
Twoja skóra jest wyjątkowa, a drobne zmiany, takie jak pieprzyki czy brodawki, są jej częścią. Choć często mają zupełnie nieszkodliwy charakter, warto je skontrolować u dermatologa i właściwie o nie dbać. Niezależnie od tego, czy planujesz je zaakceptować, czy rozważasz ich usunięcie, pamiętaj: Twoje ciało zasługuje na czułość i troskę. Sprawdź, jak pielęgnować skórę szyi z brodawkami oraz pieprzykami, aby czuć się dobrze i bezpiecznie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym są brodawki i pieprzyki na szyi,
- dlaczego i jak powstają pieprzyki i brodawki na szyi,
- jak bezpiecznie usuwać włókniaki, brodawki i inne zmiany skórne na szyi,
- jak dbać o skórę z pieprzykami i brodawkami.
Brodawki i pieprzyki na szyi – co to takiego?
Twoja skóra jest jedyna w swoim rodzaju – tak samo jak pieprzyki i brodawki, które mogą się na niej pojawiać. To naturalne zmiany skórne, które występują u większości ludzi – również dzieci – i zwykle są zupełnie nieszkodliwe.
Najpopularniejsze z nich są pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe. Powstają w wyniku nagromadzenia melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, barwnika skóry. Mogą mieć różne kształty, kolory i rozmiary, a niektóre z nich są obecne już od urodzenia. Inne natomiast pojawiają się z czasem, np. pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV lub zmian hormonalnych.
Z kolei brodawki to nieduże i wypukłe zmiany skórne, które najczęściej nie różnią się barwą od zdrowej skóry. Przyczyny ich powstawania są bardzo różne, jednak zwykle wirusowe brodawki na szyi są wynikiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Inny rodzaj zmian – włókniaki – podobnie jak brodawki łojotokowe, zaliczane są do łagodnych nowotworów. Warto wiedzieć, że nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia, dlatego nie musisz się nimi martwić. One również najczęściej są w kolorze skóry. Pojawiają się w miejscach narażonych na tarcie – w tym także na szyi.
Choć tego rodzaju zmiany mogą budzić wątpliwości estetyczne, pamiętaj, że nie definiują Twojego piękna! Jeśli Ci nie przeszkadzają – świetnie! Jeśli jednak zauważysz, że zmieniają kształt, kolor lub zaczynają sprawiać dyskomfort, skonsultuj się z dermatologiem.
Dlaczego powstają brodawki i pieprzyki na szyi? Przyczyny i czynniki ryzyka
Brodawki i pieprzyki na skórze pojawiają się z różnych powodów. W większości przypadków ich źródło leży w genach oraz czynnikach środowiskowych. Przy powstawaniu pieprzyków (znamion barwnikowych) główną rolę odgrywa melanina, czyli barwnik skóry. Jego nadmierne nagromadzenie prowadzi do tworzenia się ciemniejszych plamek.
Brodawki wirusowe, charakterystyczne dla zakażenia wirusem HPV, pojawiają się w wyniku kontaktu z chorym lub używanymi przez niego przedmiotami. Tego rodzaju zmiany mogą występować również na narządach płciowych, jednak nie tylko kontakty seksualne zwiększają ryzyko infekcji. Tworzą się one na skutek rozrostu nabłonka.
Warto wiedzieć, że dermatolodzy wyróżniają szereg czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania narośli na skórze. Należą do nich głównie:
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (słońce lub solarium),
- zaburzenia hormonalne – okres dojrzewania, ciąża, menopauza mogą wpływać na powstawanie nowych zmian barwnikowych,
- tarcie i podrażnienia skóry – noszenie obcisłej odzieży, biżuterii czy golenie mogą sprzyjać pojawianiu się włókniaków,
- zaburzenia metaboliczne – otyłość, insulinooporność i cukrzyca mogą przyczyniać się do powstawania włókniaków.
[blog_products_carousel]
Jak bezpiecznie usuwać brodawki i pieprzyki na szyi? Metody domowe i profesjonalne
Jeśli nie czujesz się dobrze ze zmianami na szyi i rozważasz usunięcie brodawek lub pieprzyków, skonsultuj się najpierw z dermatologiem. Lekarz obejrzy skórę i oceni czy jest to bezpieczne. Większość zmian da się bez problemu usunąć w gabinecie poprzez wymrażanie ciekłym azotem lub wycięcie chirurgiczne. Wszystko zależy jednak od rodzaju narośli – zupełnie inaczej usuwa się brodawki wirusowe, włókniaki czy pieprzyki.
Kurzajki, czyli brodawki wirusowe można usunąć poprzez:
- krioterapię – zamrażanie zmiany skórnej ciekłym azotem, co powoduje powstanie stanu zapalnego i jej obumarcie,
- elektrokoagulację – do wypalenia zmiany skórnej wykorzystuje się prąd elektryczny,
- laseroterapię – laser precyzyjnie usuwa zmiany bez uszkadzania otaczającej skóry,
- domowe sposoby – z pomocą olejku z drzewa herbacianego, z oregano lub mieszanki octu i soku z cytryny.
Z kolei pieprzyków nie wolno usuwać samodzielnie. Tego rodzaju zmian można pozbyć się wyłącznie z pomocą chirurga. Zabieg nie jest bolesny – odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dyskomfort wiąże się tu jedynie z podaniem znieczulenia (kłucie, lekkie pieczenie). Wycięta zmiana zostaje następnie wysłana do laboratorium celem badania histopatologicznego.
Pielęgnacja skóry szyi z brodawkami i pieprzykami
Niezależnie od tego czy lubisz swoje ciało takim jakie jest, czy czekasz na zbliżający się termin zabiegu, dbaj o skórę. Szyja to szczególnie delikatna partia, a każdego dnia narażona jest na pocieranie (ubraniem, biżuterią) i promieniowanie UV, co sprzyja powstawaniu zmian. Pomożemy Ci się o nią zatroszczyć. Poznaj łagodne kosmetyki, które pozwolą Ci zadbać o skórę szyi tak jak na to zasługuje!
Delikatne oczyszczanie i ochrona przed bakteriami
Pieprzyki i brodawki na szyi bardzo łatwo uszkodzić. Ostro zakończony naszyjnik, szorstki kołnierz czy zamek błyskawiczny mogą doprowadzić do ich naderwania. Takie wypadki zdarzają się każdemu, dlatego należy chronić skórę przed rozwojem bakterii i zakażeniem. Codziennie dokładnie oczyszczaj ją naturalnym mydłem Aleppo. Zawiera olej laurowy o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym oraz odżywczą oliwę z oliwek. Skutecznie usunie zanieczyszczenia oraz drobnoustroje z powierzchni naskórka.
Jeśli wolisz płynne kosmetyki do oczyszczania skóry, sięgnij po łagodzący żel do mycia Basic Cleaner. W składzie znajdziesz łagodne substancje myjące, wyciągi roślinne i glicerynę, która zatrzymuje wilgoć we wnętrzu komórek.
Tonizacja – przywróć czystej skórze właściwe pH
Zanim przejdziesz do kolejnego kroku swojej rutyny, wklep w skórę szyi łagodzący tonik Basic Cleaner. Jest bardzo delikatny, dlatego można go bezpiecznie stosować na brodawki oraz pieprzyki na szyi. Przywraca skórze prawidłowe pH i przygotowuje na skuteczniejsze wchłanianie składników aktywnych z kremu lub maski. Ponadto przyjemnie nawilża, odświeża i łagodzi wrażliwy naskórek szyi.
Nawilżanie i odżywianie, czyli ulubiony krem nie tylko na twarz
Krem to podstawa pielęgnacji, jednak w przypadku pieprzyków i brodawek lepiej stawiać na łagodne i odżywcze formuły. Nawilżający krem Pumpkin zawiera kwas hialuronowy, który dostarczy delikatnej skórze porcję nawodnienia. Ekstrakt z miąższu dyni intensywnie odżywia i wygładza skórę, a olej awokado wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.
Rozpieść skórę szyi i dekoltu bogatą maską – zabieg niczym z luksusowego SPA
Nocna pielęgnacja może być bogatsza, dlatego sięgnij po intensywnie nawilżającą maskę-krem Pumpkin. Oprócz wyciągu z miąższu dyni znajdziesz tu mnóstwo emolientów: olej sojowy, sezamowy, z pestek winogron oraz masło shea. Betaina cukrowa chroni przed nadmierną utratą wody, a wyciąg z chrząstnicy kędzierzawej ujędrnia i łagodzi podrażnienia.
Już wiesz, jakie kosmetyki pomagają dbać o skórę szyi! Wypróbuj nasze inspirowane naturą produkty i przekonaj się, jak skutecznie zatroszczyć się o ciało. Wyznajemy zasadę, że każde jest piękne i zasługuje na jak najlepsze traktowanie, dlatego sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie!