
Prawidłowe przechowywanie kosmetyków jest kluczowym elementem utrzymania ich jakości, przedłuża również ich trwałość. Niezależnie czy to kosmetyki organiczne, kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji, makijażu czy perfumy - odpowiednio przechowywane posłużą nam dłużej i zadziałają skuteczniej.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak prawidłowo przechowywać kosmetyki,
- co sprzyja rozwojowi bakterii w kosmetykach,
- czy warto trzymać kosmetyki w łazience.
Choć zwykle nie przywiązujemy do tego dużej wagi, to przechowywanie kosmetyków odgrywa kluczową rolę w ich skuteczności. Jeśli masz wrażenie, że większość kosmetyków w łazience czy kosmetyczce szybciej się psuje, sprawdź czy nie popełniasz błędu w ich przechowywaniu. Oto bliższy przegląd i rozwinięcie pięciu kluczowych sposobów, które pomogą zachować świeżość Twoich ulubionych kosmetyków na dłużej.
1. Zachowaj odpowiednią pozycję kosmetyków.
Chociaż może wydawać się to mało istotne, przechowywanie kosmetyków w pozycji, jaką zalecił producent, ma znaczenie dla utrzymania ich jakości. Pozwala to na równomierny rozkład składników wewnątrz opakowania i zapobiega ich sklejaniu się czy separacji. Większość kosmetyków znajduje się w opakowaniach, które zakładają ich trzymanie w pozycji pionowej. Wtedy ich zamknięcie znajduje się na górze lub od spodu produktu. Takie przechowywanie zapobiega również ich wylaniu oraz oszczędza miejsce. Pozwala też wykorzystać produkt do końca. Pozycję pionową szczególnie lubią kosmetyki o płynnej, kremowej lub oleistej formie. Dlatego zwróć szczególną uwagę, by zawsze miały swoje miejsce na stabilnym, prostym podłożu.
2. Trzymaj kosmetyki z dala od niekorzystnych warunków.
Cenimy produkty, które zachowują swoje właściwości na dłużej, a same kosmetyki lubią przede wszystkim stabilne warunki przechowywania. Ustawienie w łazience może być kuszące ze względu na wygodę, ale jest to najgorsze miejsce dla Twoich kosmetyków. Chyba, że masz szczelne szafki, a Twoja łazienka jest duża. Zmienne warunki, pojawiająca się regularnie wysoka wilgotność i temperatura, mogą negatywnie wpłynąć na ich skuteczność i skrócić żywotność. Szczególnie wrażliwe na zmiany są kosmetyki organiczne, które nie zawierają konserwantów oraz te na bazie olejów i maseł.
[blog_products_carousel]
By zapewnić optymalne warunki przechowywania, najlepiej trzymać kosmetyki w pokoju, gdzie temperatura i wilgotność powietrza jest stabilna. Szczególnie te, których nie używasz codziennie i chcesz, by posłużyły Ci dłużej. Dobrze również schować je do szafki. W zaciemnionym miejscy nie będą narażone na działanie światła słonecznego. Potrzebujesz produktu na plażę, weekendowy wyjazd czy do torebki na co dzień? Przełóż odpowiednią ilość ulubionego kosmetyku do mniejszego opakowania - dzięki temu zaoszczędzisz miejsce i nie będziesz ryzykować utratą właściwości całego opakowania.
Odpowiednie przechowywanie kosmetyków nie dotyczy wyłącznie Ciebie, ale również firmy, od której je kupujesz. Twoje starania mogą nie zadziałać, jeżeli wcześniej produkt stał jakiś czas na witrynie sklepowej narażonej na działanie promieni słonecznych lub był transportowany w skrajnie niskich czy wysokich temperaturach. Kupując dany kosmetyk, zerknij również na kraj produkcji - być może opakowanie, które masz w ręku, pokonało już kilka tysięcy kilometrów. Oczywiście producenci kosmetyków przeprowadzają testy stabilności, w których sprawdzają, jak zmiany wpływają na ich jakość. Na tej podstawie określają optymalny zakres temperatur dla każdego kosmetyku czy miejsce przechowywania. Jeśli produkt może być wrażliwy na wysoką temperaturę, znajdziesz taką informację na opakowaniu.
Kupując kosmetyki online, weź pod uwagę również pogodę. Zwykle martwimy się, czy dany produkt uniknie uszkodzeń mechanicznych podczas transportu. Warto jednak zastanowić się jeszcze nad warunkami, w jakich będzie podróżował. O ile magazyny producentów czy dystrybutorów towarów muszą spełniać odpowiednie warunki, to składy przewoźników i paki samochodów niekoniecznie. Z tego powodu wybierz najszybszą opcję dostawy i wstrzymaj się z zamawianiem kosmetyków w upalne lub mroźne dni. Możesz za to bez obaw zrobić zapas swoich ulubionych produktów, gdy temperatura powietrza będzie w zakresie od 5 do 25 stopni Celsjusza.
3. Zwracaj uwagę na higienę.
Higiena jest kluczowym aspektem prawidłowego przechowywania kosmetyków. Kontakt produktu z naszą skórą powoduje, że bakterie na niej bytujące przedostają się do opakowania. Pamiętaj o umyciu rąk przed aplikacją kosmetyków, szczególnie jeśli korzystasz z produktów w słoikach. Przy delikatnych formułach kosmetyków, głównie tych do twarzy unikaj wkładania palców bezpośrednio do produktu. Sięgaj po szpatułki czy aplikatory do nakładania kosmetyku i myj je po każdym użyciu. Ciekawostka: każdy krem Organique pakowany w słoiczek, zawiera również szpatułkę!
Jeśli Twoje kosmetyki są w opakowaniach typu airless lub tubach, nie przykładaj palców do końcówki, z której wydostaje się produkt. Pozostaw trochę przestrzeni, by produkt sam "wpadł w Twoje ręce". Czasem takie opakowania sprawiają, że resztki produktu pozostają na zamknięciu. Warto wtedy przetrzeć to miejsce czystym wacikiem. Unikniesz w ten sposób nieestetycznych plam na opakowaniu, a produkt dłużej zachowa świeżość.
Prawidłowe przechowywanie kosmetyków obejmuje również staranne zamykanie opakowań po każdym użyciu. Do otwartego kosmetyku przedostają się zanieczyszczenia, które mogą powodować rozwój bakterii. Dokładne dokręcanie czy zatykanie jest szczególnie ważne w przypadku kosmetyków kolorowych podatnych na utlenianie. Gdy nie zamykasz dobrze opakowań to puder, szminka czy eyeliner zmieniają kolor, a tusz szybciej wysycha. Ważne jest również dokładne zamknięcie kosmetyków zawierających oleje, które naturalnie jełczeją.
Po dłuższym kontakcie z powietrzem kolor mogą również zmienić kosmetyki pielęgnacyjne. Jeśli Twój kosmetyk zawiera oleje roślinne, ekstrakty ziołowe, olejki eteryczne czy wyciągi z owoców cytrusowych, może z biegiem czasu zmienić barwę. Często jest to naturalny proces chemiczny, który znacząco przyspieszamy, nie zamykając kosmetyków po użyciu. Choć zazwyczaj nie powoduje spadku jakości i bezpieczeństwo produktu, może mieć wpływ na jego estetykę i komfort użytkowania.
4. Skorzystaj z lodówki.
Lodówka jest doskonałym miejscem przechowywania kosmetyków wrażliwych na ciepło, zwłaszcza tych z naturalnymi składnikami. Niska temperatura zapewnia ochronę przed działaniem ciepła i światła, ale nie tylko. Jakie korzyści daje trzymanie produktów w lodówce?
- Stabilizacja składników aktywnych - niska temperatura pomoże zachować pełnię ich mocy, a to przełoży się na lepsze rezultaty pielęgnacyjne.
- Redukcja ryzyka rozwoju bakterii.
- Wydłużenie żywotności ekstraktów i wyciągów roślinnych.
- Chłodzący efekt aplikacji - pożądany szczególnie w ciepłe dni. Użyj schłodzonej mgiełki do ciała, a natychmiast poczujesz wyjątkowe odświeżenie.
- Zwalczanie opuchlizny i obrzęków - zimny produkt pomoże zwęzić naczynia krwionośne i zmniejszyć opuchliznę. Trzymaj w lodówce krem pod oczy, jeśli masz tendencję do porannych obrzęków tej okolicy.
Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie kosmetyków w lodówce, upewnij się, że są one dobrze zapakowane i zamknięte. Unikniesz w ten sposób narażenia produktów na wilgoć oraz zapachy produktów spożywczych.
Pamiętaj, nie wkładaj do lodówki produktów na bazie masła Shea czy wosku, np. Balsamów do ciała z masłem Shea, które dla komfortowego użycia potrzebują ciepła. Niska temperatura lodówki sprawi, że staną się twarde i prawdopodobnie nie zdatne do aplikacji przez kilkadziesiąt minut po wyjęciu z lodówki.
5. Zabezpiecz po otwarciu.
Produkty w słoikach, tubach czy butelkach nie sprawiają problemu. Wystarczy, że je zamkniesz i odłożysz w suchym i chłodnym miejscu. Co jednak w sytuacji, gdy opakowanie nie przewiduje ponownego użycia? Poniżej zawarliśmy informację o przechowywaniu kosmetyków, które nie mają wielorazowego opakowania.
- Mydło - w tym przypadku kluczem jest odpowiednia mydelniczka, musi mieć kształt, który niweluje kontakt produktu w wodą,
- Kula do kąpieli - kule do kąpieli Organique wystarczają na dwa użycia, a obie połówki zapakowane są razem. Po wyjęciu jednej połówki z opakowania zawiń drugą w folię albo włóż do słoika po innym kosmetyku i gotowe.
Czy stosowanie kosmetyków po upływie terminu ważności jest bezpieczne?
Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób kosmetyk był przechowywany. Termin ważności ustala się na podstawie wielu testów, które wskazują datę minimalnej trwałości. W tym czasie producent gwarantuje, że produkt będzie działał prawidłowo, zachowując swoje właściwości. Szczelnie zamknięty i przechowywany w odpowiednich warunkach produkt może również nadawać się do aplikacji po terminie ważności. Dodatkowo na każdym opakowaniu widnieje informacja o czasie przydatności do użycia po pierwszym otwarciu. W żadnym wypadku nie sięgaj po kosmetyki, które stoją otwarte dłużej niż wskazuje termin określony ikonką otwartego słoika.
Bez względu na datę ważności nie używaj produktów, które zmieniły znacząco swoją konsystencję czy zapach. To może oznaczać, że składniki aktywne kosmetyku uległy degradacji i rozwinęły się w nim niechciane bakterie i mikroorganizmy. Używając go narażasz się na reakcje alergiczne i podrażnienia. Co również ważne, nie kupuj kosmetyków w uszkodzonych opakowaniach.
Prawidłowe przechowywanie kosmetyków to klucz do utrzymania ich jakości oraz skuteczności. Warto stosować się do zaleceń dotyczących temperatury, unikać miejsc narażonych na promieniowanie słoneczne oraz wybierać pozycję pionową do przechowywania. Higiena i staranne zamykanie opakowań to dodatkowe kroki, które pomogą zachować świeżość kosmetyków. Jeśli zastanawiasz się, gdzie swoje kosmetyki trzymać, zwróć uwagę na możliwość wykorzystania lodówki dla niektórych z nich. Dzięki tym prostym, ale efektywnym strategiom przechowywania kosmetyków, możesz cieszyć się swoimi ulubionymi produktami przez dłuższy czas. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i przyczynisz się do ograniczenia marnowania produktów.