Jesteś miłośniczką naturalnych sposobów na wzmocnienie skóry, poprawę jej jędrności i złagodzenie oznak starzenia? Z pewnością przypadnie Ci do gustu masaż Gua Sha. Przeprowadza się go z użyciem specjalnego kamienia wykonanego z jadeitu lub różowego kwarcu. To metoda wywodząca się z Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż jest znana już od czasów starożytnych, dopiero teraz zyskuje rzesze fanek na całym świecie. Sprawdź, jak używać kamienia Gua Sha w codziennej pielęgnacji twarzy.
Automasaż twarzy to doskonałe uzupełnienie codziennej pielęgnacji. To przede wszystkim sposób na ujędrnienie i odmłodzenie skóry. Ale nie tylko. Dzięki niemu rozluźniają się mięśnie, poprawia przepływ limfy i krwi oraz pojawia się natychmiastowe odprężenie. A co najważniejsze – możesz wykonać go samodzielnie, w zaciszu własnego domu, przy użyciu swoich ulubionych kosmetyków. Brzmi idealnie!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie efekty przynosi masaż kamieniem Gua Sha;
- jaki kamień Gua Sha wybrać,
- jak wykonywać masaż Gua Sha;
- jakie kosmetyki sprawdzą się przy masażu twarzy Gua Sha.
[blog_products_carousel]
Masaż Gua Sha i jego zalety
Gua Sha jest jedną z najstarszych technik masażu. Charakteryzuje się tym, że do jego wykonywania wykorzystuje się specjalną płytkę – kamień Gua Sha. Masaż należy do metod tradycyjnej medycyny chińskiej. Dawniej stosowano go nie tylko na twarz, ale na całe ciało w celach leczniczych i profilaktycznych. Wiedza o technice masażu Gua Sha jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Masaż Gua Sha opiera się ściśle na chińskiej filozofii i wierze w równowagę między elementami ludzkiego ciała (yin i yang). To właśnie zaburzenie tej harmonii jest przyczyną różnych chorób i dolegliwości. Wierzono, że Gua Sha oczyszcza i odblokowuje przepływ energii życiowej. Dlatego masaż kamieniem Gua Sha stosowano:
- w celu łagodzenia bólu,
- zmniejszania obrzęków,
- usprawnienia przemiany materii,
- przywrócenia witalności,
- niwelowania zmęczenia,
- a nawet poprawienia naturalnej odporności organizmu.
Masaż Gua Sha znajdował zastosowanie także przy chorobach układu krążenia, stawów i układu nerwowego. Nazwa tej techniki łączy dwa słowa, które znaczą:
- Gua – pocieranie,
- Sha – zaczerwienienie.
Dzisiaj masaż przy pomocy kamienia Gua Sha jest stosowany przede wszystkim w pielęgnacji twarzy. Zaobserwowano bowiem jego pozytywny wpływ na skórę. Efekty stają się widoczne zaledwie po kilku sesjach. Ponadto nauczenie się go nie jest wcale takie trudne. Dlatego masaż twarzy płytką Gua Sha ma tak spore grono zwolenniczek.
Na pewno zastanawiasz się, jakie korzyści przynosi masaż kamieniem Gua Sha. Efekty tej naturalnej pielęgnacji są naprawdę zaskakujące! Osoby wykonujące masaż regularnie zauważyły u siebie:
- poprawę napięcia skóry,
- wyrównanie kolorytu skóry,
- poprawę mikrokrążenia krwi,
- zmniejszenie obrzęków (głównie pod oczami) i poprawę przepływu limfy,
- wygładzenie drobnych zmarszczek,
- zwiększenie jędrności skóry,
- rozluźnienie mięśni twarzy,
- poprawę owalu twarzy,
- oczyszczenie cery,
- usprawnienie procesu detoksykacji,
- zmniejszenie cieni i opuchlizny pod oczami,
- pobudzenie naturalnej syntezy kolagenu i elastyny,
- lepsze wchłanianie się substancji odżywczych z kosmetyków.
Masaż kamieniem Gua Sha jest mocniejszy niż ten wykonywany dłońmi lub rollerem do twarzy. Z tego powodu uznawany jest za znacznie efektywniejszy.
Dla kogo przeznaczony jest masaż z użyciem płytki Gua Sha?
Po płytkę Gua Sha mogą śmiało sięgać osoby w każdym wieku. Warto, abyś włączyła masaż do swoich pielęgnacyjnych rytuałów, jeśli:
- zauważysz pierwsze oznaki starzenia,
- Twoja cera jest pozbawiona blasku i witalności,
- na Twojej skórze widać oznaki zmęczenia,
- zmagasz się z obrzękami w obrębie twarzy i zastojem limfy,
- chcesz się odprężyć i zniwelować napięcie mięśni twarzy,
- chcesz poprawić stan i kondycję cery.
Pamiętaj jednak, że nie wszyscy mogą używać płytki Gua Sha. Przeciwwskazaniem do masażu są: stany zapalne skóry, ranki, aktywny trądzik, a także skłonność do pękania naczynek.
Jak wybrać kamień Gua Sha?
Już wiesz, jak wiele korzyści niesie masaż twarzy kamieniem Gua Sha. Jeśli chcesz włączyć tę relaksującą metodę do swojej rutyny pielęgnacyjnej, wybierz kamień wykonany z materiału, który zapewni dodatkowe wsparcie w codziennym dbaniu o skórę. Z jakich minerałów najczęściej wytwarza się kamienie Gua Sha? Każdy z nich ma nieco inne właściwości, dlatego warto wybrać odpowiedni:
Ametyst – to fioletowy kamień, który kojarzy się z harmonią i odprężeniem. Według wierzeń ma przywracać równowagę, łagodzić stres i zmniejszać skutki przemęczenia. Może korzystnie wpływać na jakość snu i poprawiać koncentrację. Ametyst ma również właściwości przeciwzapalne, dlatego jest polecany do pielęgnacji cer z niedoskonałościami.
Różowy kwarc – może wspierać układ krążenia oraz pracę serca. Masaż kamieniem kwarcowym działa pobudzająco, wspiera leczenie bólów głowy, również migrenowych. Zmniejsza uczucie niepokoju, stres i rozluźnia napięcie. Bardzo dobrze utrzymuje naturalny chłód, dlatego łagodzi podrażnienia, likwiduje obrzęki i poprawia elastyczność skóry.
Kryształ górski – ten przezroczysty kamień od wieków uznawany był za magiczny. Wierzono, że poprawia witalność organizmu, chroni przed negatywnymi myślami oraz „złą” energią. Masaż kamieniem z kryształu górskiego wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
Jadeit – ten piękny zielony minerał nazywany jest „kamieniem młodości”. Według medycyny wschodniej ma właściwości wspierające regenerację oraz naturalną detoksykację. Przed wykonaniem masażu warto go schłodzić w lodówce, aby skutecznie zniwelować opuchliznę pod oczami.
Masaż Gua Sha – tutorial
Do masażu potrzebujesz specjalnie wyprofilowanego kamienia Gua Sha. Ma on postać zaokrąglonej płytki, która kształtem przypomina serce. Najczęściej spotkać można te wykonane z różowego kwarcu lub jadeitu. Ale do ich produkcji używa się także ametystu, awenturynu, fluorytu, czarnego obsydianu. Jadeit poprawia przepływ limfy i łagodzi ból, natomiast różowy kwarc ma działanie oczyszczające i ujędrniające.
Masaż kamieniem Gua Sha z łatwością przeprowadzisz w następujących krokach:
Krok 1. Oczyszczenie skóry
Przed przystąpieniem do masażu twarzy Gua Sha powinnaś dokładnie oczyścić skórę. Użyj do tego łagodnego żelu lub emulsji do mycia. Nie zapomnij także o demakijażu. Usuń zanieczyszczenia delikatnie, bez zbędnego pocierania, aby nie podrażnić naskórka przed masażem.
Krok 2. Nawilżający olejek
Po oczyszczeniu i osuszeniu cery nałóż nawilżający olejek. Dzięki niemu płytka Gua Sha będzie gładko sunąć po skórze i nie dojdzie do podrażnień. Nie lubisz olejków? Możesz z powodzeniem użyć swojego ulubionego kremu do twarzy.
Krok 3. Masaż szyi
Najbardziej zaokrągloną część płytki Gua Sha przyłóż do szyi, tuż pod linią żuchwy. Wykonuj zdecydowane i posuwiste ruchy w dół.
Krok 4. Masaż żuchwy
Przyłóż zagłębienie płytki Gua Sha do brody i przesuwaj ją po linii żuchwy. Ruchy zawsze wykonuj w kierunku ucha. Wykonaj kilka powtórzeń na każdą stronę twarzy.
Krok 5. Masaż policzków
Przyłóż zaokrągloną część kamienia Gua Sha do brzegu nosa i wykonuj posuwiste ruchy po policzku, w stronę ucha. Pamiętaj, żeby zawsze zaczynać od środka twarzy. Wykonaj kilka powtórzeń na każdą stronę.
Krok 6. Masaż okolic oczu
Najbardziej wysuniętą część płytki Gua Sha umieść pod okiem. Przesuwaj ją delikatnie od wewnętrznego do zewnętrznego kącika. Następnie powtórz to samo nad górną powieką.
Krok 7. Masaż czoła
Najbardziej wysuniętą część kamienia Gua Sha umieść tuż nad nosem, między brwiami. Przesuwaj ją zdecydowanym ruchem w górę.
Następnie wklęsłą część płytki umieść na środku czoła, tuż nad brwiami (poziomo). Przesuwaj ją w górę – tak, jakbyś chciała zaczesać grzywkę do tyłu.
Masaż Gua Sha powinien trwać około 10–15 minut. Możesz wykonywać go 2–3 razy w tygodniu. W trakcie zabiegu może pojawić się zaczerwienienie. Nie powinnaś jednak odczuwać bólu i żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.
Płytka Gua Sha – jak o nią dbać?
Kamień Gua Sha to akcesorium wielokrotnego użytku. Dlatego należy szczególnie dbać o jego higienę. W przeciwnym razie mogą gromadzić się na nim różnego rodzaju zanieczyszczenia – w tym drobnoustroje. Nie jest to zdrowe dla skóry i przyczynia się do pogorszenia jej stanu!
Po każdym masażu powinnaś umyć kamień Gua Sha pod bieżącą wodą. Możesz użyć delikatnego mydła lub żelu do mycia twarzy. Zalecane jest także, aby przetrzeć go wacikiem kosmetycznym nasączonym środkiem dezynfekującym. Na co dzień przechowuj swój kamień w suchym i czystym miejscu.
Kosmetyki, których warto użyć podczas rytuału masażu Gua Sha
Masaż płytką Gua Sha nie może obejść się bez odpowiednich kosmetyków. W ramach przygotowań do zabiegu sięgnij po delikatny żel do mycia twarzy Basic Cleaner. Jest on przeznaczony do każdego typu cery. Ma bardzo lekką konsystencję, dzięki której dobrze się rozprowadza i dokładnie spłukuje. Zawiera łagodne substancje myjące, które nie podrażniają nawet wrażliwej cery. Wyciąg z mącznicy lekarskiej działa antyoksydacyjnie, spowalniając procesy starzenia skóry. Dodatkowo tonizuje ją i odświeża. Gliceryna roślinna pomaga utrzymać wilgoć wewnątrz komórek naskórka, chroniąc tym samym przed przesuszeniem. Czysta i świeża skóra jest gotowa na dalsze pielęgnacyjne przyjemności!
Aby kamień Gua Sha dobrze sunął po skórze, nałóż na nią naturalny olej arganowy. Dlaczego go lubimy? Bo idealnie zmiękcza i wygładza, nawilża i natłuszcza, regeneruje i wzmacnia. Jego skład to w 99% kwasy tłuszczowe. Nadaje się do pielęgnacji każdego typu skóry. Możesz użyć go także do olejowania włosów.
Innym tłuszczem roślinnym, który możemy szczerze polecić, jest olej z orzechów makadamia. Ma on strukturę zbliżoną do ludzkiej skóry, dzięki czemu doskonale się wchłania i jest bezpieczny. Zawiera kwas oleopalmitynowy, który spowalnia procesy starzenia się i spłyca już istniejące zmarszczki.
Wolisz użyć kremu? Nic nie stoi na przeszkodzie! Z pewnością będziesz zadowolona z serii Eternal Gold. Krem o satynowej konsystencji pomoże Ci przeciwstawić się procesom starzenia skóry. Zawarty w nim olej z lawendy hiszpańskiej chroni przed powstawaniem zmarszczek i redukuje napięcia mimiczne. Kompleks Xeradin z wyciągiem szałwii muszkatołowej sprawi, że kosmetyk skutecznie nawilży i zmiękczy Twoją skórę.
Jeżeli masz zamiar wykonywać masaż twarzy wieczorem wybierz Eternal Gold na noc. Jednak jeśli jesteś rannym ptaszkiem, wybór powinien paść na Eternal Gold na dzień. Każdy z nich zawiera cenne złoto koloidalne, które poprawia wnikanie substancji odżywczych w głąb skóry.
Jakie kosmetyki sprawdzą się po wykonanym masażu Gua Sha? Idealną propozycją będzie serum. Totalne rozświetlenie i satynowe wykończenie skóry z serum Eternal Glow, czy wyjątkowe ujędrnienie i efekt natychmiastowego botoxu z serum Eternal Gold? Wybór należy do Ciebie!
Serum możesz zastosować także przed masażem Gua Sha. Pocieranie kamieniem poprawi wchłanianie składników nawilżających i ujędrniających skórę twarzy. Jeśli w kolejnym kroku nałożysz krem z tej samej serii, zapewnisz sobie kompleksową pielęgnację i prawdziwy relaks.
Innym kosmetykiem, który także sprawdzi się po wykonanym zabiegu, będzie koncentrat Pumpkin. Szczególnie jeżeli Twoja skóra jest sucha i potrzebuje intensywnego nawilżenia. Obecne w nim kwas hialuronowy i ekstrakt z miąższu dyni zapobiegają odwodnieniu cery, ponieważ wiążą cząsteczki wody w jej głębszych warstwach. Po jego użyciu skóra jest miękka, elastyczna i idealnie rozświetlona.
Masaż Gua Sha – podsumowanie
Jesteś miłośniczką naturalnych sposobów pielęgnacji? Masaż przy użyciu specjalnej płytki Gua Sha pozwala poprawić owal twarzy, zlikwidować drobne zmarszczki i wyraźnie wzmocnić naskórek. Może pomóc także rozluźnić mięśnie twarzy, poprawić krążenie krwi oraz ujędrnić skórę. Przeprowadza się go za pomocą specjalnego kamienia wykonanego z różowego kwarcu lub jadeitu. Jest to metoda znana już od czasów starożytnych. Wywodzi się z Azji Południowo-Wschodniej, ale współcześnie zyskała popularność na całym świecie.
Gua Sha jest jedną z najstarszych technik masażu. Należy do tradycyjnych technik medycyny chińskiej. Może być stosowany do masażu twarzy oraz na całe ciało. Wykonuje się go w celach pielęgnacyjnych i leczniczych. To także doskonała profilaktyka przeciwstarzeniowa. Doceniają ją zwłaszcza miłośniczki naturalnych, nieinwazyjnych sposobu ujędrniania i pielęgnacji skóry. Masaż kamieniem Gua Sha poprawia napięcia skóry, poprawia jej koloryt oraz likwiduje obrzęki.
Do masażu kamieniem Gua Sha potrzebny Ci będzie oczywiście sam kamień. A także kosmetyk do oczyszczania twarzy, olejek oraz krem, który zaaplikujesz na skórę bezpośrednio po wykonaniu masażu. Dzięki stymulacji skóry substancje odżywcze obecne w kosmetykach lepiej się wchłaniają i szybciej docierają do komórek skóry. Dlatego niezwykle ważne jest dopasowanie odpowiednich preparatów. W codziennej pielęgnacji postaw na naturalne produkty. Są one delikatne, bezpieczne, a co najważniejsze – wysoce skuteczne!
Zastosowanie kosmetyku do oczyszczania twarzy sprawi, że Twoja skóra stanie się gotowa do zabiegu i aplikacji substancji nawilżających. Naturalny olejek np. arganowy lub z orzechów makadamia zapewnią niezbędny poślizg podczas masażu kamieniem. Co więcej, idealnie zmiękczą, natłuszczą i zregenerują naskórek. Po wykonanym masażu możesz zaaplikować na skórę krem nawilżający lub rozświetlające serum.
Efekty masażu Gua Sha zaobserwujesz już po kilku użyciach. Masaż możesz wykonywać rano i wieczorem oraz zawsze gdy masz na to czas i przestrzeń. Naturalna metoda pielęgnacji pozwoli Ci zadbać o skórę i skutecznie przeciwdziałać procesom starzenia!