Sucha skóra pod pachami wiąże się zwykle z nieprzyjemnym uczuciem dyskomfortu i ściągnięcia. Jest także podatna na powstawanie podrażnień, które najczęściej pojawiają się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Stosowanie niektórych środków myjących i silnych antyperspirantów oraz brak regularnego nawilżania mogą powodować suchość, podrażnienia i stany zapalne. Sprawdź, jak zadbać o skórę pod pachami, żeby ochronić ją przed przesuszeniem i uszkodzeniami.
Z tego artykułu dowiesz się:
- skąd bierze się suchość i podrażnienia pod pachami,
- czego unikać, żeby chronić delikatny naskórek przed przesuszeniem,
- jakiej pielęgnacji potrzebuje przesuszona i podrażniona skóra pach,
- jakie są najlepsze sposoby oraz kosmetyki, aby zadbać o skórę pod pachami.
Przyczyny suchej skóry pod pachami
Nie da się ukryć, że skóra pod pachami nie ma łatwego życia. Codziennie schowana jest pod warstwą ubrań, których szwy mogą powodować podrażnienia. Ponadto każdego dnia ma kontakt z substancjami przesuszającymi, takimi jak mydło, żel pod prysznic czy antyperspirant. Zawarte w nich składniki, np. SLS, SLES oraz alkohol przyczyniają się do nadmiernej utraty wilgoci. Przez to naskórek zaczyna się łuszczyć, pękać i swędzieć. Codzienne stosowanie takich kosmetyków powoduje nasilenie dolegliwości – podrażniona skóra pod pachami staje się wówczas jeszcze bardziej tkliwa i bolesna.
Po czym poznać, że okolice pach potrzebują nawilżenia? W niektórych przypadkach, najpierw zdążysz to poczuć zanim zauważysz zmiany. Pieczenie po naniesieniu antyperspirantu lub środka myjącego najczęściej zwiastuje suchą, podrażnioną skórę. Zwykle widoczne jest także silne zaczerwienienie lub drobna wysypka, np. po depilacji.
Dodatkowo czynniki, takie jak twarda woda, suche powietrze, a także słabe nawodnienie organizmu przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, z jakich uszyta jest odzież. Noszenie syntetycznych tkanin ogranicza cyrkulację powietrza i może nasilać problem suchości.
Sucha i czerwona skóra pod pachami często bywa także efektem braku nawilżania. Większość osób stosuje balsamy i masła do ciała, nakładając je wyłącznie na ramiona, nogi, biodra, brzuch oraz pośladki. Pachy są pomijane, dlatego naskórkowi w tym miejscu może brakować składników nawilżających a także odżywczych.
Jak zapobiegać przesuszeniom pod pachami?
Na szczęście w prosty sposób możesz pożegnać suchość i podrażnienia skóry, stosując odpowiednie kosmetyki oraz domową pielęgnację. Podpowiadamy, czego unikać, aby sucha skóra pod pachami stała się tylko nieprzyjemnym wspomnieniem!
Przeczytaj również: Odkryj 6 sposobów na plamy pod pachami
Unikaj agresywnych metod depilacji
Nieprawidłowa technika usuwania owłosienia pod pachami może być również przyczyną suchości i podrażnień. Jak robić to właściwie? Jeśli korzystasz z wosku, wybieraj taki, który jest przeznaczony do depilacji skóry wrażliwej. Przy goleniu maszynką, kieruj ostrze zgodnie ze wzrostem włosków. Pamiętaj, aby wcześniej użyć pianki lub żelu zapewniającego poślizg. Po zabiegu nanieś na skórę hipoalergiczny kosmetyk nawilżający, np. żel aloesowy lub łagodzący olej arganowy lub ze słodkich migdałów.
[blog_products_carousel]
Noś przewiewne ubrania
Żeby ochronić skórę przed przesuszeniem i podrażnieniami, wybieraj ubrania z miękkich, przewiewnych materiałów. To umożliwi ciału prawidłową termoregulację, a delikatne szwy nie będą pocierać naskórka, naruszając jego naturalną warstwę hydrolipidową.
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie
Nawilżaj skórę również od wewnątrz! Sama pielęgnacja to za mało, żeby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w komórkach. Ważne jest także picie właściwej ilości płynów – najlepiej ok. 1,5-2 l każdego dnia.
Nasze sposoby na przesuszone pachy – wejdź do świata Organique, aby zadbać o suchą skórę!
Jeśli chcesz zatroszczyć się o skórę pod pachami z mocą matki natury, zapraszamy Cię do aromatycznego świata Organique. Znajdziesz tu pachnące kosmetyki stworzone z odżywczych emolientów, nawilżających humektantów oraz bogatych w witaminy i minerały wyciągów roślinnych. Sprawdź, jakie zabiegi włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej, aby ochronić delikatną skórę pach przed przesuszeniem. Pomogą Ci w tym nasze inspirowane naturą produkty!
Oczyszczanie bez przesuszania – sposoby pielęgnacji ciała na etapie mycia
Po całym dniu pracy z pewnością marzysz o relaksie pod przyjemnie ciepłą wodą z prysznica. W tym czasie możesz również zadbać o skórę pod pachami! Te okolice należy dokładnie oczyszczać, aby skutecznie pozbyć się bakterii oraz resztek antyperspirantu. Zamiast używać do tego mydła lub zwykłego żelu pod prysznic, sięgnij po aksamitną piankę do mycia ciała. Delikatne składniki myjące nie naruszają naturalnego płaszcza hydrolipidowego, a olej kokosowy intensywnie odżywia skórę. Pianka zawiera też glicerynę roślinną – humektant, który zapobiega utracie wody z komórek. Dzięki temu nie powoduje przesuszenia i dba o wrażliwy naskórek pod pachami.
Sucha skóra pod pachami – złuszczaj ją cukrowym peelingiem!
Naskórek pod pachami należy też regularnie złuszczać, żeby przyspieszyć odbudowę komórkową i zapobiec nadmiernemu rogowaceniu. Pomoże Ci w tym kojący peeling cukrowy z wyciągiem z koziego mleka. Kryształki cukru skutecznie usuwają martwą warstwę, a mleczne proteiny intensywnie odżywiają, zmiękczają oraz stymulują proces regeneracji skóry.
Masło shea wzmacnia naturalną warstwę ochronną naskórka i dostarcza mu niezbędnych witamin. Łagodzi również podrażnienia powstałe podczas golenia lub depilacji. Wykonuj peeling skóry pod pachami przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, aby była miękka, elastyczna oraz odporna na uszkodzenia.
Zmniejsz ryzyko podrażnień po depilacji – bogate masło do ciała z kozim mlekiem
Nasze kojące masło do ciała możesz śmiało aplikować także na skórę pod pachami. W jego składzie znajdziesz wszystko co niezbędne do prawidłowej pielęgnacji delikatnego naskórka. Wyciąg z aloesu to naturalny humektant – wiąże wilgoć w głębi komórek i chroni przed jej nadmiernym odparowywaniem. Masło shea tworzy na powierzchni naskórka niewidzialny film zatrzymujący nawilżenie w skórze. Ekstrakty z liczi, perły oraz koziego mleka dostarczają witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Neutralizują one wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia.
Masło shea i jedwab – najlepsze składniki do pielęgnacji wrażliwej skóry pod pachami
Skóra wrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Może zareagować zaczerwienieniem lub podrażnieniem na dany kosmetyk, jeśli nie ma on odpowiednio skomponowanej formuły. Łagodzące masło do ciała z linii Naturals Sensitive dedykowane jest skórze wrażliwej.
Zawiera proteiny jedwabne o działaniu nawilżającym i kwas hialuronowy, który zapobiega utracie wilgoci z komórek oraz naturalnie ujędrnia. Wyciąg z glonów wakame intensywnie odżywia i łagodzi podrażnienia skórne, dbając o wrażliwy naskórek. Swoją bogatą konsystencję kosmetyk zawdzięcza gęstym odżywczym masłom – shea oraz kakaowemu. Wmasowywanie go w skórę będzie zatem prawdziwą przyjemnością!
Swędząca skóra pod pachami – pożegnaj antyperspiranty z silnie drażniącymi składnikami
Żeby ochronić skórę pod pachami przed przesuszeniem, zastąp klasyczny antyperspirant naturalnym ałunem. To kosmetyk o wszechstronnym działaniu – tamuje krwawienie z drobnych ranek, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu hamuje namnażanie bakterii pod pachami i neutralizuje nieprzyjemny zapach potu.
Jego ogromną zaletą jest to, że nie zawiera soli glinu, tak jak drogeryjne antyperspiranty, a działa równie skutecznie. Nie pozostawia śladów na ubraniach i nie zatyka ujścia gruczołów potowych. Może być stosowany również przez osoby, których skóra nie toleruje antyperspirantów. To bezzapachowy kamień, który wystarczy na wiele miesięcy codziennego użytkowania. Wypróbuj go, a skóra pod pachami z pewnością Ci za to podziękuje!
Zatroszcz się o delikatną skórę pod pachami, aby zapobiec jej przesuszeniu. Pamiętaj, że pielęgnacja to wieloetapowy proces. Obejmuje on nie tylko stosowanie kosmetyków, ale również nawadnianie i zdrową zbilansowaną dietę. Wypróbuj nasze sposoby i przekonaj się, że dbanie o siebie może być naprawdę przyjemne. W pachnącym świecie Organique dla każdej skóry znajdzie się coś dobrego!