu.
Jak wzmocnić skórę i zwalczyć maskne?
Kilka prostych zasad pomoże Ci przeciwdziałać nieprzyjemnym objawom, towarzyszącym noszeniu maski ochronnej
Niezwykle ważnym etapem codziennej pielęgnacji twarzy w trakcie pandemii jest dokładne, ale delikatne oczyszczenie skóry. Podczas noszenia maseczki na naszej twarzy gromadzi się łój, pot i drobnoustroje - aby zapobiegać maskne, w pierwszej kolejności warto zadbać o ich usunięcie. Postaraj się oczyszczać cerę zaraz po powrocie do domu - ten krok pozwoli Ci przeciwdziałać zapchanym porom i zmianom trądzikowym, a Twoja skóra wyraźnie odetchnie. W tym celu wybierz produkty myjące o delikatnych formułach - idealnie sprawdzi się tutaj dwufazowy płyn do demakijażu oraz łagodzący żel do mycia twarzy z Terapii Oczyszczającej Basic Cleaner. Kosmetyki zadziałają niezwykle łagodnie, łącząc działanie myjące i pielęgnacyjne, a Ty za sprawą dwuetapowego oczyszczenia będziesz mogła cieszyć się odświeżoną cerą, bez naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Teraz, by przywrócić prawidłowe pH i przygotować skórę na aplikację kremu, wystarczy tonizacja. Tonik oczarowy, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz antyseptycznym, idealnie zakończy etap oczyszczania, przywracając skórze równowagę.
Kiedy mowa o kremie do twarzy, kosmetyk ten warto dopasować w zależności od pory dnia. Rano, przed nałożeniem maseczki wybierz krem nawilżający o lekkiej formule, który nie zapycha porów i nie obciąży skóry - dobrze sprawdzi się przeciwtrądzikowy krem do twarzy Dermo Expert lub intensywnie nawilżający koncentrat do twarzy Pumpkin, natomiast wieczorem zdecyduj się na produkt o nieco bogatszej konsystencji. Noc to czas regeneracji, a intensywnie nawilżająca maska krem do twarzy Pumpkin idealnie poradzi sobie z tym wyzwaniem. Kosmetyk wzmocni naturalną barierę ochronną skóry, równocześnie łagodząc podrażnienia powstałe w ciągu dnia. Takie rozdzielenie kremów do twarzy pozwoli Ci skutecznie walczyć z trądzikiem od maski ochronnej - w ciągu dnia odpowiednio zabezpieczysz cerę przed otarciami, natomiast podczas snu pozwolisz jej na intensywną regenerację.
Chcąc zapobiegać maskne, wzbogać codzienne rytuały o działanie peelingu oraz masek do twarzy. Peeling enzymatyczne Basic Cleaner pomoże Ci złuszczyć martwy naskórek, nie przyczyniając się do roznoszenia trądziku oraz zaogniania zmian skórnych, natomiast łagodząca maska algowa zastosowana przy widocznych podrażnieniach i zaczerwienieniach - idealnie uzupełni wcześniejsze etapy pielęgnacji twarzy.
MASKNE, A PIELĘGNACJA SKÓRY MĘSKIEJ. JAK DBAĆ O SKÓRĘ ORAZ BRODĘ POD MASECZKĄ OCHRONNĄ?
Problem trądziku oraz podrażnień powstałych na skutek noszenia maseczki dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć męska skóra jest grubsza, co czyni ją odporniejszą na otarcia, w dalszym ciągu może zmagać się z negatywnym działaniem nagromadzonych drobnoustrojów oraz z zaczerwienieniami w okolicy zarostu i brody.
Na szczęście istnieje kilka porad, które w prosty sposób pozwolą ograniczyć negatywny wpływ maseczek na kondycję skóry. W wypadku męskiej cery należy skupić się przede wszystkim na odpowiednim oczyszczeniu oraz wzmocnieniu i zabezpieczeniu skóry.
W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w kosmetyki, które delikatnie, ale skutecznie oczyszczą męską cerę. Odświeżający żel do mycia twarzy Pour Homme idealnie sprawdzi się podczas pielęgnacji każdego rodzaju skóry - również skóry wrażliwej. Wszystko to za sprawą Proteol APL - naturalnego składnika myjącego pozyskiwanego z jabłek, który zastąpił tradycyjne detergenty. Dzięki niemu kosmetyk oczyści skórę nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej, a przyjemne uczucie odświeżenia będzie utrzymywać się na długo po umyciu twarzy. Po użyciu żelu, warto wzbogacić jego działanie o łagodzący tonik Basic Cleaner - kosmetyk ten przywróci naturalne pH skóry, równocześnie zapobiegając uczuciu ściągnięcia, które może powstać na skutek noszenia maseczki ochronnej.
Skóra po oczyszczeniu i tonizacji jest odpowiednio przygotowana na aplikację kremu - kosmetyk ten zagwarantuje męskiej cerze dodatkową ochronę przed podrażnieniami. Krem do twarzy 2.0 Pour Homme tuż po aplikacji wytworzy naturalny film, który zabezpieczy skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, natomiast jego delikatna formuła zatroszczy się o nawilżenie i regenerację naskórka. Szczególnej uwagi wymaga również zarost - regularne golenie może podrażniać twarz i prowadzić do i zaczerwienienia skóry, a noszenie maseczki ochronnej tylko potęguje ten efekt. Warto więc nie golić się tuż przed założeniem maski i wybrać krem, który momentalnie przyniesie cerze ukojenie. Balsam po goleniu Pour Homme zadziała łagodząco, przyspieszając odbudowę i regenerację naskórka, dzięki czemu męska skóra twarzy będzie odpowiednio przygotowana na codzienne noszenie maski ochronnej.
Maskne, a maseczka ochronna
Obowiązek zakrywania ust i nosa oraz możliwe, towarzyszące mu problemy skórne, mogą mieć swoje źródło w źle dopasowanej maseczce ochronnej lub na skutek jej nieprawidłowego użytkowania.
Chcąc uniknąć lub przeciwdziałać maskne oraz podrażnieniom skórnym:
1. Jednorazowe maski chirurgiczne zastąp maseczkami z naturalnych materiałów, jak len, bawełna czy jedwab, które zapewnią lepszy dostęp powietrza do skóry i ograniczą powstawanie podrażnień.
2. Regularnie zmieniaj maseczki ochronne - najlepiej za każdym razem, gdy poczujesz wilgoć.
3. Nie używaj ponownie maski jednorazowej. Maseczki wielorazowe pierz w 60 stopniach, a następnie prasuj, by zminimalizować ilość drobnoustrojów.
4. Unikaj dotykania maski oraz okolic twarzy rękoma, by zapobiegać przenoszeniu bakterii i wirusów na twarz.
Trądzik od maseczki ochronnej to problem, z którym w ostatnich miesiącach zmaga się wiele z nas. W tym wyjątkowym czasie skóra wymaga od nas szczególnego wsparcia - dzięki pielęgnacji twarzy dostosowanej do obecnej sytuacji, maskne oraz towarzyszące mu podrażnienia wyraźnie złagodnieją.
Dokładne oczyszczenie, utrzymanie prawidłowego nawilżenia w ciągu dnia oraz zadbanie o nocną regenerację to kilka prostych zasad, które pozwolą Ci cieszyć się zdrową skórą. Nie zapominaj jednak o sumienności i regularności - Twoja cera z pewnością Ci za to podziękuje!