
Ekologiczne środki czystości zyskują coraz większą popularność. Przede wszystkim dlatego, że wykazują się podobną skutecznością działania co chemiczne detergenty, przy znacznie mniejszych właściwościach drażniących. Jak wybrać naturalne środki czystości i na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym są naturalne środki czystości,
- czy ekologiczne środki czystości są skuteczne,
- komu polecane są ekologiczne produkty czystości,
- dlaczego warto wybierać naturalne i ekologiczne środki czystości,
- jakie są zalety używania produktów do sprzątania na bazie naturalnych składników,
- jakich składników szukać w produktach czyszczących.
Naturalna chemia do domu – dla kogo?
Eko środki czystości docenią przede wszystkim alergicy i rodzice małych dzieci. Dlaczego? Nie ma w nich silnych detergentów, które zabijają zarówno te dobre, jak i złe bakterie. Gdy sprzątamy dom tradycyjną, mocną chemią, wydzielają się toksyczne opary. W dużym stężeniu mogą być szkodliwe i przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych. Ich dłuższe wdychanie powoduje podrażnienia, a nawet infekcje górnych dróg oddechowych. Takie środki są o wiele bardziej agresywne niż chemia naturalna pod każdym względem, zarówno wpływu na zanieczyszczenia, jak i ludzki organizm. Ekologiczne produkty zawierają o wiele mniej szkodliwych substancji lub nie mają ich wcale. Są bezpieczniejsze i wcale nie mniej skuteczne w zwalczaniu niechcianych zabrudzeń. Naturalne środki czystości to także dobry wybór do domu, w którym mieszkają czworonogi. Wybierając bezpieczne produkty, zyskujesz pewność, że Twój pupil nie będzie mieć styczności z detergentem, który mógłby mu zaszkodzić.
Naturalne środki czystości, zarówno te, które znajdziesz w swojej kuchni (o tym za chwilę), jak i gotowe produkty są sprzymierzeńcem właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków. Ich działanie oparte jest na wykorzystaniu mikroorganizmów, które w beztlenowym środowisku rozkładają zanieczyszczenia. Silne detergenty niszczą te bakterie i sprawiają, że działanie całej oczyszczalni jest mniej efektywne. Stosowanie naturalnych środków czystości jest wręcz rekomendowane przez producentów ekologicznych oczyszczalni ścieków. Dotyczy to także klasycznych instalacji wodnych. Ekologiczne środki czystości spuszczone wraz z wodą lub spłukane za pomocą prysznica są znacznie mniej (lub wcale) szkodliwe dla środowiska niż ich chemiczne odpowiedniki.
[blog_products_carousel]
Czym są naturalne środki czystości?
Zapewniamy, że dużą część produktów potrzebnych do ekologicznego sprzątania masz już w swoim domu :). Zerknij na poniższą listę i daj się zaskoczyć wszechstronnością naturalnych składników. Ekologiczne środki czystości to m.in.:
- Ocet do sprzątania i nabłyszczania
To składnik, który często i chętnie wykorzystywały nasze babcie. Zapewne i dziś znasz osoby, które wykorzystują go, by usunąć kamienne osady z czajnika czy armatury. Ocet, zarówno spirytusowy, jak i jabłkowy ma działanie odkażające i bakteriobójcze. Nie tylko usunie kamień i osady z żelazka i ekspresu do kawy, ale również wyczyści i nabłyszczy szkło, glazurę czy terakotę. Co więcej, po zastosowaniu nie wymaga spłukiwana. Jego intensywny zapach natychmiastowo wietrzeje, a Ty możesz cieszyć się czystą i błyszczącą powierzchnią bez smug.
- Kwasek cytrynowy do odkamieniania
Również jest naturalnym odkamieniaczem. Idealnie sprawdza się do czyszczenia kabiny prysznicowej, zlewu i innych sanitariatów. Rozpuszcza kamień i osady z mydła oraz pozostawia piękny i świeży zapach. Dodatkowo zmieszany z wodą dobrze rozpuszcza tłuszcz. Doskonale nadaje się do czyszczenia kuchenki, piekarnika czy mikrofalówki. Możesz go też użyć do nabłyszczenia szkła. Nie bez powodu ekstrakt z cytryny jest częstym składnikiem płynów do mycia naczyń czy szyb.
- Soda oczyszczona do czyszczenia
Soda oczyszczona to obok octu jeden z najbardziej uniwersalnych i popularnych środków czystości. Zmieszaj sodę z wodą, by otrzymać uniwersalną pastę do czyszczenia. Ma właściwości wybielające i lekko ścierające. Dobrze sprawdzi się do czyszczenia fug czy glazury. Pomoże też doczyścić przypalenia na kuchence czy piekarniku. Pasta może być także stosowana w kuchni w miejscu z kontaktem z żywnością. Soda pochłania również nieprzyjemne zapachy – w tym celu postaw ją w otwartym pojemniku w lodówce. Chcesz odświeżyć dywan? Posyp go obficie suchą sodą oczyszczoną i zostaw na kilka godzin. Potem dokładnie odkurz.
- W pełni bezpieczne skórki owoców
Tutaj trzeba wspomnieć o skórce od banana, która może zastąpić pastę do skórzanych butów – doskonale nabłyszcza i pozostawia delikatną warstwę ochronną. Obierki i gniazda z jabłek możesz wykorzystać do zrobienia domowego octu jabłkowego, który wykorzystasz zarówno do gotowania, jak i sprzątania. Wystarczy, że zalejesz je wodą z odrobiną cukru i poczekasz, aż mieszanka sfermentuje.
- Cola nie tylko do picia
Dokładnie, ten lubiany przez wielu napój nadaje się do sprzątania. Niektórzy nawet sądzą, że bardziej niż do picia :). To doskonały odrdzewiacz – zanurz w płynie śrubki lub srebrną zastawę i biżuterię. Odmoczenie w coli przypalonej patelni również znacząco ułatwi jej późniejsze czyszczenie. Doskonale sprawdzi się także do czyszczenia zlewu lub baterii w umywalce, wannie lub pod prysznicem. Możesz ją także stosować do czyszczenia barierek balkonu lub sztachetek ogrodzenia. Nie jest to produkt naturalny, ale na pewno bezpieczniejszy dla domowników i środowiska w porównaniu do silnych, chemicznych detergentów.
- Dezynfekująca sól kuchenna
Roztwór soli kuchennej doskonale nadaje się do mycia mebli i akcesoriów z wikliny. W połączeniu z octem pozwoli usunąć plamy z dywanu czy tapicerki. Jest też przydatna w ekologicznym czyszczeniu lodówki – zmieszania z wodą gazowaną świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami.
- Fusy z kawy do cięższych zabrudzeń
W domach kawoszy są ich duże ilości. Mają wiele zastosowań i można je wykorzystać również do sprzątania. Fusy z kawy dobrze ścierają brud, nawet ten zaschnięty. Przydadzą się również do usuwania nieprzyjemnych zapachów z lodówki czy butów.
- Olejki eteryczne, by nadać piękny zapach i nie tylko
Poza swoim oczywistym zastosowaniem – w aromaterapii, mogą również posłużyć jako dodatek do prania. Warto dodać do pojemnika na proszek kilka kropel olejku o właściwościach antybakteryjnych, np. z drzewa herbacianego. Więcej o właściwościach poszczególnych olejków eterycznych i ich przydatności w domu znajdziesz w naszym wpisie – KLIK.
Istnieje wiele przepisów na ekologiczne środki czystości. Z podanych składników można stworzyć proszki do prania, płyny do płukania czy do podłóg albo nawet tabletki do zmywarki.
A co z akcesoriami do sprzątania? Prócz tych, które możesz zakupić w każdym markecie, warto wykorzystać zużyte przedmioty, które masz w domu i zamienić je na akcesoria do sprzątania. M.in. mamy tutaj na myśli zużytą szczoteczkę do mycia zębów, która świetnie nada się do czyszczenia fug, lub starą gąbkę do ciała, która posłuży jako zmywak do umycia prysznica czy wanny.
Czy środki czystości bez chemii są skuteczne?
Oczywiście. Użyte odpowiednio i w dobrych stężeniach nie tylko dokładnie usuną brud, ale również szkodliwe bakterie. Ze względu na swoje łagodniejsze działanie naturalne produkty często potrzebują trochę więcej czasu, by zadziałać. Zwykle jednak doskonale radzą sobie nawet z zaschniętym brudem. Z racji tego, że większość ekologicznych środków czystości zwykle masz w domu, nie zaszkodzi spróbować i przekonać się o ich skuteczności.
Jak przygotować naturalne środki czystości bez chemii?
Poniżej zamieszczamy kilka przepisów na ekologiczne środki czystości, które możesz przygotować w domu z produktów prosto z kuchennych szafek.
- Płyn do płukania – połącz kwas cytrynowy z wodą (w proporcji 2:3) i dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego.
- Płyn do szyb – wlej ocet i sok z jednej cytryny do pojemnika ze spryskiwaczem. Możesz dodać kilka kropli cytrynowego olejku eterycznego, by zapach octu był mniej wyczuwalny.
- Pasta do czyszczenia piekarnika i kuchenki – połącz w równych proporcjach fusy z kawy, sól i sodę oczyszczoną, dodaj wodę, tak by uzyskać konsystencję gęstej pasty.
- Środek do prania dywanów – do szklanki octu dodaj po dwie łyżki soli kuchennej i sody oczyszczonej. Jeśli dywan jest biały, możesz dodać również łyżkę kwasku cytrynowego, który dodatkowo go wybieli.
- Płyn do mycia naczyń – do ok. 2 litrów gorącej wody dodaj po łyżce sody oczyszczonej, octu i płatków mydlanych. Możesz dodać ulubione olejki eteryczne dla polepszenia zapachu. Po ostygnięciu przelej do butelki.
Gotowe ekologiczne środki czystości do domu
Szukasz sposobu na ekologiczne sprzątanie, ale nie chcesz zagłębiać się w receptury środków czystości? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Stworzyliśmy środki czystości, które z powodzeniem zastąpią większość tych chemicznych. Podczas ich tworzenia postawiliśmy sobie za cel przede wszystkim skuteczność, uniwersalność i to, by były bezpieczne dla środowiska. Chcesz poznać te skuteczne w działaniu, ale delikatne preparaty? Czytaj dalej.
Uniwersalny koncentrat czyszczący
To produkt wszechstronny. Jego bazą jest ocet jabłkowy, którego właściwości znasz już z powyższej części artykułu. By sprzątanie było jeszcze skuteczniejsze, dodaliśmy do niego alkohol etylowy. Dzięki niemu koncentrat nie pozostawia smug i zacieków oraz działa antyseptycznie. Dla zniwelowania zapachu octu, który dla wielu nie jest przyjemny, zdecydowaliśmy się na użycie dodatkowo olejków eterycznych. W tym przypadku – pomarańczowego. Koncentrat uzupełniliśmy o glicerynę, która tworzy na powierzchniach delikatną powłokę zapobiegającą osadzaniu się kurzu i brudu. Płyn nadaje się do stosowania na powierzchniach szklanych, kafelkach czy meblach. Zamknęliśmy go w poręcznym i wygodnym opakowaniu z atomizerem, dzięki czemu jest łatwy w użytkowaniu i wydajny.
Podobnie, jak koncentrat ma wiele zastosowań. Jej podstawowym składnikiem są naturalne płatki mydlane, które dokładnie czyszczą i sprawiają, że pasta lepiej się pieni. Soda oczyszczona, jako kolejny składnik bazowy wspomaga walkę z zabrudzeniami i kamieniem. W paście czyszczącej znajduje się również delikatna substancja ścierna – biała glinka. Jest niezwykle łagodna – stosowana nawet w peelingach do twarzy, a jednocześnie skuteczna. W ten sposób pasta dokładnie usuwa nawet trudne zabrudzenia, nie rysując powierzchni. Nałóż ją na czyszczoną powierzchnię i odczekaj 15 minut, a rezultat na pewno Ci się spodoba. Do pasty czyszczącej dodaliśmy również pomarańczowy olejek eteryczny, by jej zapach był bardziej przyjemny, a jednocześnie naturalny. Duże opakowanie pasty czyszczącej (aż 900 g) wystarczy na długo.
Jak widzisz, stworzenie ekologicznych środków czystości we własnym domu nie jest skomplikowane. Same produkty na bazie naturalnych składników, to profesjonalne środki czystości, które skutecznie czyszczą podłogi, szyby, armatury czy inne powierzchnie. Co ważne, ekologiczne środki czystości są również bardziej bezpieczne dla Twojej skóry i dróg oddechowych. Nie czekaj i przetestuj naturalne środki czystości w swoim domu już dziś.