Przebarwienia na twarzy
Przebarwienia skóry na twarzy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Pojawiają się one na skutek działania wielu czynników – najczęściej głównym winowajcą jest promieniowanie słoneczne. Plamy mogą być też skutkiem zaburzeń hormonalnych, trądziku i nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych. Sprawdź, jak usunąć przebarwienia na twarzy.
Za koloryt skóry odpowiada melanina. Jest to barwnik produkowany w warstwie podstawnej naskórka przez komórki barwnikowe (melanocyty). Proces melanogenezy jest silnie pobudzany przez promieniowanie UV. Właśnie dzięki niemu po ekspozycji na światło słoneczne pojawia się opalenizna. Zdarza się jednak, że skóra jest ciemniejsza tylko w niektórych punktach, co fachowo jest określane mianem przebarwień. Na ich powstanie szczególnie narażona jest twarz, ponieważ skóra w jej obrębie jest delikatna i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych.
Najważniejsze kwestie poruszane w artykule:
- dlaczego powstają przebarwienia na twarzy;
- jak powinna wyglądać pielęgnacja przy przebarwieniach twarzy;
- jakie kosmetyki pomagają poprawić koloryt cery.
Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy
Przebarwienia na twarzy to obszary, w których zabarwienia skóry uległo zmianie na ciemniejszy. Mogą mieć one różny kształt i rozmiar. Różnią się od zdrowej cery wyłącznie kolorem – nie wystają ponad powierzchnię i nie mają zmienionej struktury. Plamy mogą łączyć się ze sobą, tym samym zajmując spory obszar twarzy. Występują także pojedyncze przebarwienia.
Przebarwienia skórne mogą pojawić się w każdym wieku. Zdecydowanie częściej obserwuje się je u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że zaburzenia pigmentacji skóry występują nawet u 30% pań po 30. roku życia. Ma to związek z często zmieniającą się gospodarką hormonalną.
Najczęściej występują przebarwienia posłoneczne. Plamy na powierzchni skóry pojawiają pod wpływem nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. W jej wyniku dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny – w ten sposób organizm próbuje ochronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Niestety, melanina zaczyna nierównomiernie się odkładać, co skutkuje pojawieniem się ciemniejszych plam.
Za przebarwienia na twarzy odpowiadają również zaburzenia hormonalne. W ich wyniku zwiększa się wrażliwość komórek barwnikowych na promieniowanie słoneczne. W takiej sytuacji wystarczy już niewielka ekspozycja, aby pojawiły się nieestetyczne plamy. Na przebarwienia hormonalne szczególnie narażone są ciężarne, a także kobiety w trakcie menopauzy, które stosują hormonalną terapię zastępczą.
Często występują także przebarwienia potrądzikowe (pozapalne). Są one skutkiem mechanicznego uszkodzenia skóry – np. na skutek rozdrapywania ropnych krostek lub poddawania się nieodpowiednim zabiegom kosmetycznym. Do ich powstania predysponuje również zaniechanie leczenia trądziku lub zbyt późne rozpoczęcie terapii. Przebarwienia pozapalne charakteryzują się tym, że początkowo przybierają różową lub czerwoną barwę. Zmieniają kolor na brązowy pod wpływem promieniowania UV.
Czerwone przebarwienia na twarzy pojawiają się nie tylko na skutek trądziku. Mogą one być spowodowane każdym innym uszkodzeniem skóry. Obserwuje się je po oparzeniach lub po zagojeniu się ran.
Przebarwienia pojawiają się także na skutek błędów pielęgnacyjnych. Mowa o nieprawidłowym stosowaniu kosmetyków zawierających substancje fotouczulające. Może to być retinol, wyciąg z rumianku, nagietka lub dziurawca. Nałożenie ich na twarz, a następnie wystawienie jej na promieniowanie słoneczne skutkuje pojawieniem się plam pigmentacyjnych. Przebarwienia pojawiają się też, gdy skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona po niektórych zabiegach kosmetycznych (zwłaszcza po laseroterapii).
Natomiast u seniorów występują tzw. przebarwienia starcze. Są to brązowe plamy, które pojawiają się w miejscach odsłoniętych – szczególnie na twarzy i dłoniach. Ich przyczyną są zmiany pigmentacji skóry, które są spowodowane wieloletnim promieniowaniem słonecznym.
Przebarwienia na twarzy a dopasowana pielęgnacja cery
Przebarwienia na twarzy dla wielu osób stanowią problem estetyczny. Istnieje kilka sposobów na ich złagodzenie. Można stosować specjalistyczne preparaty, które zawierają kwas azelainowy (dotyczy to szczególnie osób z trądzikiem) lub wypróbować zabiegi kosmetyczne (np. laseroterapię). W wielu przypadkach wystarczy dobrze dopasowana codzienna pielęgnacja skóry.
Podstawą codziennej pielęgnacji przy przebarwieniach jest stosowanie kosmetyków, które mają właściwości złuszczające i rozjaśniające. Powinny opierać się one na naturalnych składnikach. Dzięki temu są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne – nawet dla wrażliwej cery.
Doskonałym przykładem kosmetyków, które idealnie sprawdzą się dla osób posiadających problemy z przebarwieniami na skórze jest propozycja linii kosmetyków Eternal Glow, którą możesz stosować bez względu na rodzaj cery. Pokochasz poranną i wieczorną pielęgnację, gdy odkryjesz ich subtelną kompozycję zapachową i efekt glow na Twojej twarzy. To dzięki ekstraktowi z kwiatu porcelanowego skóra staje się promienna i gładka, a jej koloryt zdrowy i wyrównany. Efekt jest natychmiastowy, dlatego kosmetyki Eternal Glow możesz śmiało użyć tuż przed randką lub ważnym wyjściem.
Pielęgnacja cery przy przebarwieniach – krok po kroku
Poranny i wieczorny rytuał z kosmetykami Eternal Glow składa się z:
- oczyszczania,
- tonizowania,
- nawilżania,
- odżywiania przy pomocy serum.
KROK I
W pierwszej kolejności sięgnij po oczyszczającą emulsję do demakijażu Eternal Glow, aby zmyć zanieczyszczenia, które gromadzą się na skórze w ciągu dnia i nocy. Nanieś niewielką ilość kosmetyku na wilgotną skórę twarzy (również oczy i usta) i szyi. Rozprowadź go okrężnymi ruchami i delikatnie masuj do momentu pojawienia się piany. Następnie spłucz ciepłą wodą. Nasza oczyszczająca emulsja do twarzy działa delikatnie, ale skutecznie. Usuwa nawet wodoodporny makijaż, dlatego nie potrzebujesz dodatkowego kosmetyku do demakijażu. Zawarte w niej składniki nawilżają i odżywiają skórę oraz przygotowują ją do dalszej pielęgnacji.
KROK II
Tonizowanie przynosi ukojenie oraz przywraca naturalne pH skóry. Po oczyszczeniu twarzy sięgnij po tonik Eternal Glow z ekstraktem z liści z aloesu i pantenolem. Kosmetyk łagodzi podrażnienia, redukuje zaczerwienienia i wspiera regenerację skóry. Jednocześnie wzmacnia, chroni przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i podkreśla naturalny blask cery. Nasz tonik możesz stosować jako element porannej i wieczornej pielęgnacji, a także w ciągu dnia w celu odświeżenia wyglądu.
KROK III
Kolejnym krokiem jest nawilżanie. Na tym etapie dostarczasz skórze niezbędnych substancji odżywczych i wspierasz odbudowę naturalnej warstwy hydrolipidowej. Przy problemach z przebarwieniami doskonale sprawdza się nawilżający krem do twarzy Eternal Glow. Preparat chroni przed utratą wody, dzięki czemu skóra jest gładka, miękka, elastyczna i promienna przez cały dzień. Dodatek oleju z kocanki powoduje zmniejszenie uszkodzeń skóry wywołanych ekspozycją na szkodliwe promieniowanie UV. Krem szybko się wchłania i gwarantuje satynowe wykończenie.
KROK IV
Poranną i wieczorną pielęgnację zakończ nałożeniem na skórę stymulującego eliksiru do twarzy Eternal Glow. Ten krok ma na celu stymulowanie tkanek do intensywnej regeneracji. Nasz kosmetyk zawiera substancje aktywne (m.in. witaminę E, ekstrakt z kwiatu porcelanowego, olej z kocanki) w wysokich stężeniach. Mimo to szybko się wchłania, nie zatyka porów i nie przyczynia się do powstawania zaskórników. Zaraz po aplikacji zauważysz, że skóra jest miękka, wygładzona, rozświetlona, a jej koloryt wyrównany.
Dodatkowo 1–2 razy w tygodniu należy stosować maseczkę odżywczą. W tym celu wypróbuj nawilżającą maskę do twarzy Basic Care, a już nigdy nie zamienisz jej na żadną inną. Sekretem jej skuteczności jest kompleks prebiotyczny, który jest przyjazny dla naturalnego mikrobiomu skóry. Stosując nasz kosmetyk, zapewniasz cerze głębokie nawilżenie i chronisz ją przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Maseczka ma lekką, kremową konsystencję, dzięki czemu jej nakładanie i zmywanie trwa zaledwie chwilę.
W pielęgnacji cery z przebarwieniami niezwykle ważne jest stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV – również w miesiącach jesienno-zimowych. Dzięki temu melanina nie jest produkowana w nadmiarze i nie dochodzi do powstawania plam.
Poprawa kolorytu cery z kremem BB
Jeżeli chcesz wyrównać koloryt skóry, a jednocześnie czuć się lekko i naturalnie, wypróbuj krem upiększający Nude Beauty Balm. Ten niepozorny kosmetyk ma wielokierunkowe działanie. Nie tylko maskuje przebarwienia i inne niedoskonałości, ale też odżywia skórę twarzy, niweluje drobne zmarszczki, łagodzi podrażnienia i chroni przed utratą wody. Idealnie nadaje się do wykonania makijażu, który króluje już od kilku sezonów – czyli make up no make up. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego trendu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: MAKE UP, NO MAKE UP – W CZYM TWKI JEGO SEKRET?
Podsumowanie
Przyczyny przebarwień na twarzy mogą być różne. Ciemne plamy najczęściej pojawiają się pod wpływem promieniowania słonecznego, ale też trądziku, uszkodzeń skóry lub zaburzeń hormonalnych. Do ich powstawania przyczyniają się też niektóre kosmetyki (zwłaszcza z retinolem). Można zmniejszyć widoczność przebarwień na twarzy dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry. Należy stosować kosmetyki, które zawierają składniki znane z właściwości rozjaśniających, rozświetlających, nawilżających. Na przebarwienia na twarzy szczególnie dobrze sprawdzają się naturalne preparaty Organique z linii Eternal Glow.