Żeby cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami i skórą głowy bez podrażnień, nie wystarczy sama pielęgnacja. Ważne jest również czyszczenie szczotki, grzebienia oraz innych akcesoriów, mających styczność z pasmami i skalpem. Regularne usuwanie kurzu, resztek kosmetyków i włosów, które wypadły, nie tylko wydłuża żywotność szczotki, ale również wpływa na kondycję fryzury. Poznaj nasze sprawdzone metody na to, aby utrzymać szczotkę w czystości oraz ograniczyć plątanie i wyrywanie włosów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- dlaczego czyszczenie szczotek do włosów jest ważne,
- jak często myć szczotkę do włosów,
- czego potrzebujesz do czyszczenia szczotek,
- jak czyścić szczotkę, żeby usunąć brud i jej nie uszkodzić,
- jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji włosów, żeby były mniej podatne na plątanie i wyrywanie.
Czyszczenie szczotki do włosów - dlaczego jest tak ważne?
Pielęgnacja włosów i skóry głowy to nie tylko stosowanie właściwych kosmetyków i zabiegów. Żeby odpowiednio zadbać o pasma i skalp, niezbędne jest regularne mycie szczotek oraz grzebieni. Po każdym czesaniu na szczotce pozostaje mnóstwo cząsteczek łoju, martwego naskórka i produktów do stylizacji. Jeśli raz na czas jej nie wyczyścisz, będziesz rozprowadzać je na swoich pasmach, przez co zaczną się szybciej przetłuszczać. W takim przypadku nie pomoże nawet zmiana kosmetyków – Twoje włosy będą szybko tracić świeżość i połysk.
Brudna szczotka, na której znajdują się zanieczyszczenia to także siedlisko wielu drobnoustrojów. Podczas czesania przenosisz je na skórę głowy, co zwiększa ryzyko rozwoju bakterii i grzybów na jej powierzchni. Może pojawić się wówczas nieprzyjemny świąd, podrażnienie i zaczerwienienie skalpu. Osłabione cebulki włosowe nie trzymają się w mieszkach i zaczynają wypadać, a Twoja fryzura stopniowo się przerzedza.
Warto również wiedzieć, że układanie włosów brudną szczotką może być utrudnione. Zanieczyszczenia często tworzą twardy osad, który ma nieregularną powierzchnię i szarpie pasma. Przyczynia się więc do ich plątania, wyrywania i łamania.
Brak właściwej pielęgnacji szczotki wpływa również na jej kondycję. Szczególnie jeśli ma naturalne włosie, może szybciej się zniszczyć. Zalegające przez długi czas złogi są trudne do usunięcia – zdarza się, że przy czyszczeniu odchodzą razem z włosiem. Z tego względu warto czyścić szczotkę, zanim utworzy się osad złożony z brudu i bakterii.
[blog_products_carousel]
Jak często czyścić szczotki do włosów?
Choć nie ma jasno określonych reguł dotyczących częstotliwości mycia szczotek, to warto robić to raz w tygodniu. Z kolei usuwać włosy z akcesoriów należy bezpośrednio po każdym czesaniu. Jeśli codziennie stosujesz kosmetyki do stylizacji, możesz czyścić szczotkę częściej.
Nie martw się – tego rodzaju zabieg nie jest czasochłonny. Z naszymi wskazówkami zajmie Ci to zaledwie kilka minut. Poświęć je na higienę swojej szczotki, by jeszcze lepiej zadbać o pasma i skórę głowy.
Jakie preparaty stosować do czyszczenia szczotki?
Żeby umyć szczotkę nie potrzebujesz żadnych specjalistyczny preparatów ani silnych detergentów. Przyda Ci się naturalne mydło, np. Aleppo z olejem laurowym o właściwościach dezynfekujących i antyseptycznych. Możesz również sięgnąć po szampon, którego na co dzień używasz do pielęgnacji włosów. Nawet łagodna formuła doskonale sprawdzi się, aby usunąć zanieczyszczenia z powierzchni i włosków szczotki. Przygotuj także starą szczoteczkę do zębów lub paznokci oraz miskę z ciepłą wodą i do dzieła!
Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Poradnik krok po kroku
Dzięki naszym poradom szybko przekonasz się, że czyszczenie szczotki jest dziecinnie proste! Oto kilka kroków, które pozwolą Ci właściwie zadbać o szczotkę, a przede wszystkim o włosy i zdrową skórę głowy.
Krok I - przygotowanie
Nalej ciepłej wody do miski i rozpuść w niej odrobinę szamponu lub mydła.
Krok II - usuwanie włosów
Następnie usuń pozostałe na szczotce włosy dłonią lub grzebieniem o gęstych ząbkach i wyrzuć je do kosza. Nie wrzucaj ich do sedesu - mogą spowodować zatkanie rury w toalecie.
Krok III - namaczanie szczotki
Namocz włosie szczotki w ciepłej wodzie z mydłem. Jeśli masz plastikową szczotkę, możesz zanurzyć ją w całości i pozostawić na kilka minut.
Krok IV - czyszczenie
Przy pomocy szczoteczki do zębów lub paznokci usuń zanieczyszczenia z powierzchni szczotki. Kieruj swoje ruchy od nasady włosia ku górze.
Krok V - płukanie i suszenie
Po umyciu szczotki opłucz ją i usuń nadmiar wody. Możesz wytrzeć grzbiet ręcznikiem papierowym, a następnie położyć szczotkę włosiem skierowanym ku dołowi. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia i ciesz się czystą, odświeżoną szczotką!
Czy inne akcesoria i ozdoby do włosów również należy czyścić?
Zdecydowanie tak! Specjaliści w dziedzinie dbania o włosy wskazują, że powinno się regularnie czyścić nie tylko szczotkę. Należy myć wszystkie akcesoria, które mają kontakt z pasmami i skórą głowy. Spinki, wsuwki i opaski z tworzywa sztucznego przecieraj wilgotnymi chusteczkami lub myj w ciepłej wodzie z mydłem. Z kolei gumki i opaski z materiału pierz co jakiś czas w pralce lub ręcznie. Dzięki temu ograniczysz ryzyko rozwoju bakterii na skalpie oraz włosach.
Skuteczna pielęgnacja akcesoriów oraz włosów z Organique
Z naszymi kosmetykami zadbasz nie tylko o włosy, ale również o ulubioną szczotkę do włosów! Sprawdź, które produkty warto wybrać, aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia i resztki kosmetyków.
Oczyszczający szampon do włosów - skuteczna pielęgnacja i uczucie świeżości
Szampon z linii Feel Up to kosmetyk, którym dokładnie oczyścisz swoje włosy oraz szczotkę. Formuła szamponu skutecznie usuwa nadmiar sebum, pozostałości produktów do stylizacji oraz wszelkie zanieczyszczenia. Wyciąg z zielonego kawioru zapewnia pasmom i skórze głowy długotrwałe nawilżenie oraz łagodzi podrażnienia. Zawarte w nim i w ekstrakcie z herbaty matcha antyoksydanty spowalniają proces starzenia i utrzymują włosy w dobrej kondycji. Z kolei arginina wspiera barierę ochronną skóry głowy, ułatwia rozczesywanie pasm i przywraca im blask.
Naturalne mydło Aleppo - Twoje wsparcie w czyszczeniu akcesoriów do włosów
Mydło z Aleppo świetnie sprawdza się zarówno do oczyszczania skóry, jak i szczotek oraz ozdób. Wytwarzane jest z dwóch składników aktywnych – oliwy z oliwek i oleju laurowego. Naturalny roślinny emolient zadba o włosie szczotki i sprawi, że czesanie będzie jeszcze przyjemniejsze. Olej z wawrzynu dezynfekuje i zapobiega rozwojowi bakterii. Myj mydłem i ciepłą wodą szczotkę do włosów oraz akcesoria, a skutecznie usuniesz zanieczyszczenia i drobnoustroje.
Szampon do włosów cienkich i delikatnych - wzmocnienie i nawilżenie pasm
Jeśli chcesz wzmocnić włosy, jednocześnie nie podrażniając skóry głowy, sięgnij po szampon Naturals Sensitive. W jego składzie znajdziesz kojący kompleks z kiełków pszenicy. Wspiera regenerację skóry głowy i hamuje reakcje alergiczne oraz procesy zapalne. Ceramidy wzmacniają strukturę pasm i również wspomagają naturalną odbudowę naskórka skalpu. Razem z jedwabiem wygładzają włosy i ułatwiają ich rozczesywanie.
Właściwości drzewa arganowego dla włosów suchych i matowych
Twoje włosy plączą się i szybko przesuszają, podobnie jak skóra głowy? Wypróbuj szampon Naturals Argan Shine! Zawiera łagodne substancje myjące z oleju arganowego, które zachowują właściwości tego cennego emolientu. Naturalne probiotyki przywracają równowagę mikroflorze skalpu i dbają o prawidłowe nawilżenie.
Jedwab i emolienty - ochrona suchych i farbowanych włosów przed plątaniem
Szampon Naturals Anti Age również nie zawiera substancji drażniących, dlatego świetnie sprawdzi się do pielęgnacji włosów po koloryzacji. Ceramidy i jedwab ułatwiają rozczesywanie, odbudowują i wspomagają regenerację. Pantenol wiąże wilgoć w komórkach, chroniąc przed przesuszeniem, a roślinne emolienty odżywiają i wygładzają. Możesz używać go zarówno do mycia włosów, szczotki, jak i ulubionych ozdób.
Przekonaj się, że kosmetyki Organique to najlepszy sposób, aby zadbać nie tylko o włosy i skórę, ale także o ulubione akcesoria. Odkryj rytuały Organique, dzięki którym pielęgnacja jest naturalna, przyjemna i skuteczna!