Płyny do dezynfekcji stały się nieodzownym produktem towarzyszącym nam każdego dnia. Zwykle nie zwracamy uwagi na ich skład zakładając, że mają być po prostu skuteczne. A to już duży błąd. Jego negatywne skutki możemy szybko odczuć na skórze dłoni. Powinniśmy używać tylko płynów do dezynfekcji, które od razu łagodzą działanie zawartego w nim alkoholu. Dodatkowo, bardziej niż zwykle powinniśmy zwracać uwagę na codzienną higienę rąk oraz odpowiednie nawilżenie i regenerację. Sprawdź, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja dłoni podczas stosowania środków do dezynfekcji.
Pamiętajmy, że pielęgnacja to niezwykle złożony proces. I mamy na myśli nie tylko ciało i cerę, ale również skórę dłoni. Warto podejść do niej kompleksowo i odpowiednio zatroszczyć się o skórę na każdym etapie – od odpowiedniego oczyszczenia przez działanie antybakteryjne, aż po odżywienie i nawilżenie. Dzięki temu utrzymamy ją w dobrej kondycji – nawet w dobie używania środków dezynfekujących czy żeli antybakteryjnych.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego po środkach do dezynfekcji mamy szorstkie dłonie;
- jak wpływa na skórę nadmierne mycie rąk;
- jakie objawy powoduje przesuszenie dłoni;
- jak uniknąć szorstkich dłoni podczas stosowania środków do dezynfekcji;
- jak dbać o suche dłonie;
- jakie są domowe sposoby na suche dłonie.
Przesuszone dłonie, a działanie płynu do dezynfekcji?
Korzystanie z płynu do dezynfekcji rąk po każdym wyjściu z domu, trzymanie żelu antybakteryjnego zawsze pod ręką, dbanie o częsty kontakt skóry z wodą i mydłem - takie zachowania w obecnej sytuacji są (a na pewno powinny być) codziennością każdego z nas. Nic dziwnego – aktualnie to jeden ze skuteczniejszych środków profilaktycznych i nie warto go bagatelizować. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak odpowiednio zadbać o higienę, sprawdź nasz poprzedni wpis “Jak poprawnie myć ręce? Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk”, w którym krok po kroku omawiamy dobre praktyki i podpowiadamy jak prawidłowo myć i dezynfekować ręce. Bo często już drobne zmiany codziennych nawyków wystarczą, aby zatroszczyć się o zdrowie i bezpieczeństwo – nasze i naszych najbliższych.
[blog_products_carousel]
Instrukcja mycia rąk to jednak nie wszystko. Mimo, że zachowanie odpowiedniej higieny zarówno w domu, jak i podczas przebywania w miejscach publicznych jest w obecnej sytuacji niezwykle ważne, może negatywnie oddziaływać na kondycję dłoni. Skutkiem tego jest przesuszenie skóry, a także inne nieprzyjemne objawy. Dlaczego tak się dzieje?
Do pielęgnacji dłoni warto podejść z należytą troską, nie tylko w obecnej sytuacji, ale i na co dzień, głównie ze względu na ich specyficzną budowę. Niewielka ilość gruczołów łojowych i spora ilość gruczołów potowych, sprawiają, że naturalna bariera ochronna rąk jest podatna na uszkodzenia, a do przesuszenie skóry dochodzi znacznie szybciej. Częsty kontakt ze środkami myjącymi czy płynami dezynfekującymi i żelami antybakteryjnymi dodatkowo osłabia warstwę hydrolipidową odpowiedzialną za natłuszczenie i ochronę dłoni. A bez odpowiedniej ochrony – łatwiej o podrażnienia.
Dlatego podczas codziennej higieny niezwykle ważne są nasze codzienne wybory pielęgnacyjne.
Suche dłonie to bolesny problem!
Suche dłonie są szorstkie, szare, zaczerwienione, a ich skóra szybko się łuszczy. Ich wygląd wyraźnie się pogarsza. Wystarczy kilka dni stosowania środków na bazie alkoholu, aby zauważyć, że ręce są w złej kondycji. Ale suche dłonie to nie tylko problem natury estetycznej. Wraz z nim pojawiają się objawy, które mogą być naprawdę nieprzyjemne. Należą do nich:
- nadmierne napięcie skóry,
- bolesne podrażnienia,
- mikrouszkodzenia,
- pieczenie,
- uczucie swędzenia.
W skrajnych przypadkach pojawia się problem pękającej skóry, który sprzyja infekcjom i powoduje ból.
Jak uniknąć suchych dłoni podczas stosowania środków dezynfekcyjnych?
Kupując mydło, postawmy na takie, w którym środki myjące są naturalne i delikatne dla skóry, a składniki aktywne dodatkowo zatroszczą się o skórę podczas mycia. Tak jak odżywczy olej kokosowy i ekstrakt z koziego mleka w naszym mydle do rąk Soothing Goat Milk czy ochronne oleje roślinne i olejki eteryczne wykorzystane w ręcznie wytwarzanych mydłach glicerynowych.
Natomiast w sytuacjach, kiedy potrzebujesz intensywniejszego działania, na przykład po powrocie z miejsc publicznych, podczas przebywania w komunikacji miejskiej czy na skutek kontaktu z banknotami i monetami – postaw na żel antybakteryjny lub płyn dezynfekujący. Zawartość 70% etanolu zagwarantuje Ci działanie antybakteryjne i antywirusowe. Pamiętaj jednak, aby zwrócić uwagę na substancje pomocnicze, które podczas odkażania zatroszczą się o skórę. Są to m.in. aloes, gliceryna i witamina E, które dodatkowo zabezpieczą skórę podczas aplikacji.
Ale na takim działaniu pielęgnacji dłoni się nie kończy! Mycie i odkażanie rąk w niewielkich odstępach czasu nie tylko narusza warstwę ochronną naskórka, ale również zakłóca jej odbudowę, która może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni w wypadku większych uszkodzeń. Dlatego pamiętaj, że codzienna higiena idzie w parze z odpowiednią pielęgnacją i zapewnij dłoniom należyte wsparcie w tym wyjątkowo wymagającym okresie!
Sposoby na suche dłonie – pamiętaj o odżywczym kremie do rąk!
Krem do rąk to taki element pielęgnacji, który powinien znaleźć się w codziennej kosmetyczce każdego z nas. Bo niezależnie od okoliczności, moc składników aktywnych dobrze jest mieć zawsze pod ręką – i nie dotyczy to tylko obecnej sytuacji! Każdorazowy kontakt z wodą czy środkami antybakteryjnymi prowadzi do zaburzenia naturalnej równowagi skóry, dlatego też w ciągu dnia, kiedy dłonie są szczególnie narażone na ich negatywne oddziaływanie, warto zapewnić im odpowiednie wsparcie. Kremu do rąk powinniśmy używać kilka razy dziennie, a najlepiej – za każdym razem, gdy myjemy lub odkażamy dłonie. Moc składników aktywnych pomoże nam utrzymać nawilżenie na odpowiednim poziomie, a skórę – zdrową, jędrną i zregenerowaną.
Podczas codziennych obowiązków warto zwrócić szczególną uwagę na konsystencję produktu. Najlepiej sprawdzi się krem do rąk o lekkiej, niemal niewyczuwalnej na skórze formule – tak, abyśmy niemal od razu po nałożeniu kosmetyku mogli wrócić do działania! Aby każda aplikacja była dla nas momentem wytchnienia i chwilą na drobne przyjemności, podczas pielęgnacji dłoni warto postawić na ulubione nuty zapachowe. Otulający i sensualny zapach kremu do rąk Black Orchid pomoże poczuć Ci się niezwykle kobieco, orzeźwiające nuty Terapii Feel Up, zapewnią Ci chwilę odświeżenia, natomiast przeciwstarzeniowy krem do rąk Anti Aging zawierający masło Shea, pozostawi na Twoich rękach wyjątkowy aromat słodkich winogron.
Domowe SPA dla skóry dłoni – zadbaj kompleksowo o suche ręce
Choć z kremem do rąk nie powinniśmy rozstawać się na co dzień, miejmy na uwadze, że jego działanie w obecnej sytuacji może być niewystarczające. Na skutek częstego kontaktu z wodą, środkami dezynfekującymi i żelami antybakteryjnymi dochodzi do odwodnienia i podrażnienia dłoni, a z tym w dłuższej perspektywie nawilżający krem może już sobie nie poradzić. Pamiętajmy, że ochronna warstwa hydrolipidowa w obecnej sytuacji wymaga od nas większego wsparcia niż zazwyczaj i tu najlepiej sprawdzą się produkty, które zabezpieczą dłonie działaniem okluzyjnym. A przed ich aplikacją warto dodatkowo zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie skóry – aby składnik aktywne zadziałały intensywniej, a efekty pielęgnacji były jeszcze lepsze!
Czas spędzony w domu to idealny moment, aby kompleksowo zatroszczyć się o ciało. Dlaczego więc nie urządzić również małego SPA dla dłoni? Wyjątkowo dobrze sprawdzi się tu Terapia Dermo Expert, która zadba o nawilżenie, odżywienie i regenerację skóry.
Pielęgnacja suchej skóry dłoni krok po kroku
1. Zmiękcz naskórek
Dbając o kompleksową pielęgnację dłoni w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry i zmiękczenie naskórka. Kąpiel z użyciem odżywczej kuli lub relaksującej soli, odpręży dłonie i przygotuje je na dalsze etapy domowego zabiegu pielęgnacyjnego. Szczególnie dobrze sprawdzi się połączenie soli kamiennej z solą epsom – obie są bogatym źródłem minerałów. W naszej mieszance kąpielowej Powitanie Słońca zestawiliśmy je z olejkami eterycznymi i suszonymi ziołami.
2. Usuń martwe komórki
Pomimo, że odprężająca kąpiel zadziała oczyszczająco, warto dodatkowo wesprzeć dłonie peelingiem, który usunie martwy naskórek. Drobinki cukru delikatnie złuszczą dłonie, wygładzając skórę, a składniki aktywne produktów nawilżających po takim przygotowaniu zadziałają jeszcze lepiej!
3. Przygotuj dłonie
Serum do rąk to pierwszy etap pielęgnacji z Terapią Dermo Expert. Dzięki skoncentrowanym składnikom aktywnym i lekkiej, satynowej konsystencji, stanowi doskonałą bazę dla kolejnych produktów. To formuła intensywnie regenerująca z ekstraktem z perły, alantoiną, witaminą E i nawilżającą gliceryną roślinną.
4. Zadbaj o odżywienie i ochronę
Maska do rąk, dzięki zawartości masła Shea i masła kakaowego naturalnie odbuduje barierę ochronną skóry. Już 20 minut w jej towarzystwie pomoże Ci odżywić zniszczone ręce i złagodzić powstałe podrażnienia. Jeżeli jednak skóra dłoni wymaga bardziej intensywnej pielęgnacji – wmasuj maskę wieczorem, załóż bawełniane rękawiczki i pozostaw je na całą noc.
5. Pamiętaj o skórkach i paznokciach
Pielęgnacja dłoni nie kończy się na skórze. Warto pamiętać również o skórkach i paznokciach, które stanowią kropkę nad i zdrowych i zadbanych rąk. Bogata formuła masełka Dermo Expert zadba o wygładzenie skórek i wzmocnienie płytki paznokciowej. Specjalnie wyselekcjonowane składniki poprawiają elastyczność paznokci i zapobiegają ich łamaniu.
6. Zabezpiecz dłonie
Tak wypielęgnowane i piękne dłonie warto utrzymać na dłużej! Dlatego nie zapomnij, aby uzupełnić działanie domowego zabiegu kremem do rąk, który zabezpieczy skórę w ciągu dnia. Formuła łączy masło Shea i glicerynę roślinną, aby zwiększyć nawilżenie skóry, chronić ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i spowolnić procesy starzenia.
Przesuszone dłonie - zadbaj o ich piękno, dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Częsty kontakt z ciepłą wodą i środkami myjącymi czy regularne korzystanie z płynów do dezynfekcji oraz żeli antybakteryjnych, choć w obecnej sytuacji niezbędne, prowadzi do wysuszonych dłoni. Na dłoniach znajduje się niewielka ilość gruczołów łojowych, co sprawia, że naturalna bariera ochronna rąk jest podatna na osłabienie i uszkodzenie, które sprzyja powstawaniu podrażnień. Częste mycie rąk i kontakt ze środkami do dezynfekcji dłoni oraz drażniące chemikalia dodatkowo osłabiają warstwę lipidową, która jest odpowiedzialna za maturalne natłuszczenie i ochronę naskórka. Niestety nie ochroni nas przed tym nawet wyjątkowo precyzyjna instrukcja mycia i dezynfekcji rąk. A przecież to naturalne, że nieprzyjemnemu napięciu, podrażnieniom i uszkodzeniom mówimy stanowcze nie! Pamiętaj także, że niedostateczne nawilżanie skóry sprawia, że jest ona bardziej podatna na choroby dermatologiczne.
Czy to oznacza, że dokładne mycie rąk jest szkodliwe? Absolutnie nie. Dezynfekcja rąk zapobiega przenoszeniu bakterii i ogranicza rozwój wielu chorób. Warto jednak poświęcić dłoniom chwilę również po umyciu rąk. Dlatego nie zapominajmy, że codzienna higiena to taka, która idzie w parze z odpowiednią pielęgnacją dłoni. Zadbaj o nie z należytą troską, podchodząc do tematu kompleksowo. Pomoże w tym odpowiedni dobór kosmetyków nawilżających. Jakie kremy stosować, aby sucha skóra dłoni stała się sprężysta i nawilżona? Podstawą pielęgnacji jest krem do rąk.
Odżywczy kosmetyk możesz umieścić w torebce, na biurku lub w kuchni i stosować za każdym razem, gdy Twoja skóra ma kontakt z detergentami lub środkami antybakteryjnymi, które zaburzają jej naturalną równowagę. Kosmetyk o działaniu odżywiającym powinien mięc lekką formułę i dobrze rozprowadzać się po skórze. Zwróć także uwagę na jego zapach i obecność takich składników jak masło Shea i gliceryna roślinna. Gwarantujemy, że z kosmetykami Organique Twoje dłonie będą w dobrych rękach!