Naturalne olejki roślinne, dzięki swoim dobroczynnym właściwościom dla twarzy, ciała oraz włosów, są znane i cenione od lat. Prężnie rozwijający się trend na kosmetyki naturalne i naturalną pielęgnację, sprawia, że coraz chętniej decydujemy się do nich powrócić. Nic dziwnego, szereg zastosowań i uniwersalność naturalnych olejów, skutecznie zachęcają do uzupełnienia w nie naszej kosmetyczki.
Jaki olej na twarz i do ciała wybrać?
Przy wyborze dobrej jakości oleju powinniśmy upewnić się czy produkt ten jest jedno czy wieloskładnikowy. Często spotykamy ‘naturalne olejki’, które w swoim składzie posiadają dodatkowo substancje zapachowe lub inne składniki.
Naturalne olejki są najczystszą formą pielęgnacji ciała - nie zawierają sztucznych barwników, substancji konserwujących ani zapachowych, a prosty skład czyni je idealnym wyborem dla każdego rodzaju skóry, również tej wymagającej, wrażliwej i skłonnej do reakcji alergicznych. Nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i aminokwasy zawarte w olejach roślinnych chronią skórę, działają odżywczo, przyśpieszają regenerację tkanek, sprawiają, że skóra jest nie tylko odpowiednio wypielęgnowana, ale i pokryta niewidoczną warstwą ochronną, która zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody i utracie nawilżenia.
Ale właściwie - na który się zdecydować? Wybór odpowiedniego dla naszych potrzeb oleju naturalnego wydaje się być nie lada zadaniem - dostępnych opcji jest naprawdę wiele, a w nadmiarze informacji ciężej jest nam wybrać ten, który rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. Olej kokosowy, arganowy i makadamia, to już niepisane klasyki wśród olejów - warto przypomnieć sobie o nich i ich dobroczynnym działaniu na nasze ciało, włosy i paznokcie!
"Znikający olejek", czyli olej makadamia
Olej makadamia, jak na produkt oleisty, jest bardzo lekki i łatwo absorbowany przez skórę - to właśnie dzięki tym właściwościom zyskał miano “znikającego olejku”. Nie pozostawia tłustej warstwy, a jego budowa, zbliżona do struktury ludzkiej skóry, sprawia, że jest niemal niewyczuwalny. Olej z orzechów makadamia jest dobrym wyborem, kiedy zależy nam na skuteczności, ale i czasie. Ale właściwie - jak warto go stosować?
Olej makadamia wykazuje działanie ujędrniające i jest sprzymierzeńcem kobiet w walce z cellulitem i rozstępami, niezależnie od wieku! Może być stosowany również przez kobiety w ciąży - regularne smarowanie brzucha i ciała olejem makadamia, zwiększa jędrność i elastyczność skóry, na czym w tym okresie szczególnie nam zależy.
Olej makadamia to również świetny wybór dla osób posiadających suchą skórę, która ma skłonność do przesuszania się i łuszczenia - zawiera witaminy i kwasy omega-7 i oleinowy, które pomogą nawet najbardziej wymagającej skórze, dzięki silnie nawilżającemu działaniu. Witamina E, o której więcej możesz przeczytać w osobnym wpisie wspomaga zdolności komórek do wiązania wody i pomaga walczyć z oznakami starzenia, a witamina B przyczynia się do regulacji gospodarki wodnej i chroni przed utratą wody.
Jeśli poszukujesz naturalnego sposobu na nawilżenie, wzmocnienie i regenerację włosów i ciała, olej makadamia może okazać się dobrym wyborem.
Jak stosować olejek makadamia na twarz, do włosów i paznokci?
Na co dzień olej makadamia możemy nałożyć na same końce, co ułatwi rozczesywanie i stylizację włosów, a także pomoże w uzyskaniu efektu aksamitnie pięknej i pełnej blasku fryzury. Olej makadamia nadaje się również idealnie do olejowania włosów, najlepiej sprawdzi się przy olejowaniu włosów średnioporowatych. Olejowanie rozpoczynamy od nałożenia oleju na całą długość i skórę głowy na 1-2 godzin, następnie olej zmywamy używając naturalnego szamponu pozbawionego silnych detergentów SLSów. Włosy po takim zabiegu będą wzmocnione, elastyczne oraz lśniące.
Olej makadamia przyda się również w zabiegach na dłonie i paznokcie - pomoże w zniwelowaniu suchych skórek i doskonale nawilży, przywróci jędrność skóry i elastyczność paznokci. Sprawdzi się także jako kosmetyk pielęgnacyjny do brwi i rzęs - wzmocni je i zagęści co w efekcie poprawi ich wygląd.
Złoto Maroka, czyli olej arganowy
Płynne złoto, eliksir młodości, złoto Maroka - takie określenia można usłyszeć, kiedy mowa o oleju arganowym. Nic dziwnego, jego barwa i bogactwo pozytywnych właściwości bronią się same, czyniąc go jednym z najbardziej pożądanych i cenionych olei na świecie. Dziś jest niezbędnikiem niemal w każdej kosmetyczce, niekoniecznie w formie samego oleju, głównie jako składnik produktów pielęgnacyjnych. A kiedy szczególnie warto sięgnąć po niego w najczystszej postaci?
Olej arganowy to jeden z najskuteczniejszych kosmetyków dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza skóry dojrzałej, ponieważ wspomaga walkę z oznakami starzenia i redukuje powstawanie zmarszczek. Nie bez przyczyny określany mianem eliksiru młodości, pomoże w utrzymaniu młodego wyglądu skóry i przywróci jej naturalny blask. Co więcej, dzięki zawartości witaminy E, zadba o intensywne nawilżenie i regenerację skóry, a także ochronę cery przed czynnikami zewnętrznymi - dużym nasłonecznieniem, wiatrem czy niskimi temperaturami. Olej wzmocni naszą skórę i wytworzy na niej niewyczuwalną barierę ochronną, która ułatwi nam utrzymanie cery w ryzach i zmniejszy jej podatność na wysuszenie czy podrażnienia.
Jak stosować olej arganowy na włosy?
Olej arganowy wzmacnia cebulki włosów, zapobiega wypadaniu, regeneruje końcówki i przywraca blask. Działanie ochronne oleju jest szczególnie cenne w okresie letnim, kiedy nasze włosy narażone są na kontakt z solą morską czy promieniami słonecznymi i potrzebują dodatkowej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, regeneracji i nawilżenia. Olejek jest idealny przy włosach średnio i wysokoporowatych.
Ten niezwykle bogaty olej doskonale sprawdzi się również do włosów i na skórę głowy. Po olejowaniu warto nałożyć czepek i ręcznik, by wyższa temperatura ułatwiła wchłanianie składników aktywnych. W zależności od potrzeb olej może pozostać na głowie pół godziny, albo nawet całą noc. Po takim rytuale pielęgnacyjnym włosy standardowo myjemy i spłukujemy. Przy codziennej pielęgnacji warto dodać kilka kropli olejku do porcji szamponu lub wmasować w końcówki. W ten sposób zapewnimy włosom dodatkową ochronę przed oddziaływaniem detergentów oraz zrobimy krok w kierunku ich rewitalizacji.
Do zadań specjalnych - olej kokosowy
Olej kokosowy, dzięki licznym właściwościom zdrowotnym i pielęgnacyjnym ma spektrum zastosowań - od kuchni, przez medycynę, aż po pielęgnację. Pozyskiwany z miąższu kokosa, zawiera mieszaninę cennych kwasów tłuszczowych, witaminy z grupy B, witaminę C i E oraz kwas foliowy, wapń, fosfor, cynk i żelazo. Olej kokosowy to nie tylko bogaty skład, ale i bogactwo zastosowań!
Olej kokosowy to uniwersalny produkt pielęgnacyjny - jego właściwości nawilżające i antybakteryjne, skutecznie wspomogą codzienną pielęgnację. Kwas laurynowy i kaprylowy, zawarte w oleju kokosowym, wykazują silne działanie bakterio- i grzybobójcze. To dzięki nim olej kokosowy niszczy szkodliwe drobnoustroje na skórze nie uszkadzając przy tym naturalnej warstwy ochronnej skóry, sprawdza się też w zapaleniach skórnych. Co ważne, olej nawilża skórę, ale nie pozostawia bardzo tłustego filmu, dlatego można go stosować do skóry tłustej. W przypadku skóry suchej doskonale sprawdza się zamiast kremu lub maski na noc.
Olej kokosowy ma również szereg dobroczynnych właściwości dla naszych włosów. Przede wszystkim odpowiednio pielęgnuje je od nasady. Łagodzi podrażnienia związane z przesuszoną skórą głowy, działa odprężająco, nawilża i chroni skórę. Taka pielęgnacja wzmacnia cebulki, co skutkuje wyraźnym wzmocnieniem włosów i zmniejszeniem ich wypadania. Olej kokosowy wykorzystany jako maseczka do włosów działa kompleksowo - odbudowuje, wygładza rozdwojone końcówki, nawilża, ułatwia rozczesywanie i dodaje blasku, w szczególności polecany jest do włosów niskoporowatych.
To nie koniec - olej kokosowy można wykorzystać również zamiast pasty wybielającej. Wystarczy połączyć go z sodą oczyszczoną lub węglem aktywny i ksylitolem, tworząc swoją własną, domową pastę - naturalną, ekologiczną i wegańską! Taka mieszanka nie tylko skutecznie oczyści i wybieli nasze zęby, ale także zadziała kojąco na stany zapalne i podrażnienia dziąseł.
Jak stosować oleje na twarz i włosy
Na rynku kosmetycznym istnieje wiele olejków i każdy z nich z powodzeniem można wykorzystać w pielęgnacji włosów i skóry. Istotną kwestią przy zakupie jest sprawdzenie czy dany olejek kosmetyczny, jest rzeczywiście olejkiem naturalnym, bez dodatków sztucznych barwników czy aromatów. Większość olejków posiada naturalny, delikatny zapach, więc bez przeszkód można dodać do niego ulubione olejki eteryczne i wykorzystać do masażu czy kąpieli.
Olejki to uniwersalne kosmetyki, które nawilżają i tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną. Można używać je samodzielnie lub na serum, by zintensyfikować jego działanie. Olejki są również doskonałym składnikiem kosmetyków naturalnych, ponieważ mogą w nich funkcjonować zarówno jako odżywcza baza, jak i składnik aktywny.
Kosmetyki z naturalnymi olejkami
W Organique chętnie wykorzystujemy działanie i właściwości naturalnych olejków i można znaleźć je w wielu naszych kosmetykach.
Olej ze słodkich migdałów
Olejek migdałowy intensywnie nawilża, regeneruje i nadaje skórze blasku. Łagodzi podrażnienia i może być wykorzystywany również w pielęgnacji skóry suchej, bardzo delikatnej skóry, również atopowej. W kosmetykach Organique znajduje się między innymi w:
- rozświetlającym eliksirze do twarzy Eternal Glow,
- nawilżającej masce do twarzy Basic Care,
- kremie do twarzy dla mężczyzn z Terapii Pour Homme.
Olej z nasion bawełny
Olej kosmetyczny doskonały do każdego rodzaju skóry i pielęgnacji włosów. Działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i koi skórę. W Organique można go znaleźć m.in. w:
- kremie do twarzy Eternal Glow,
- masce do twarzy Eternal Glow,
- emulsji do demakijażu Eternal Glow,
- masce do włosów suchych i matowych Naturals Argan Shine,
- odżywczym maśle do ciała Naturals Argan Shine.
Olej jojoba
Skład oleju jojoba bardzo przypomina ludzkie sebum, dzięki czemu olej pomaga zachować równowagę sebum w skórze. Zawarte w nim witaminy i fitosterole usuwają wolne rodniki, zwiększając jędrność skóry i poprawiając jej wygląd. Oczywiście olejek jojoba można znaleźć również w kosmetykach Organique:
- przeciwzmarszczkowym kremie na dzień Eternal Gold,
- kremach upiększających Basic Care,
- świecach do masażu.
Olej z nasion słonecznika
Zawiera 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz naturalne tokofenole. Działa przeciwrodnikowo, przeciwzapalnie i normalizująco, wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, regeneruje, zmiękcza i wygładza. Jest bezpieczny i w Organique stosujemy go chętnie i często, np. w:
- olejkach do kąpieli i masażu,
- regenerującym maśle do skórek i paznokci Dermo Expert,
- peelingu solnym z masłem shea Black Orchid,
- peelingu solnym z masłem shea Orange&Chilli.
Olej z awokado
Jeden z najzdrowszych olejów, pełny witamin, minerałów, fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej awokado pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, redukuje i koi podrażnienia, działa wspomagająco przy leczeniu dolegliwości skórnych, takich jak egzema czy atopowe zapalenie skóry, a także silnie regeneruje skórę. W Organique wzbogacamy nim kosmetyki do ciała, twarzy i włosów, m.in.:
- nawilżającym kremie do twarzy Pumkin,
- intensywnie nawilżającej maska-kremie do twarzy Pumkin,
- balsamach do ciała z masłem shea,
- odżywczych kulach do kąpieli.
Naturalne kosmetyki o bogactwo składników odżywczych
Naturalne olejki to bogactwo, z którego niewątpliwie warto skorzystać. Szereg zastosowań tego typu produktów, czyni je idealnym wyborem dla osób ceniących sobie kosmetyki wielozadaniowe, a prosty skład i metody pozyskiwania, przypadną do gustu zwolennikom naturalnej pielęgnacji. Co ważne - naturalne olejki sprawdzą się zarówno w pielęgnacji skóry twarzy, ciała, włosów, a także paznokci i to właśnie ta uniwersalność czyni je tak wyjątkowymi!