Aloes należy do sukulentów, roślin, które mają zdolność zatrzymywania dużej ilości wody w swoich liściach. Występuje ponad 500 gatunków aloesu, które różnią się kształtem, wielkością i zawartością składników odżywczych. Liście aloesu i sok z nich świetnie sprawdzają się w przypadku skóry suchej właśnie dzięki zdolności magazynowania wody. Jak jeszcze wykorzystuje się aloes? Przeczytaj!
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie właściwości ma aloes,
- skąd pochodzi aloes,
- w jaki sposób aloes jest wykorzystywany w kosmetykach,
- jak stosować żel aloesowy.
Skąd pochodzi aloes
Wielu z nas kojarzy aloes z dzieciństwa, kiedy stał na parapecie wśród kwiatów. Często ze względu na swoje właściwości łagodzące był wykorzystywany przez nasze babki do leczenia oraz okładów na skaleczenia czy oparzenia słoneczne.
Aloes pochodzi z terenów Afryki i Azji Mniejszej. Jako sukulent lubi tereny pustynne i słoneczne. Duże plantacje rozwinęły się na terenie Ameryki Środkowej. Liść aloesu osiąga pełnię wartości odżywczych, gdy ma około 4 lata. Właśnie wtedy może zostać ścięty i przetworzony na sok czy żel, który zachwyca bogactwem składników aktywnych.
Właściwości aloesu
Właściwości żelu aloesowego znane są od ponad 5000 lat. Zapisy na papirusach wskazują, że prozdrowotnych właściwości w aloesie doszukiwali się już starożytni Egipcjanie, a sama Kleopatra używała go jako kosmetyku. Lecznicze właściwości aloesu docenił również Aleksander Wielki, który podbił całą wyspę, na której znajdowała się plantacja, by bez przeszkód korzystać z dobrodziejstwa rośliny dla leczenia ran swoich żołnierzy.
Miąższ aloesu w 99% składa się z wody i zawiera 75 potencjalnie aktywnych składników, które nadają mu wyjątkowych właściwości. Wśród składników aktywnych aloesu trzeba wspomnieć o:
- bradykinazie - enzymie, który pomaga zmniejszyć stan zapalny skóry,
- witaminach A, C i E, które są silnymi antyoksydantami,
- polisacharydach, szczególnie glikoproteinie, która wykazuje właściwości przeciwalergiczne,
- lupeol - steryd roślinny, który działa antyseptycznie i przeciwbólowo,
- 20 z 22 aminokwasów potrzebnych dla funkcjonowania człowieka.
Aloesowy żel wykazuje właściwości łagodzące, zarówno w przypadku podrażnienia skóry, jak i ran. Aloes ma też silne działanie przeciwzapalne, dogłębnie nawilża skórę i wspiera procesy regeneracji naskórka.
Choć w tym wpisie skupimy się przede wszystkim na kosmetycznych właściwościach aloesu, to nie sposób nie napisać również o jego działaniu na cały organizm. Miąższ aloesowy czy sok z liści aloesu stosowany może być zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Aloes stosowany wewnętrznie doskonale wspiera układ pokarmowy - poprawia metabolizm i perystaltykę jelit oraz przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Wraz z żelem aloesowym dostarczamy wielu składników odżywczych, które zwiększają odporność organizmu i jego podatność na infekcje. Aloesowy żel czy sok to również doskonały sposób na uzupełnienie braków witamin i wzmocnienie organizmu. Ze wspaniałych właściwości aloesu powinny ostrożnie korzystać kobiety w ciąży i karmiące. Aloes powoduje przyśpieszenie trawienia i perystaltyki jelit, co może wywołać niepożądane skurcze macicy.
Aloes w pielęgnacji skóry i włosów
Aloes jest składnikiem chętnie wykorzystywanym w kosmetykach, głównie ze względu na swoje wszechstronne działanie i zastosowanie dla wszystkich rodzajów skóry. Najczęściej wykorzystywanym w kosmetykach gatunkiem aloesu jest aloes zwyczajny, który kryje się w składzie pod nazwą Aloe Vera lub Aloe Barbadensis. Aloes w kosmetyku może mieć postać soku, żelu lub występować w wersji sproszkowanej. To, jaką formę użyje producent w większości zależy od konsystencji kosmetyku, np. w maseczkach algowych stosowany jest puder aloesowy.
[blog_products_carousel]
Aloes w pielęgnacji włosów
Żel aloesowy jest silnym humektantem, który doskonale nawilża pasma. Gromadzi i zatrzymuje nawilżenie we włosach. Zaleca się jednak stosować w połączeniu z olejem, który dodatkowo zabezpieczy łuski włosa przed ucieczką wody na zewnątrz. Zastosowany pod olej roślinny, np. arganowy czy kokosowy przed myciem zmniejszy suchość i poprawi elastyczność włosów. Regularne stosowanie żelu aloesowego widocznie poprawi kondycję włosów i ich wygląd.
Żel z aloesu może również z powodzeniem być stosowany na skórę głowy, szczególnie tę, która ma tendencję do podrażnień. Aloes możesz wykorzystać do pielęgnacji skóry głowy na dwa sposoby.
- w formie żelu aloesowego przed myciem głowy - zmniejszy uczucie swędzenia i głęboko nawilży skórę,
- sok z aloesu nada się doskonale jako wcierka, która wyreguluje wydzielanie sebum i ograniczy przetłuszczanie się włosów.
W przypadku problemów z łupieżem do żelu aloesowego warto dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Przed zastosowaniem aloesu bezpośrednio na skórę zrób próbę uczuleniową. Choć aloes uznawany jest za bezpieczny, jest silnym ekstraktem, który może wywołać podrażnienie czy zaczerwienienie skóry.
Aloes na twarz - właściwości
Aloes to częsty składnik kremów i masek do twarzy. Aloes zastosowany na twarz działa łagodząco, nawilża, wspiera proces regeneracji naskórka i łagodzi podrażnienia. Aloes na twarz może być stosowany zarówno do cery tłustej jak i suchej - w obu przypadkach dobrze się sprawdzi.
Aloes jako składnik toników do twarzy
Sok z aloesu ze względu na właściwości przeciwzapalne i tonizujące doskonale sprawdza się jako składnik toników do twarzy przywracających naturalne pH skóry. Tonik stosujemy zawsze po myciu, by wesprzeć naturalny, zdrowy mikrobiom skóry i przygotować ją na przyjęcie składników aktywnych z kremów. Aloes znajduje się w obu tonikach w ofercie Organique, zarówno z Łagodzącym toniku z Terapii Oczyszczającej Basic Care, jak i toniku z Rozświetlającej Terapii Eternal Glow. Tonik można stosować kilka razy w ciągu dnia dla odświeżenia cery.
Aloes z powodzeniem może być również stosowany przy skórze, na której widać zmiany trądzikowe. Żel aloesowy wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Doskonale łagodzi podrażnienia i regeneruje. W przypadku zmian trądzikowych niezwykle ważne jest regularne tonizowanie skóry i wyregulowanie pracy gruczołów łojowych. Z tego powodu delikatny tonik z aloesem warto mieć zawsze przy sobie i przecierać nim twarz nawet kilka razy dziennie.
Maseczka do twarzy z aloesem
Maska lub krem nawilżający z aloesem ukoją i nawilżą skórę. Doskonałym rozwiązaniem na lato i ukojenie skóry po nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne jest domowa maseczka z aloesem. Połącz pięć łyżek żelu aloesowego z łyżką miodu i nałóż na twarz. Po 20 minutach zmyj i stonizuj cerę. Takie połączenie łagodzi stany zapalne i podrażnienia oraz nawilża i regeneruje skórę.
Żel aloesowy sprawdza się również jako składnik masek do twarzy i jest chętnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Nie polecamy dodawać żelu aloesowego do ulubionego kosmetyku - lepiej nałożyć żel i dopiero przykryć go swoim kosmetykiem. Możesz też skorzystać z gotowych masek, które zawierają odpowiednio dobrane składniki, synergicznie z żelem aloesowym działające.
Przy cerze suchej warto postawić na składniki, które dodatkowo rozświetlą i odżywią skórę twarzy. Dobrym rozwiązaniem będzie Maska z Terapii Rozświetlającej Eternal Glow, która zawiera również wzmacniający olej z kocanki włoskiej i rozświetlający ekstrakt z kwiatu porcelanowego. Maska do twarzy Eternal Glow rozjaśnia przebarwienia skóry i przywraca jej elastyczność, dzięki czemu ogranicza powstawanie zmarszczek.
.
Przy skórze tłustej wybierz maskę, która zawiera wspierające dobry mikrobiom prebiotyki. Maska nawilżająca z Terapii Basic Care nawadnia i odbudowuje warstwę lipidową skóry, dzięki czemu przy jej regularnym stosowaniu skóra staje się zregenerowana i widocznie wzmocniona. Regularne stosowanie maski nawilżającej pomoże przywrócić równowagę skóry, nawilży ją bez efektu obciążenia i złagodzi trądzik.
Stosowanie aloesu w męskiej pielęgnacji
Również męska skóra doceni właściwości pielęgnacyjne kosmetyków z dodatkiem żelu aloesowego. O tym, jak na męskiej twarzy działa żel aloesowy w połączeniu z synergicznie dobranymi składnikami aktywnymi przekonasz się stosując Krem do twarzy 2.0 z Terapii Pour Homme. Krem odżywia i łagodzi podrażnienia, pomaga również w napięciu skóry i zniwelowaniu drobnych zmarszczek.
Tradycjonaliści z pewnością docenią żel aloesowy, który zawarliśmy w Mydle do golenia Pour Homme. Żel z aloesu zastosowany z kosmetyku łagodzi stany zapalne powstałe podczas golenia już w trakcie zabiegu, a dodatkowo wykazuje właściwości nawilżające i ogranicza wydzielanie sebum.
Żel aloesowy jest kosmetykiem wszechstronnym i bezpiecznym. Warto mieć go zawsze pod ręką - czy to w postaci gotowej maseczki, czy rośliny w doniczce. Sam aloes przyda się szczególnie latem, kiedy nasza skóra, narażona na wzmożone działanie promieni UV, staje się sucha i potrzebuje dodatkowej regeneracji. Aloes stosowany regularnie doskonale nawilża i stymuluje produkcję włókien kolagenowych, więc widocznie wpływa na poprawę stanu i zdrowia skóry.