Czy wiesz, że pomarańczowa skórka dotyka nawet 85-98% kobiet? Choć jest zupełnie normalna, to dla wielu z nas jest jedną z najmniej pożądanych zmian skórnych. Potrafi powodować dyskomfort i obniżać poczucie własnej atrakcyjności.
Znasz to? W takim razie koniecznie czytaj dalej, bo w tym artykule bierzemy pod lupę cellulit tłuszczowy i podpowiadamy, jak skutecznie sobie z nim radzić!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest cellulit tłuszczowy,
- czy cellulit tłuszczowy wynika tylko problemów z wagą,
- jak odróżnić cellulit tłuszczowy od cellulitu wodnego,
- jak się pozbyć cellulitu tłuszczowego.
Co to cellulit tłuszczowy?
Cellulit tłuszczowy (pomarańczowa skórka) to przypadłość, która zwykle dotyczy osób z nadwagą lub otyłością. Wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej lub jej nagromadzenia w pewnych partiach - najczęściej w okolicy ud, bioder, pośladków czy brzucha.
Ten rodzaj cellulitu charakteryzuje się nierównościami i wgłębieniami na skórze, które są spowodowane przez nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej. Zmiany te rozwijają się przez wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Zwykle dotykają kobiet, ponieważ ich tkanka tłuszczowa jest w największym stopniu magazynowana w okolicy ud i pośladków.
Przyczyny powstawania cellulitu tłuszczowego
Powstawaniu cellulitu tłuszczowego sprzyja wiele wiele aspektów. Główną przyczyną jest nadmiar komórek tłuszczowych, który może być spowodowany przez:
- styl życia - niewielka aktywność fizyczna, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,
- niezbilansowaną dietę - szczególnie nadmiar soli, węglowodanów i tłuszczów,
- przyjmowanie niektórych leków (między innymi leków przeciwhistaminowych czy przeciwtarczycowych) lub antykoncepcji hormonalnej,
- aspekty hormonalne - ciąża, menopauza lub zaburzenia hormonalne,
- choroby współistniejące - na przykład zaburzenia metaboliczne czy schorzenia układu krążenia.
- czynniki genetyczne.
[blog_products_carousel]
Jak rozpoznać cellulit tłuszczowy?
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje cellulitu - cellulit wodny i cellulit tłuszczowy. Choć na pierwszy rzut oka mogą być one trudne do rozróżnienia, to charakteryzują się innymi przyczynami i objawami. Skąd więc możesz wiedzieć, z którym z nich masz do czynienia? Już wyjaśniamy!
Cellulit wodny a tłuszczowy - co je różni?
- Cellulit wodny - jak sama nazwa sugeruje, to cellulit wywołany przez nadmiar wody w organizmie. Zwykle jest związany z zaburzeniami krążenia krwi i limfy. Charakterystycznymi objawami mogą być: obrzęk, ciężkość nóg czy uczucie mrowienia. Cellulit wodny pojawia się niezależnie od wieku - często zmiany zaczynają się już w okresie dojrzewania. Co ciekawe, mogą zmagać się z nim nawet szczupłe oraz wysportowane osoby. Więcej na jego temat dowiesz się w artykule "Cellulit wodny - jak wygląda, dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?".
- Cellulit tłuszczowy - ten rodzaj cellulitu jest spowodowany przez nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie. Sprzyjają mu między innymi nieodpowiednia dieta i siedzący tryb życia, ale też skłonności genetyczne. Charakterystyczne zmiany w strukturze skóry pojawiają się przez nadmiar komórek tłuszczowych, które osłabiają siateczkę kolagenową. Najczęściej występują one na brzuchu, udach, pośladkach i ramionach. Charakterystycznym objawem cellulitu tłuszczowego są guzki, wgłębienia i wypukłości.
Jeżeli nadal masz problem z określeniem, czy na Twojej skórze widoczny jest cellulit wodny czy też cellulit tłuszczowy, sprawdź artykuł: "Cellulit wodny a tłuszczowy: różnice i skuteczne metody niwelowania".
Jak wygląda cellulit tłuszczowy?
Cellulit tłuszczowy może się cofać lub pogłębiać. W zależności od stadium zmian, objawy mogę wyglądać nieco inaczej:
- pierwszy stopień cellulitu tłuszczowego - zmiany są najłagodniejsze i pojawiają się dopiero po ściśnięciu skóry. Wówczas można zaobserwować na niej niewielkie grudki lub delikatne pofałdowania.
- drugi stopień cellulitu tłuszczowego - skóra jest mniej elastyczna i mogą występować zaburzenia mikrokrążenia. Zmiany zwykle nie są widoczne w pozycji leżącej, jednak ujawniają się podczas stania, przy napinaniu mięśni czy na skutek ucisku.
- trzeci stopień cellulitu tłuszczowego - skóra jest zdecydowanie mniej sprężysta i można zaobserwować na niej charakterystyczne, cellulitowe grudki oraz wgłębienia. Zmiany są widoczne w różnych pozycjach ciała.
- czwarty stopień cellulitu tłuszczowego - to najbardziej zaawansowana forma cellulitu, która wymaga bezwzględnego leczenia. W tym stadium dochodzi do zapalenia tkanki podskórnej, a na ciele widać nierówności, duże wgłębienia oraz grudki. Co więcej, nacisk na tkanki może powodować ból.
Jak pozbyć się cellulitu tłuszczowego?
Chcesz skutecznie zniwelować cellulit na udach, pośladkach, biodrach czy brzuchu? Zacznij od wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej oraz dbania o zbilansowaną dietę i odpowiednie nawadnianie organizmu. Nie zapomnij też o codziennej pielęgnacji, która będzie idealnym uzupełnieniem powyższych kroków! Oto kilka domowych zabiegów i kosmetyków, które warto znać, jeśli chcesz uporać się z pomarańczową skórką.
Domowe sposoby na cellulit
Czy z cellulitem tłuszczowym można walczyć domowymi sposobami? Jak najbardziej! Choć zabiegi antycellulitowe, z których skorzystasz w salonach kosmetycznych, skutecznie radzą sobie z nadmiarem komórek tłuszczowych, to codzienną pielęgnacją możesz zdziałać równie wiele!
Świetnym rozwiązaniem jest na przykład masaż na cellulit. Możesz wykonać go z użyciem akcesoriów (dobrze sprawdzi się bańka chińska czy szczotkowanie, uważać na nie powinny jednak osoby ze skórą naczynkową) lub własnymi rękami. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim regularność i odpowiedni kierunek ruchów! Wykonując masaż antycellulitowy, zawsze zmierzaj od dołu ciała ku górze. Dzięki temu wspomożesz przepływ krwi i limfy, a także "rozbijesz" podskórną tkankę tłuszczową.
Masaż to tylko jeden z wielu sposobów - sprawdź inne, równie skuteczne zabiegi na cellulit!
Peeling na cellulit tłuszczowy - czy to dobre rozwiązanie?
Czy wiesz, że regularne peelingowanie całego ciała to jeden z najlepszych sposobów na redukcję cellulitu? Delikatny masaż, na przykład drobinkami soli czy cukru, doskonale pobudza krążenie krwi i limfy. W efekcie stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej oraz sprawia, że charakterystyczne grudki i wgłębienia stają się mniej widoczne. W dużym skrócie: peeling na cellulit potrafi zdziałać cuda! A my mamy dla Ciebie dwie propozycje, które doskonale wpiszą się w Twoje potrzeby:
- antycellulitowy peeling cukrowy Slimming Coffee - zawiera drobinki cukru oraz kawy, które stymulują mikrokrążenie i poprawiają przepływ limfy. Za sprawą wyciągu z kakaowca, składnika o działaniu antycellulitowym, znacząco poprawia elastyczność skóry.
- stymulujący peeling cukrowy Spicy - dzięki zawartości kryształków cukru i drobinek cynamonu, sprzyja ujędrnieniu skóry, a także redukcji tkanki tłuszczowej. Działanie antycellulitowe potęguje bioaktywny kompleks z ryżu oraz soi, który spowalnia degradację kolagenu i poprawia napięcie.
Świetną alternatywą dla tradycyjnego peelingu może okazać się także rękawica Kessa. Wykonana z ziarnistej, wytrzymałej tkaniny, doskonale usuwa martwy naskórek, pobudza krążenie i pomaga w walce z cellulitem! Oprócz tego ma jeszcze jedną dużą zaletę - w jej przypadku to Ty decydujesz o intensywności masażu. Wykonując masaż na cellulit na brzuchu, możesz postawić na mniejszy nacisk, by nie podrażnić delikatnej skóry, natomiast w przypadku ud i pośladków - zadziałać nieco mocniej. Więcej na jej temat dowiesz się w artykule "Rękawica Kessa - jak skutecznie oczyścić skórę ciała?".
Masło do ciała jako pogromca cellulitu wodnego i tłuszczowego? Dobrze widzisz!
Zmagając się z cellulitem tłuszczowym lub wodnym, nie zapominaj też o regularnym aplikowaniu balsamów czy maseł. Najlepiej szukaj takich, które nie tylko nawilżają skórę, ale też pobudzają krążenie i ujędrniają. Składniki aktywne o kierunkowym działaniu pomogą Ci skutecznie zwalczyć cellulit. Nasze sprawdzone sposoby na pomarańczową skórkę to:
- antycellulitowe masło do ciała Slimming Coffee - wiodącym składnikiem jest ekstrakt z kawy, który wykazuje silne działanie antycellulitowe. Oprócz tego wspomaga usuwanie płynów międzytkankowych, redukuje obrzęki i napina skórę. Jego działanie wzbogaca ekstrakt z alg morskich, który poprawia elastyczność.
- antycellulitowe masło do ciała Spicy - zastosowaliśmy w nim kofeinę, cynamon oraz chilli, które w naturalny sposób rozgrzewają i stymulują skórę. To właśnie one delikatnie stymulują mikrokrążenie, dzięki czemu pozwalają dotlenić komórki skóry, pozbyć się toksyn z organizmu i skutecznie zniwelować widoczność cellulitu.
Problem pomarańczowej skórki jest złożony i może mieć różne przyczyny. Sposób terapii jest zależny zarówno od rodzaju, jak i nasilenia zmian. Pamiętaj jednak, że pewne nawyki nigdy nie będą złym rozwiązaniem. Jeżeli masz siedzący tryb życia, włącz regularną aktywność fizyczną do swojej codzienności. Miej na uwadze, że zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu również mają tu ogromny wpływ - nie tylko na kondycję Twojej skóry, ale też ogólne samopoczucie. Te kroki to absolutna podstawa! Regularne stosowanie kosmetyków antycellulitowych i wykonywanie domowych zabiegów będzie ich idealnym uzupełnieniem. Działaj konsekwentnie oraz długoterminowo, a gwarantujemy, że cellulit tłuszczowy stanie się mniej widoczny!