Jedwab na włosy - działanie i właściwości pielęgnacyjne.
Jedwab od kilku lat jest popularnym składnikiem odżywek i szamponów do włosów. Każda włosomaniaczka ma go na stałe w swojej łazience, ponieważ dobry jedwab poprawia kondycję włosów i je zabezpiecza, a dodatkowo może być stosowany do każdego rodzaju włosów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- skąd pochodzi i jak odkryty został jedwab,
- jak powstaje jedwab do włosów i jakie są jego właściwości,
- jak działa jedwab do włosów i ciała,
- jak nakładać jedwab w codziennej pielęgnacji włosów,
- do jakiego rodzaju włosów stosować jedwab,
- jakie zalety niesie za sobą regularne stosowanie jedwabiu.
Jedwab do włosów - dlaczego warto stosować jedwab na włosy?
Jedwab do włosów to produkt, który zdobył ogromną popularność w pielęgnacji włosów ze względu na swoje liczne właściwości pielęgnacyjne. Stosowanie jedwabiu do włosów pomaga utrzymać zdrowie i piękno włosów, zapobiegając ich wysuszaniu i zniszczeniu oraz chroniąc przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych jak promieniowanie uv. Właściwości jedwabiu, w tym proteiny, sprawiają, że włosy są gładkie, lśniące i mniej podatne na uszkodzenia. Jest to szczególnie istotne dla osób borykających się z problemem suchych włosów.
Jedwab w pielęgnacji włosów - skąd pochodzi wyjątkowy składnik pielęgnacyjny ?
Jedwab do włosów znany jest od tysiącleci. Na pewno pochodzi z Chin, ale sposób, w jaki został odkryty pozostaje tajemnicą. Chińska legenda głosi, że jedwab odkryła żona cesarza Huang Di, która sprawdzając jaki szkodnik niszczy drzewa morwowe, zauważyła białe larwy przędzące błyszczące kokony. Zgodnie z podaniem przypadek sprawił, że jeden z kokonów wpadł jej do wrzącej wody i wtedy Xi Lingshi zauważyła, że z kokonu da się wyciągnąć delikatną nić. Gdy przemysł jedwabniczy się rozwinął, cesarzową okrzyknięto boginią i opiekunką jedwabnictwa. Przez setki lat Chiny były monopolistą w produkcji jedwabiu i eksportowały go na zachód tzw. jedwabnym szlakiem.
[blog_products_carousel]
Jak powstaje czysty jedwab do włosów?
Nici uzyskane poprzez zanurzenie kokonów we wrzątku składają się głównie z dwóch białek: niezwykle elastycznej fibroina, która sprawia, że jedwab jest bardziej wytrzymały podczas rozciągania niż stal oraz spełniającej rolę cementującą serycyny. Cząsteczka białka jedwabiu jest jednak zbyt duża, by swobodnie wniknąć w ludzką skórę lub włosy. W związku z tym niezbędny jest proces rozszczepienia długich łańcuchów białek na mniejsze fragmenty.
Otrzymany w ten sposób płynny jedwab doskonale działa na włosy. Specyficzną cechą proteiny jedwabiu jest to, że ma ładunek elektrostatyczny przeciwny do ludzkiej skóry i włosów, co pozwala jej dobrze przylegać do ich powierzchni i tworzyć delikatny film zapobiegający utracie wody, ale pozwalający na przepływ powietrza.
Jak stosować jedwab do włosów i ciała?
Jedwab może być stosowany zarówno w postaci czystego jedwabiu, jak i jako dodatek do kosmetyków. Choć jedwab kojarzy się głównie w kosmetykami do włosów, to nie ma przeszkód, by kosmetyki z dodatkiem jedwabiu używać również do ciała czy paznokci. Informacja o tym, że dany kosmetyk zawiera proteiny jedwabiu znajduje się w spisie składników - szukaj tam Hydrolyzed Silk.
Jedwab w kosmetykach do ciała
Hydrolizowany jedwab nadaje skórze miękkość oraz poprawia jej napięcie i elastyczność, a także tworzy delikatny film, który zapobiega ucieczce nawilżenia z powierzchni skóry. Kosmetyki z płynnym jedwabiem w składzie wydobywają naturalne piękno skóry, sprawiają, że staje się gładka i jedwabiście miękka. Wypróbuj Łagodzące masło do ciała z Terapii Naturals Sensitive, które intensywnie regeneruje i koi skórę, a także wspiera odbudowę jej naturalnej bariery hydrolipidowej.
Czysty jedwab można również z naleźć w kosmetykach kąpielowych. Podczas kąpieli sięgnij po Płyn do kąpieli Naturals Sensitive, który doskonale nawilży Twoją skórę, a dodatkowo odpręży zmysły delikatnym kwiatowym zapachem. Jeśli wolisz szybkie prysznice, to koniecznie wypróbuj Łagodzący żel pod prysznic dla skóry wrażliwej Naturals Sensitive, który dokładnie oczyści całe ciało i zadba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Masła, oleje i ekstrakty roślinne zawarte w kosmetykach Terapii Naturals Sensitive doskonale chronią, regenerują i koją skórę.
Do jakich włosów stosowany jest płynny jedwab?
Z właściwości jedwabiu do włosów mogą bez przeszkód korzystać właściciele każdego gatunki włosów. Włosy suche pokochają jedwab za jego ochronę przed utratą wilgoci i za to, że zapobiega elektryzowaniu. W przypadku włosów tłustych lepiej nakładać jedwab na same końcówki, gdyż może nadmiernie obciążać włosy, a maski z jego zawartością stosować od wysokości ucha czy połowy długości z pominięciem nasady włosów. Nałożony na wilgotne pasma jedwab sprawdzi się również na włosy, które się puszą, ponieważ doskonale wygładza powierzchnię włosa, domykając jego łuski i sprawiając, że włosy są miękkie i bardziej elastyczne.
Kosmetyki z dodatkiem hydrolizowanego jedwabiu są chętnie stosowane w salonach fryzjerskich, ponieważ dzięki nim fryzura staje się lekka, a włosy nabierają zdrowego blasku. Jeśli chcesz, by Twoje włosy zawsze wyglądały, jak świeżo po zejściu z fryzjerskiego fotela, koniecznie sięgnij po odżywki i szampony do włosów, w których składzie znajduje się płynny jedwab. Dobrą wiadomością jest to, że tych kosmetyków nie musisz szukać w profesjonalnych sklepach fryzjerskich. Wypróbuj Maskę do włosów cienkich i delikatnych Naturals Sensitive, która wzmacnia, dogłębnie nawilża i stymuluje porost włosów.
Jak działa jedwab na włosy?
Regularnie stosowany jedwab lub kosmetyki z jego zawartością korzystnie wpływa na wygląd i strukturę włosa. Bez względu na rodzaj włosów warto sięgnąć po ten składnik, ponieważ:
- tworzy na powierzchni włosów delikatny film, który zatrzymuje wilgoć i chroni przed utratą nawilżenia,
- nadaje włosom elastyczność,
- wzmacnia końcówki włosów,
- jedwab na włosy regeneruje pasma,
- tworzy na włosach warstwę ochronną,
- zabezpiecza włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, mróz czy promieniowaniem uv
- jedwab do włosów chroni pasma przed działaniem wysokiej temperatury.
Jeśli zastanawiasz się jaki jedwab do włosów wybrać postaw na gotowe odżywki, maski czy szampony, które zawierają go w składzie. W takich kosmetykach znajduje się również wiele dodatkowych, dobroczynnych składników, które sprawiają, ze włosy stają się jeszcze zdrowsze i piękniejsze.
Jak stosować jedwab do włosów w codziennej pielęgnacji?
Jedwab do włosów można stosować na różne sposoby, w zależności od rodzaju włosów i potrzeb. Dla włosów suchych najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie jedwabiu na wilgotne włosy zaraz po umyciu, co pomoże zatrzymać wilgoć wewnątrz pasm i domknąć łuski włosów. Produkt należy nanieść równomiernie na powierzchnię włosa, omijając nasadę i skórę głowy, aby nie spowodować efektu przetłuszczenia. Czysty jedwab można również stosować na suche i zniszczone włosy, aby dodać im blasku i zapobiec elektryzowaniu się.
Stosowanie jedwabiu w codziennej pielęgnacji włosów przyczynia się do utrzymania ich naturalnego piękna. Dzięki proteiny jedwabiu włosy stają się bardziej elastyczne i mniej podatne na złamania. Dodatkiem jedwabiu do włosów może być również oleista konsystencja, która dodatkowo odżywia i nawilża włosy, zwłaszcza same końcówki, które są najbardziej narażone na zniszczenia.
Zalety stosowania jedwabiu na włosach
W sklepach można zarówno kosmetyki z zawartością jedwabiu, jak i również sam jedwab do włosów o oleistej konsystencji. Wysokoporowate i suche włosy powinny polubić się z jedwabiem w każdej postaci. Jedwab, tworząc na powierzchni włosa warstwę ochronną, chroni fryzurę przed utratą wilgoci i przyczynia się do zwiększenia jej wytrzymałości i utrzymania nawilżenia na dłużej. Przetłuszczające się pasma lepiej zareagują na jedwab nałożony na długości włosów niż u nasady, gdzie może on przyczynić się do szybszego przetłuszczenia.
Ze względu na właściwości hydrolizowanego jedwabiu jest on chętnie wykorzystywany w kosmetykach do stylizacji włosów. Maski do włosów, które zawierają w składzie jedwab ułatwiają rozczesywanie włosów po myciu, dlatego warto również po nie sięgać w przypadku plączących się i trudnych do rozczesania włosów.